Hypoestes

Hypoestes phyllostachya, (Acanthaceae – akantovité), cz: Podrostovka listoklascová / listoklasá, en: polka dot plant

Hypoestes phyllostachya

Charakteristika

Hypoestes phyllostachya je rýchlorastúca bylinná trvalka s ozdobnými listami. Pochádza z Madagaskaru, kde tvorí kríčky vysoké asi 50 cm. U nás sa často pestuje ako izbová rastlina, ktorá dorastá do výšky 15 až 25 cm. Najčastejšie sa pestujú odrody z okruhu ´Splash´. Hypoestes má oválne zašpicatené listy, asi 4 – 7 cm dlhé. Sú tmavozelené s väčšími či menšími škvrnami, ktoré môžu byť v závislosti od odrody ružovej (´Pink Splash´), purpurovej (´Rose Splash´), či bielej farby (´White Splash´). Niekedy listy vyzerajú, že sú ružové so zelenými fliačikmi. Pôsobia veľmi originálne a sviežo. Rastlina vytvára malé nevýrazné fialové kvety v klasoch, ktoré ojedinele bývajú aj biele alebo ružové a vyrastajú v pazuchách listov, kde takmer zanikajú. Pestovatelia tieto kvietky vylamujú, aby neodvádzali pozornosť od olistenia.

Rozmnožovanie

Hypoest sa dá rozmnožiť mäkkými stonkovými odrezkami, cca 8 cm dlhými s 2 – 3 pármi listov, ktoré sa odoberajú na jar alebo v lete. Odrezky nechajte zakoreniť vo vode, alebo ich rovno zasaďte do výsevného substrátu. Uložte ich na teplé a svetlé miesto, nie však na priame slnko. Pre krajší vzhľad umiestnite do nádoby niekoľko odrezkov, budú pôsobiť hustejšie. Množí sa aj semenami, ktoré sa vysievajú na jar.

Hypoestes phyllostachya
Hypoestes phyllostachya pestovaný na záhone spolu s lobelkou nízkou.

Ako pestovať hypoestes

Umiestnenie
Obľubuje rozptýlené jasné svetlo, avšak nie priame slnečné žiarenie. Na tmavom mieste sa rastlina vyťahuje a listy strácajú vyfarbenie. Intenzívne letné slnko zase môže spôsobiť hnedé popáleniny na listoch. Pri pestovaní v interiéri, položte kvetináč v lete ďalej od okna, v zime zas bližšie, nie však k radiátoru, ani inému sálavému teplu.

Zemina
Vhodná je rašelinová a hlinitá zmes.

Zálievka
V rastovom období udržujte zeminu vlhkú, medzi zálievkami nechajte povrch vyschnúť. V zime zálievku obmedzte.

Vlhkosť vzduchu
Rastline vyhovuje zvýšená vlhkosť vzduchu, preto jej občas sprejujte listy mäkkou vodou. Kvetináč tiež môžete postaviť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Hnojenie
V lete, raz za dva/ tri týždne, pridajte do zálievky plné tekuté hnojivo.

Kvitnutie
Kvitne v lete, ale nepestuje sa kvôli kvetom.

Choroby a škodcovia
Rastlinu môžu napadnúť molice, vošky a múčnatka, najmä keď je pestovaná v interiéroch v nevhodných podmienkach.

Ďalšie odporúčania

Aby hypoestes rástol kompaktne, zaštipujte konce výhonkov a udržiavajte jeho rast do výšky cca 25 cm. Keď príliš prerastie, obvykle sa likviduje a nahrádza novými rastlinami získanými zo stonkových odrezkov. Ak rastlinu nechcete vyhodiť, zostrihajte ju začiatkom jari na polovicu, aby pekne obrástla a zahustila sa. Rastliny z obchodov zostávajú dlhšie kompaktné po použití látok, ktoré brzdia rast.

Tip na pestovanie

Najčastejšie sa hypoestes pestuje ako črepníková rastlina v bytoch, alebo aj na terasách, či balkónoch. Pekné kvetináče môžete nájsť napríklad tu. Dá sa však pestovať aj ako letnička na záhonoch, kde jej vyhovujú priepustné, organicky bohaté a stredne vlhké pôdy v polotieni. Tu môže tvoriť podrast vyšším rastlinám a dotvárať svojím zjavom zaujímavú farebnú kompozíciu. Nie je mrazuvzdorná, takže prezimovať si ju môžete tak, že ju na jeseň vykopete a premiestnite do svetlého interiéru s minimálnou teplotou 17°C. Na jar si z prezimovanej rastliny môžete namnožiť nové kusy.

Rastlina sa zvykne pestovať aj v teráriách.

Hypoestes phyllostachya

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *