Jarmilka jarná

Jarmilka jarná, (Erophila verna, Erophila draba, Erophila vulgaris, Draba verna), (Brassicaceae – kapustovité), cz: Osívka jarní, en: Spring draba, Shadflower, Nailwort, Common whitlowgrass

Charakteristika

Jarmilka jarná je jednoročná drobná bylina dorastajúca do výšky zvyčajne len 5 až 15 cm. Má mäkké, vláknité korienky, z ktorých vyrastá prízemná ružica kopijovitých alebo úzko vajcovitých listov. Listy bývajú celookrajové alebo hrubo zubaté, na báze zúžené do krátkej listovej stopky. Porastené sú riedkymi chĺpkami.

Z ružice listov vyrastá 1 – 6 priamych až vystúpavých stoniek. Stonky sú chlpaté v dolnej časti viac ako v hornej a sú buď úplne bez listov, alebo sa v hornej časti tvorí 1 – 2 ojedinelé listy, z pazúch ktorých vyrastie bočná stopka so súkvetím. Na začiatku sezóny býva ružica listov fialovo bordovej farby, tak isto ako aj spodná časť stonky. Neskôr, alebo v hornej časti stonky už prevláda zelená farba. Stonka je vždy ukončená riedkym strapcom bielych štvorpočetných kvietkov. V jednom súkvetí býva 5 – 25 drobných kvietkov, ktoré mávajú zelený vajcovitý kalich a biele dvojzárezové korunné lupienky, niekedy s ružovkastým lemom, niekedy bez zárezu a niekedy porastené chĺpkami. Uprostred kvetu je 6 nerovnako dlhých žltých tyčiniek.

Jarmilka jarná kvitne skoro na jar, keď je dostatok vlahy a to začiatkom marca a v apríli. Plod je drobná vzpriamená, plochá, podlhovastá šešulka. Obsahuje až 50 sploštených, vajcovitých, hnedavých, veľmi drobných semien.

Rastlina je veľmi premenlivého vzhľadu, najmä v tvare a farbe listov, korunných lupienkov a šešuliek.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa výhradne semenami. Semená dozrievajú veľmi rýchlo už na vyschýnajúcej rastline. Na jednej rastline môžu dozrieť stovky semien, ktoré sú schopné klíčiť od jari až do jesene a tiež môžu niekoľko rokov ležať v pôde a prečkať nepriaznivé obdobia s nedostatkom vlahy a zvýšenou konkurenciou ostatných rastlín. Má krátku vegetačnú dobu, začína kvitnúť už v marci a v júni, keď dozrievajú semená, rastlina hynie. Dozreté semená môžu vyklíčiť už v jeseni a tak sa v jednom roku stihnú vystriedať hneď 2 generácie jarmiliek.

Výskyt

Rastie v celej Európe, Prednej a Strednej Ázii a severnej Afrike, zavlečená bola na americký aj austrálsky kontinent. U nás rastie od nížin až do podhorských oblastí. Vyskytuje sa na piesočnatých pôdach, hlavne na nezapojených trávnych porastoch, poliach, medziach aj na násypoch okolo ciest a železničných tratí. Na začiatku sezóny sa vyskytuje na miestach, ktoré bývajú v lete vyprahnuté.

Zvyčajne patrí medzi prvé rastliny, ktoré na voľnej ploche či preoranej zemine vyrastú. Vyhovuje jej bohatá aj na živiny chudobná pôda a je považovaná za burinu. Často naraz vyklíči veľké množstvo rastlín, ktoré môžu utláčať klíčiace úžitkové rastliny, avšak pre svoju nepatrnú veľkosť len v najranejšom štádiu. Zapleveluje hlavne obilné oziminy, ale keďže nie je schopná súperiť s vyššími rastlinami, je relatívne neškodná. Rastie aj za chladného počasia, kedy okolité rastliny ešte nerastú. S príchodom leta jej končí vegetačné obdobie a odumiera.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *