Gypsomilka múrová

Gypsomilka múrová, (Gypsophila muralis, syn. Psammophiliella muralis), (Caryophyllaceae – klinčekovité), cz: Šater zední, en: Annual gypsophila, Cushion baby’s-breath

Charakteristika

Gypsomilka múrová je jednoročná kvitnúca rastlina. Pochádza z miernych oblastí Európy s výnimkou Britských ostrovov. Rastie aj v Strednej Ázii, Turecku, na Kaukaze a Sibíri aj východnej časti Severnej Ameriky.

V záhradách sa s obľubou pestujú vyšľachtené kultivary tejto rastliny, ktoré kvitnú celé leto záplavou bielych, prípadne jemne až tmavo ružových kvetov s bielymi prúžkami. Korunné lupienky kvietov sú vajcovité a na vrchole mierne vykrojené. Kvietky sú maličké, ale keď naplno zakvitnú, rastlina sa premení na na jemne chlpatý ružový vankúš. Plody sú tobolky. Listy gypsomilky sú tenučké, čiarkovité až kopijovité a sýto zelené. Celkovo pôsobí krehkým dojmom, napriek tomu sa rozrastá rýchlo a do konca sezóny môže vytvoriť až pol metra široký, mierne vystupujúci kompaktný guľovitý kríček.

Rozmnožovanie

Rastlinu si môžete vypestovať zo semien, ktoré sa zvyknú vysievať od marca do mája, ideálne do pareniska. Semená nezasypávajte, iba jemne pritlačte na vlhký substrát. Pri teplote 20°C sa klíčiace rastlinky objavia už po 5. dňoch. Po 5- 6. týždňoch ich treba popretŕhať a prejednotiť. Na konečné stanovisko ich vysaďte až po pominutí rizika posledných mrazov. Gypsomilka sa potom na vhodne zvolenom stanovišti bude rozmnožovať sama, po dozretí plodov sa vysemení a z prezimovaných semienok vyrastú na jar nové rastlinky. Ak chcete mať istotu, predpestujte si ju v parenisku. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Gypsomilka múrová, (Gypsophila muralis)

Ako pestovať gypsomilku

Umiestnenie
Pestujte ju na svetlom slnečnom stanovišti, kľudne aj na plnom slnku. Znesie aj mierny tieň, na slnku sa jej však bude lepšie dariť.

Zemina
Vhodná je bežná, stredne bohatá záhradná hlinitá zemina, ktorá je skôr zásaditého charakteru. Ideálne je, ak je pôda hlboká a kyprá.

Zálievka
Vyhovuje jej prirodzene vlhká pôda, rastline pestovanej v nádobe alebo na slnečnom stanovišti doprajte pravidelnú zálievku. Pozor však na trvalé zamokrenie, to nie je vhodné.

Kvitnutie
Kvitne od mája do septembra, slnečné stanovište podporí bohaté kvitnutie.

Choroby a škodcovia
Choroby a škodcovia rastline neubližujú, občas sa môžu vyskytnúť vošky, ktoré roznášajú mravce.

Gypsomilka múrová, (Gypsophila muralis)

Príbuzné druhy

Gypsomilka múrová, ako som už písala, je letnička. Vo výsadbách sú však obľúbné aj gypsomilky trvalky, medzi ktoré patrí napríklad Gypsomilka metlinatá (Gypsophila paniculata). Ľudový názov tejto rastliny je nevestin závoj, ktorý svojim zjavom pripomína. Môže dorásť až do výšky 1 m a vytvára kompaktné rozvetvené trsy s drobnými bielymi kvietkami na mnohonásobne vetvených stonkách. Používa sa aj na aranžovanie do kytíc. Gypsomilka plazivá (Gypsophila retens) je plazivá pôdopokryvná bylina vytvárajúca poliehavé husté koberce, dosahujúce výšku 15 – 20 cm. Kvety môžu byť bielej, ružovej alebo fialovej farby.

Využitie

Letnička je vhodná na pestovanie vo vyvýšených skalkách, v ktorých má dostatočný priestor na zapustenie hlbokých koreňov. Obzvlášť bledé kamene v skalke zvýraznia jej jemnosť a exotickosť. Pestovať ju však môžete aj v bežnom záhone alebo v nádobách. Pekné kvetináče si vyberiete tu. Kvety viacerých druhov majú využitie aj pri aranžovaní kytíc do vázy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *