Zádušník brečtanovitý

Zádušník brečtanovitý, (Glechoma hederacea al. Nepeta hederacea), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Popenec obecný, en: Ground Ivy

Zádušník brečtanovitý, (Glechoma hederacea)

Charakteristika

Zádušník brečtanovitý je nižšia trváca bylina s plazivým, zakoreňujúcim sa podzemkom. Z podzemku vyrastajú 10-30 cm vysoké vzpriamené stonky, na ktorých rastú stopkaté protistojné listy. Čepeľ majú obličkovito srdcovitú a hrubo vrúbkovanú. Veľké sú okolo 1 -1,5 cm. Mladé horné lístky mávajú bordovú farbu. V pazuchách listov sa tvoria riedke nepárne prasleny fialovomodrých kvetov. Zriedkavejšie bývajú kvety aj ružové alebo biele. Kvety majú päťzubý kalich a pyskovitú korunu, dolný pysk má tmavofialové škvrny. Plody sú tvrdky. Kvitne od apríla do júla. Rýchlo sa rozširuje do okolia, kde zvykne vytvárať husté fialovo – bordovo – zelené koberce. Rastlina má typickú vôňu a mierne pikantnú horkastú chuť. Vzdialene pripomína šalviu alebo kocúrnik. Arómu jej dodáva prchavý olej obsiahnutý v žľazách na spodnej strane listov.

Zádušník brečtanovitý, (Glechoma hederacea)

Rozmnožovanie

Rozrastá sa prostredníctvom plazivých výbežkov, na ktorých sa v miestach rastu listov vytvárajú korienky, zakoreňuje sa plytko. Rozmnožuje sa aj tvrdkami, ktoré sú rozširované živočíchmi, napríklad mravcami.

Zádušník brečtanovitý, (Glechoma hederacea)

Výskyt v prírode

Zádušník brečtanovitý je rozšírený takmer v celej Európe, v severnej Ázii a zasahuje až na Ďaleký východ. U nás patrí k bežným bylinám vyskytujúcim sa od nížin do horského pásma. Rastie bohato na medziach, vlhkejších lúkach, na okrajoch listnantých lesov a krovín, pozdĺž ciest, po okrajoch múrov, pomedzi ploty a na rumoviskách. Býva označovaný za burinu, pretože prerastá nechcene do záhradiek, polí či viníc.

Vyhovujú mu čerstvé, humózne, na minerálne látky bohatšie stanovištia.

Zádušník brečtanovitý, (Glechoma hederacea)

Využitie

Zádušník brečtanovitý je liečivá bylina a využitie má aj ako korenina v kuchyni. Používa sa celá čerstvá alebo sušená kvitnúca vňať. Čerstvý nasekaný zádušník sa pridáva do bylinkového masla, tvarohových jedál, nátierok, šalátov a omeliet, vždy na konci prípravy jedla alebo priamo pred servírovaním. Sušeným zádušníkom sa korení dusená zelenina aj polievky. Nasekanou vňaťou môžete posypať cestoviny, rizoto či krémové polievky, rovnako, ako by ste použili petržlenovú vňať. A výbavu do kuchyne si doplníte tu.

Liečivé účinky

Zádušník obsahuje až 7% trieslovín, silicu, draselné soli, cholín, saponíny, horčiny, glechomin a ďalšie zložky. V čerstvej vňati je aj provitamín A a vitamín C. Horčina glechomin má toxické účinky na kone, preto sa rastlina niekedy označuje ako jedovatá.

Zber
Zbiera sa celý kvitnúci nadzemný výhonok, vňať (Herba glechomae) z rastlín rastúcich na čistých miestach v máji až júli. Vňať zbierajte z mladých, zdravých a nepoškodených rastlín, teda bez škvrnitých alebo deravých lístkov. Ideálne je strihať ju nožnicami, aby sa nevytrhávali korienky. Suší sa v tenkých vrstvách pri teplote do 35°C bez obracania. Schne rýchlo. Uchovávať ju treba chránenú pred svetlom a vlhkom. Sušičky na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si vyberiete tu.

Ako liečivý prostriedok sa zádušník používal už od 12. storočia, dnes sa používa len v ľudovom liečiteľstve pri chorobách dýchacích ciest, najmä pri astmatických záchvatoch. Má priaznivý účinok pri uvoľňovaní hlienov a pri vykašliavaní a používa sa aj ako sťahujúci prostriedok pri ťažkostiach žalúdka a čriev, najmä pri hnačke, zápaloch močových ciest, žlčníkových kame­ňoch. Využitie našiel aj ako posilňujúci prostriedok pri avitaminózach, jar­nej únave a pridáva sa aj do kúpeľov slúžiacich na vymývanie rán a pri kožných ochoreniach.

Zádušník brečtanovitý, (Glechoma hederacea)

Príbuzné druhy

Zádušník chlpatý (Glechoma hirsuta), ktorý rastie zriedkavejšie, je husto chlpatý a má silnú arómu, tiež je liečivý.

Vyšľachtené boli aj okrasné odrody určené na pestovanie v záhradách a vegetačných nádobách. Glechoma hederacea Variegatia je okrasná rastlina s panašovanými listami a prevísajúcimi úponkami, ktoré môžu dosiahnuť dĺžku až 2 metre. Foto dole. Pestuje sa v spoločnej výsadbe s balkónovými letničkami, ako sú muškáty alebo petúnie. Tvorí veľa zelene a hodí sa aj na tienistejšie miesta.

Pekné kvetináče si môžete vybrať tu.

Zádušník brečtanovitý, (Glechoma hederacea)

Jeden komentár k “Zádušník brečtanovitý

  • 3. mája 2022 at 8:01
    Permalink

    kolko dní po sebe sa može užívať?treba robiť prestávky?dakujem

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *