Guzmánia jazykovitá

Guzmánia jazykovitá, (Guzmania lingulata), (Bromeliaceae – broméliovité), en: Droophead tufted airplant, Scarlet star

Charakteristika

Guzmánia jazykovitá je vždyzelená trváca rastlina patriaca medzi bromélie. Pochádza z tropických dažďových pralesov Strednej a Južnej Ameriky. Hoci niektoré guzmánie rastú v zemi, väčšina z nich je v prirodzenom prostredí epifyt, ktorý rastie na stromoch a skalách. Epifyty nepoškodzujú svojho hostiteľa, pretože ich korene slúžia predovšetkým na prichytenie sa na kôre alebo konároch stromov, nie na prijímanie a odoberanie vody a živín. Živiny absorbujú bromélie zo vzdušnej vlhkosti a odpadu, ktorý sa zachytáva na ich listoch.

Guzmánia jazykovitá má hladké, lesklé, zelené listy dlhé do 45 cm a široké 2 cm. Na báze sa prekrývajú a vytvárajú uprostred tzv. nálevku alebo kalíšok, v ktorom sa zadržuje voda. Kvetná stonka vyrastá zo stredu tejto listovej ružice a dosahuje výšku 30 cm. Tvorená je výrazne sfarbenými listeňmi, ktoré v v závislosti od odrody bývajú v žiarivých farbách červenej, ružovej, žltej a oranžovej. Listene sú zo začiatku zelené a postupne sa začínajú farbiť a zostavovať sa do hviezdicového tvaru. Pretrvávajú na rastline niekoľko mesiacov. Skutočné kvety nevystupujú nad listene a kvitnú len pár dní. Sú bielej, prípadne žltej farby a majú lievikovitý tvar. Po tomto skutočnom kvitnutí rastlina začne odumierať. Pred tým ešte vyženie dcérske odnože v spodnej časti rastliny.

Kvitnutie

Rastlina kvitne iba raz za život a môže sa tak stať kedykoľvek počas roka. Kvitnutím dochádza k blokácii tvorby nových listov na materskej rastline a tá následne presmeruje svoju energiu na tvorbu dcérskych odnoží. Potom materská rastlina odumiera. Ak chcete podporiť kvitnutie, doprajte rastline čo najviac svetla, nie však priame ostré letné slnko, ktoré by ju spálilo. Broméliu donútite kvitnúť aj tak, že ju vystavíte etylénovému plynu, ktorý sa tvorí z dozretého jablka. Rastlinu umiestnite na dva až tri dni do priehľadného plastového vrecka so zrelým jablkom. Guzmánia by potom mala zakvitnúť o šesť až štrnásť týždňov.

Rozmnožovanie

Bromélie – a teda aj Guzmánia – sa rozmnožujú vegetatívne, prostredníctvom dcérskych odnoží, ktoré rastlina vytvára v axilách spodných listov po období kvitnutia. Objaviť sa môže jeden aj viac bočných výhonkov. Počkajte, kým sa na týchto výhonkoch vyvinú dostatočné korienky a potom ich oddeľte ostrým nožom a zasaďte do samostatného kvetináča so vzdušným substrátom. Ponechajte im čo najviac koreňov. Odnože by pred oddelením mali dosahovať aspoň polovičnú veľkosť materskej rastliny. Čím sú vyvinutejšie, tým je vyššia šanca na uchytenie sa. Nové rastliny potom dosahujú svoju zrelosť asi za 3 – 4 roky, čo je obdobie, po ktorom budú môcť kvitnúť. Ideálny čas na oddeľovanie je začiatok leta. Zabezpečte im vyššiu vlhkosť vzduchu, teplotu okolo 24 °C a dostatočne vlhký substrát. Pekné kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Odporúča sa rastlinu presádzať každé 2 roky.

Guzmánia jazykovitá, (Guzmania lingulata)

Ako pestovať guzmániu

Umiestnenie
Pestujte ju na jasnom filtrovanom svetle, potrebuje presvetlený a vzdušný priestor. Nedávajte ju však na ostré letné slnko, pretože by jej spálilo listy. Vhodná je bežná izbová teplota so zimným minimom 16°C.

Zemina
Vyhovuje jej dobre priepustná, ľahká zemina tvorená zmesou rašeliny, listového humusu, rozdrvenej kôry a perlitu. Ako drenážnu zložku môžete použiť hrubozrnný piesok. Zeminu príliš nezatláčajte.

Zálievka
Od jari do jesene rastlinu výdatne zalievajte, substrát by nemal nikdy úplne preschnúť. Na polievanie použite odstátu, mäkkú vodu izbovej teploty. V lete rastline vypĺňajte vodou stred ružice listov a túto vodu každých pár týždňov vymieňajte za čerstvú. Stred ružice listov však nenapĺňajte v čase, keď sa objavuje hlavica kvetu. Skrátilo by to dobu kvitnutia. V zime rastlinu zalievajte mierne.

Vlhkosť vzduchu
Guzmánia v teplom prostredí obľubuje zvýšenú vlhkosť vzduchu a rosenie. Odporúča sa občasné sprejovanie listov mäkkou vodou, alebo kvetináč postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Hnojenie
Rastline počas vegetačného obdobia podávajte do listovej ružice raz mesačne napoly zriedené hnojivo určené pre izbové rastliny. Hnojenie im pomáha rásť, dozrievať rýchlejšie a vytvárať väčšie súkvetia. V zime sa výživa nepodáva.

Problémy pri pestovaní

Problémy vznikajú vtedy, keď sa vám nepodarí vytvoriť rastline vhodné životné podmienky. Suché hnedé konce listov sú spôsobené nedostatočnou zálievkou alebo nedostatočnou vlhkosťou vzduchu. V dôsledku prelievania zas môžeme rastline spôsobiť zahnívanie koreňov. Väčšina guzmánií v prirodzenom prostredí rastie na konároch stromov, nie v pôde a preto sú náchylnejšie na hnilobu koreňov. Ako prevencia je dôležité zabezpečiť rastline pri výsadbe aj presádzaní vzdušný substrát.

Zo škodcov sa môžu vyskytnúť pavúčikovité roztočce, vošky a puklice. Pri malých ohniskách je možné rastliny ošetriť tak, že ich utriete vatovým tampónom namočeným v alkohole. Skúste zmiešať trochu jemného umývacieho prostriedku na umývanie riadu alebo detského šampónu s vodou a postriekať infikované rastliny. Mydlo obalí a udusí hmyz. Odporúča sa potom opláchnuť rastliny čistou vodou, aby rastlina mohla dýchať.

Prevenciou pred napadnutím aj množením týchto škodcov je zvýšenie vzdušnej vlhkosti okolo rastliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *