Jaseňovec metlinatý

Jaseňovec metlinatý, (Kolreuteria paniculata), (Sapindaceae – mydlovníkovité), cz: Svitel latnatý, en: Goldenrain tree, Pride of India, China tree

Jaseňovec metlinatý, (Kolreuteria paniculata)

Charakteristika

Jaseňovec metlinatý je stredne veľký opadavý strom dorastajúci do výšky asi 9 m. Rozvetvuje sa nízko nad zemou, takže občas pripomína väčší krík. Vekom rastlina nadobúda symetrickejší tvar a vytvára širokú kupolovitú korunu. 20 – 40 cm dlhé listy má striedavé, perovito zložené zo 7 – 15 končistých vajcovitých lístkov so zúbkovaným okrajom. Väčšie lístky v strede listu sa niekedy tiež začínajú perovito deliť. Mladé lístky sú bronzové, dozrievajú do stredne až tmavozelenej farby, v jeseni sa prefarbujú na žlto až oranžovo.

Kvety sú obojpohlavné, majú 4 okvetné lístky a sú žltej farby. Vyrastajú vo veľkých koncových metlinatých súkvetiach dlhých 20–40 cm. Jednotlivé drobné kvietky postupne rozkvitajú a odkvitajú, takže metlina stále pôsobí, že je len čiastočne zakvitnutá.

Plody sú trojdielne nafúknuté tobolky s akoby papierovými stenami, pripomínajúce lampióny. Tvoria sa už v lete, kedy sú žltozelené, na jeseň dozrievajú z béžovo ružovej, cez oranžovú, až do hnedej farby. Na bezlistom strome zotrvávajú celú zimu. Obsahujú niekoľko tmavohnedých až čiernych semien, ktoré dozrievajú v septembri a októbri.

Jaseňovec metlinatý, (Kolreuteria paniculata)

Výskyt

Jaseňovec metlinatý pochádza z juhovýchodnej Ázie, kde je jeho domov Čína, Kórea a Japonsko. Do Európy aj Ameriky bol dovezený v 18. storočí a stal sa obľúbeným krajinným stromom. Celý rod Kolreuteria bol pomenovaný na počesť nemeckého prírodovedca Joseph Gottlieb Kölreuter-a (1733 – 1806), ktorý sa, okrem iného, zaoberal krížením a množením rastlín.

Vyšľachtených bolo viacero odrôd, ktoré sa vysádzajú ako okrasné stromy do mestskej výsadby a parkov v oblastiach s miernym podnebím. V niektorých krajinách, napríklad na východe Spojených štátov (Florida) je považovaný za invazívny druh.

Jaseňovec metlinatý, (Kolreuteria paniculata)

Ako pestovať jaseňovec

Umiestnenie
V mladosti mu vyhovuje stanovisko na slnku aj v polotieni. Dobre sa mu darí aj na priamom slnku. Dobre toleruje horúčavy, sucho aj mestské znečistenie. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zemina
Vyhovujú mu primerane vlhké, bohaté, hlboké a dobre priepustné pôdy, dokáže sa však prispôsobiť aj chudobným, utlačeným pôdam s rozličným pH.

Zálievka
Pri výsadbe aj istý čas po nej potrebuje dostatok vlahy, staršie rastliny nepotrebujú zavlažovať.

Kvitnutie
Kvitne v lete, v júli až auguste.

Zazimovanie
Mladé stromy sú v chladných oblastiach citlivé voči namŕzaniu počas mrazivých zím. Staršie stromy sú už dobre odolné voči chladu.

Choroby a škodcovia
Nezvykne trpieť chorobami.

Jaseňovec metlinatý, (Kolreuteria paniculata)

Jeden komentár k “Jaseňovec metlinatý

  • 7. septembra 2022 at 23:25
    Permalink

    Jeden som videl, ale kde sa podeľ neviem…

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *