Episcia cupreata

Episcia cupreata, Plamenná fialka, (Gesneriaceae – gesneriovité), en: Flame violet

Episcia cupreata

Charakteristika

Episcia cupreata je nízka rastlina s plazivými stonkami. Stonky môžu byť jednoduché alebo rozvetvené a v uzlinách vytvárajú korene. Zo stoniek tiež vyrastajú šlahúne, na konci ktorých sa tvoria nové rastliny. Pôvodom je episcia z tropickej Ameriky, kde sa pestuje ako pôdopokryvná okrasná rastlina.

Pomenovanie episcia má pôvod v slove epifyt a naznačuje, že rastlina dokáže žiť epifyticky. Epifyt je organizmus, rastúci na žijúcich rastlinách, ale vyživujúci sa samostatne, čiže na nich neparazituje. Epifytická rastlina sa krátkym koreňovým systémom zachytí o kôru alebo vetvy stromu, živí sa rastlinným humusom, ktorý sa atmosferickými zrážkami hromadí v trhlinách kôry stromov a vodu získava zo vzdušnej vlhkosti. Najčastejšie sa epifyty nachádzajú v tropických dažďových pralesoch. Epifytne dokáže rásť aj veľa rastlín, ktoré spravidla rastú na zemi. (Medzi epifyty patrí napríklad orchidea.)

Episcia cupreata má oválne, ochlpené, 5 – 8 cm dlhé, 3 – 5 cm široké listy. Majú zúbkované okraje a vytvárajú širokú ružicu. Farba listov je závislá od odrody a býva v odtieňoch od tmavo bronzovo zelenej po svetlo zelenú, obvykle so striebristým zafarbením okolo žiliek.

Kvietky episcie cupreata sú trubkovité, 2,5 cm dlhé. Rastú na stopkách jednotlivo, alebo častejšie v 2 – 6 kvetných skupenstvách. Najrozšírenejšie sú červenokveté odrody, no poznáme aj žltokveté alebo bielokveté.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa prostredníctvom spomínaných šlahúňov, ktoré pri kontakte so zeminou zakorenia. Šľahúne alebo listové odrezky si môžete nechať zakoreniť aj v nádobe s vodou a následne zasadiť do samostatného kvetináča. Rastlina sa dá rozmnožiť aj výsevom semien.

Ako pestovať episciu

Umiestnenie
Vyhovuje jej svetlé stanovište, tzv. rozptýlené svetlo. Nevystavujte ju priamemu slnku, mohlo by jej spáliť listy. Dobre prosperuje aj v tieni, ak však chceme, aby krásne kvitla, potrebuje primerané svetlo. Ideálna je izbová teplota, tá by nemala klesnúť pod 16°C. Rastline sa bude dariť aj v nízkej a širšej nádobe, keďže má plytký koreňový systém. Pekné kvetináče môžete nájsť napríklad tu.

Zemina
Odporúča sa humusom obohatená priepustná zemina, môže byť aj zmes pre vresovité rastliny. Nenechávajte pôdu úplne vyschnúť.

Zálievka
Substrát jej udržujte stále primeranie vlhký, nie však premokrený.

Vlhkosť vzduchu
Dobre sa jej darí, keď má zabezpečenú vyššiu vzdušná vlhkosť (79%). Vzdušnú vlhkosť okolo rastliny môžete zvýšiť rozprašovaním vody, ktoré vykonávajte ráno, nikdy nie večer. Kvetináč jej postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

V suchom prostredí rastline hnednú okraje listov a zaschýnajú púčiky kvietkov.

Kvitnutie
Rastlina kvitne celý rok.

Hnojenie
Odporúča sa raz za čas použiť hnojivo na kvitnúce črepníkové rastliny.

Využitie

Vo svojom prirodzenom prostredí je Episcia cupreata vždyzelená plazivá trvalka. U nás sa pestuje ako izbová rastlina. Ozdobná je hlavne listom, umiestňuje sa na vyššie miesto, odkiaľ bude pekne prevísať, napr. zo závesného koša alebo poličky. V botanických záhradách sa pestuje v skleníkoch spolu s ostatnými tropickými rastlinami. Kvietky rastliny môžu niekomu pripomínať africkú fialku (senpóliu). Obidve rastliny patria do čeľade gesneriovité.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *