Lobelka nízka

Lobelka nízka, Lobelka drobná, (Lobelia erinus), (Campanulaceae – zvončekovité), en: Edging Lobelia

Lobelka nízka, Lobelka drobná (Lobelia erinus)

Charakteristika

Lobelka nízka je rastlina pestovaná v našich podmienkach ako letnička. Pochádza z Afriky. Tvorí farebné vankúšovité zoskupenie dorastajúce do výšky cca 10 – 15 cm. Z bohato vetvených stoniek vyrastajú drobné listy podlhovastého tvaru svetlo zelenej farby s občasným nádychom červenej. Lobelky kvitnú veľkým množstvom menších kvetov najčastejšie modrých farieb. Niektoré odrody však kvitnú aj fialovo alebo bielo. Každý kvietok sa skladá z troch korunných lístkov.

Medzi lobelkami sa nájdu aj rôzne previsnuté formy, alebo trvalky dorastajúce do výšky 1m.

Lobelka nízka, Lobelka drobná (Lobelia erinus)

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ju môžete výsevom semien. Semená lobeliek sú veľmi drobné a klíčia rýchlo. Vysievajú sa už od januára a najneskôr v marci do výsevného zariadenia (napr. minipareniska). Na klíčenie potrebujú svetlo, preto ich nezasypávame, iba ľahko pritlačíme k substrátu. Vysiate semienka udržujeme pri stálej izbovej teplote (nad 20°C) a v dostatočnej vlhkosti. Ideálne je rosenie pomocou rozprašovača. Po vyklíčení treba mladé rastlinky niekoľkokrát po sebe popresádzať. Na konečné stanovisko sa lobelky vysádzajú po odznení prízemných mrazov, cca od polovice mája. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu.

Takto vyzerajú mladé rastlinky lobelky.

Ako pestovať lobelku nízku

Umiestnenie
Vyhovuje jej slnečné aj polotienisté stanovište s dostatočným prísunom vzduchu a chránené pred vetrom. Ideálne je miesto orientované na juh alebo juhovýchod a teplota nad 20°C.

Zemina
Vhodná je priepustná humózna zemina s dostatkom živín. Pri pestovaní v nádobách použite substrát určený na balkónové rastliny.

Zálievka
Dôležitá je pravidelná výdatná zálievka, ktorá je v čase kvitnutia obohatená o hnojivo. Pozor na trvalé zamokrenie. Nezaškodí, keď občas lobelke necháte jemne vyschnúť zeminu.

Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Hnojenie
Vhodné je hnojivo bohaté na fosfor. Pozor treba dať na obsah dusíka v hnojive, pretože nadbytok dusíka spôsobuje neskoré a zlé kvitnutie. 

Kvitnutie
Kvitne od júna do septembra resp. až do príchodu prvých mrazov. Na bohaté kvitnutie potrebuje teplo. Odkvitnuté kvety odstraňujte, aby ste podporili tvorbu ďalších kvetov.

Choroby a škodcovia
Môže byť napadnutá plesňovými chorobami a môžu sa objaviť aj vošky.

Strihanie

Po prvom kvitnutí a odkvitnutí je vhodné rastlinu skrátiť o 1/3, čím podporíme ďalšie bohaté kvitnutie. To môže vydržať až do októbra, ak sú priaznivé aj poveternostné podmienky.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Lobelka je teplomilná rastlina, preto neznáša teploty pod bodom mrazu. Na konci sezóny ju preto zlikvidujte. Dalo by sa síce prezimovať ju, ale nezvykne sa tak robiť.

Pri chladnom počasí menej kvitne a chradne. Jej stonky stvrdnú a sú holé. Rastlina prechádza do rastového pokoja. Vtedy pomôže, ak ju hlboko zrežete a začnete pravidelne polievať a hnojiť.

Aby boli lobelky bohato rozvetvené, musí sa vykonávať pravidelné zaštipovanie. 

Lobelka nízka, Lobelka drobná (Lobelia erinus)

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Lobelku možno s úspechom pestovať v kvetináčoch spolu s inými okrasnými kvetinami. Je to klasická spoločenská rastlina. Slúži ako partner pri výsadbe k červeným muškátom a bielej lobulárii prímorskej. Vie vytvoriť pekný podrast aj pre rastlinu pestovanú na kmienku. Široký výber kvetináčov môžete nájsť napríklad tu.

Lobelka býva súčasťou výsadby mestských parkov a predmestských záhrad. Výborne sa kombinuje s veľkými a svetlými kvetmi. Tmavomodré plazivé alebo kríčkové lobelky poskytujú množstvo dlho kvitnúcich kvetov, ktoré v spojení s inými rastlinami dokážu vytvoriť honosné štruktúry.

Lobelka nízka, Lobelka drobná (Lobelia erinus)
Lobelka v kvetináči spolu s láskavcom
Lobelka a begónia hľuznatá
Lobelka a begónia hľuznatá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *