Episcia cupreata

Episcia cupreata, (Gesneriaceae – Gesneriovité) (rad: Hluchavkotvaré) (ang. Flame violet – plameňová fialka)

Episcia cupreata
Episcia cupreata (Gesneriaceae)

Charakteristika

Episcia cupreata je nízka rastlina s plazivými stonkami. Stonka môže byť jednoduchá alebo rozvetvená, v uzlinách vytvára korene. Zo stonky vyrastajú šlahúne, na konci ktorých sa tvoria nové rastliny. Pôvodom je episcia z tropickej Ameriky, kde sa pestuje ako pôdopokryvná okrasná rastlina.

Dokáže žiť epifyticky. Epifyt je organizmus, rastúci na žijúcich rastlinách, ale vyživujúci sa samostatne, čiže na nich neparazituje. Epifytická rastlina sa krátkym koreňovým systémom zachytí o kôru alebo vetvy stromu, živí sa rastlinným humusom, ktorý sa atmosferickými zrážkami hromadí v trhlinách kôry stromov a vodu získava zo vzdušnej vlhkosti. Najčastejšie sa epifyty nachádzajú v tropických dažďových pralesoch. Epifytne dokáže rásť aj veľa rastlín, ktoré spravidla rastú na zemi. (Medzi epifyty patrí napríklad aj orchidea.)

Episcia cupreata má oválne, ochlpené, 5 – 8 cm dlhé, 3 – 5 cm široké listy. Majú zubaté okraje a vytvárajú širokú ružicu. Farba môže byť od tmavo bronzovo zelenej po svetlo zelenú, obvykle so striebristým zafarbením okolo žiliek.

Kvietky episcie cupreata sú trubkovité, 2,5 cm dlhé, rastú jednotlivo, alebo častejšie v 2 – 6 kvetných skupenstvách na stopkách. Najrozšírenejšie sú červenokveté odrody, no poznáme aj žltokveté alebo bielokveté. Rastlina kvitne celý rok.

Rozmnožovanie episcie

Rozmnožuje sa prostredníctvom šlahúňov, ktoré pri kontakte so zeminou zakorenia. Šľahúne alebo listové odrezky si môžeme nechať zakoreniť aj v nádobe s vodou. Rastlina sa dá rozmnožiť aj výsevom semien.

Ako pestovať episciu

Umiestnenie
Episcii vyhovuje svetlé stanovište, hoci nie na priamom slnku, lebo by mohlo dôjsť k spáleniu listov. Ideálna je izbová teplota, tá by nemala klesnúť pod 16°C. Rastline sa darí skôr v nízkej a širšej nádobe, lebo má plytký koreňový systém. Dobre prosperuje aj v tieni, ak však chceme, aby krásne kvitla, potrebuje primerané svetlo.

Zemina
Odporúča sa humusom obohatená priepustná zemina, môže byť aj zmes pre vresovité rastliny. Pôda by mala byť stále vlhká a nemala by úplne vyschnúť.

Zálievka
Pôdu treba udržiavať stále primerane vlhkú. Dobre sa jej darí, keď má zabezpečenú vyššiu vzdušná vlhkosť (79%). V suchom prostredí jej budú hnednúť okraje listov a zaschýnať púčiky kvietkov. Rozprašovanie vody na listy je vhodné vykonávať ráno, nikdy nie večer.

Hnojenie
Odporúča sa raz za čas použiť hnojivo na kvitnúce črepníkové rastliny.

Využitie

Vo svojom prirodzenom prostredí je Episcia cupreata vždyzelená plazivá trvalka. U nás sa pestuje ako izbová rastlina. Ozdobná je hlavne listom, umiestňuje sa na vyššie miesto, odkiaľ bude pekne prevísať, napr. zo závesného koša alebo poličky. V botanických záhradách sa pestuje v skleníkoch spolu s ostatnými tropickými rastlinami. Kvietky rastliny môžu niekomu pripomínať africkú fialku (senpóliu). Obidve rastliny patria do čeľade gesneriovité.

Episcia z Botanickej záhrady v Bratislave

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.