Billbergia vittata

Billbergia vittata, (syn: Billbergia amabilis, Billbergia moreliana, Billbergia rohaniana, …) (Bromeliaceae – broméliovité)

Charakteristika

Billbergia je vytrvalá pevná vždyzelená rastlina s ružicou listov tvoriacich rúrkovitú formu vysokú aj 50 – 60 cm, v ktorej si zadržiava zásoby vody. V týchto lievikových tubách sa častokrát tvoria malé biotopy s niekoľkými druhmi živočíchov, rias aj vodných rastlín. Takto fungujú viaceré druhy bromélií. Rovnako tiež ako mnohé iné bromélie, dokáže billbergia rásť epifyticky na rastlinách alebo na skalách a aj priamo v zemi.

Listy má posiate striebornými trichómami s pásikovým vzorom. Hrubé mečovité listy sú v tieni tmavozelené, zatiaľ čo pri jasnom slnečnom svetle sa menia na svetlozelenú, fialovú, červenú.

Kvitnutie

Billbergia vytvára žiarivé farebné súkvetia. Tvoria ich dlhotrváce veľké kopijovité červeno ružové listene na rovnako sfarbených stonkách a z nich vyrastajúce prevísajúce strapce kvetov. Kvety sú obojpohlavné a podlhovasté, nesúce svetlo ružové, zelené a modré farby. Tri okvetné lístky majú zvyčajne rôzne odtiene výraznej modrej farby, no existujú aj žlté, zelené a bielo sfarbené. Pre okvetné lístky je typické, že sa pri odkvitaní stáčajú a nechajú vyniknúť žltým tyčinkám vyčnievajúcim ďaleko od kvetu.

Zatiaľ čo kvety kvitnú len niekoľko hodín, alebo dní, súkvetie zostáva nápadné 4-5 týždňov. Po opelení sa na spodnej časti kvetu vytvoria jedlé viacsemenné bobule vajcovitého tvaru. Jedia ich hlavne vtáky, menej často netopiere a opice. Semená vylučujú nestrávené a spolu s výkalmi ich zanechávajú na konároch.

Výskyt

Pochádza z lesov a krovín južnej Brazílie, kde rastie v nadmorských výškach 1 000 – 1500 mnm. Ďalšie druhy billbergií rastú v južnom Mexiku, Západnej Indii, Strednej Amerike a Južnej Amerike, pričom mnohé druhy sú endemické práve v Brazílii.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne, prostredníctvom dcérskych odnoží, ktoré vytvára v axilách spodných listov. Časom sa vytvára hustý trs. Trsy s mnohými rastlinami môžu v prirodzených podmienkach kvitnúť dvakrát do roka.

V domácich podmienkach počkajte, kým sa na mladých výhonkoch vyvinú dostatočné korienky a potom ich oddeľte ostrým nožom a zasaďte do samostatného kvetináča so vzdušným substrátom. Ponechajte im čo najviac koreňov. Odnože by pred oddelením mali dosahovať aspoň polovičnú veľkosť materskej rastliny. Čím sú vyvinutejšie, tým je vyššia šanca na uchytenie sa. Zabezpečte im vyššiu vlhkosť vzduchu, teplotu okolo 24 °C a dostatočne vlhký substrát. Pekné kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať billbergiu

Umiestnenie
Pestujte ju na jasnom filtrovanom svetle. Nedávajte ju na priame slnko, spálilo by jej listy. Vhodná je bežná izbová teplota so zimným minimom 16°C.

Zemina
Vyhovuje jej dobre priepustná, ľahká zemina tvorená zmesou rašeliny, listového humusu, rozdrvenej kôry a perlitu. Ako drenážnu zložku môžete použiť hrubozrnný piesok. Zeminu príliš nezatláčajte. Rastlina dokáže rásť aj bez zeminy, prichytená na kôre stromu.

Zálievka
Od jari do jesene ju výdatne zalievajte, substrát by nemal nikdy úplne preschnúť. Na polievanie použite odstátu, mäkkú vodu izbovej teploty. V lete jej vypĺňajte vodou stred ružice asi do 2/3 a túto vodu každých pár týždňov vymieňajte za čerstvú. V zime rastlinu zalievajte miernejšie.

Vlhkosť vzduchu
V teplom prostredí je vhodná vyššia vlhkosť vzduchu a rosenie. Odporúča sa občasné sprejovanie listov mäkkou vodou, alebo kvetináč postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia podávajte do listovej ružice raz mesačne napoly zriedené hnojivo určené pre izbové rastliny. Hnojenie im pomáha rásť, dozrievať rýchlejšie a vytvárať väčšie súkvetia. V zime sa výživa nepodáva.

Problémy pri pestovaní

Problémy vznikajú vtedy, keď sa nepodarí vytvoriť rastline vhodné životné podmienky. Suché hnedé konce listov sú spôsobené nedostatočnou zálievkou alebo nedostatočnou vlhkosťou vzduchu. V dôsledku prelievania zas dochádza k zahnívaniu koreňov. Doprajte rastline vzdušný substrát.

Zo škodcov sa môžu vyskytnúť pavúčikovité roztoče, vošky a puklice. Pri malých ohniskách ošetrite rastliny tak, že ich utriete vatovým tampónom namočeným v alkohole. Skúste zmiešať trochu jemného umývacieho prostriedku na umývanie riadu alebo detského šampónu s vodou a postriekať infikované rastliny. Mydlo obalí a udusí hmyz. Odporúča sa potom opláchnuť listy čistou vodou, aby rastlina mohla dýchať. Prevenciou pred napadnutím aj množením škodcov je zvýšenie vzdušnej vlhkosti okolo rastliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *