Echinokaktus Grusonov

Echinokaktus Grusonov, Zlatá guľa, (Echinocactus grusonii, syn Kroenleinia grusonii), (Cactaceae – kaktusovité), cz: Ježunka, en: Golden barrel cactus, Golden ball, Mother-in-law’s cushion

Charakteristika

Echinokaktus Grusonov je rastlina guľovitého tvaru s výrazným rebrovaním po stranách. Z rebier vyrastajú tuhé ostré husté žlté tŕne, ktoré môžu dosahovať dĺžku až 5 cm. S trochou fantázie, ale aj bez nej, vyzerá ako ježko, ktorý je posiaty zlatými pichliačmi, alebo zlatá guľa, ako ho v niektorých krajinách zvyknú nazývať. Táto guľa je vlastne veľmi dužinatá a rozšírená stonka, ktorá v sebe zhromažďuje vodu a plní aj funkcie, ktoré u iných rastlín prebiehajú v listoch, napríklad fotosyntéza. V prirodzených podmienkach môže tento kaktus dosahovať rozmery až 1,5 m, v bytových podmienkach však rastie veľmi pomaly, takže netreba mať obavy, že vám prerastie cez hlavu. Dospelé rastliny môžu mať až 35 výrazných rebier. Tie umožňujú rastline pri príjme väčšieho množstva vody sa roztiahnuť a pri nedostatku sa opäť stiahnu. Kvety sa objavujú až po cca dvadsiatich rokoch, tvoria sa v lete na vrchole gule a pripomínajú korunu. Zvnútra sú žlté a zvonka hnedé.

Echinokaktusy v Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Bratislave

Pôvod a výskyt

Echinocactus grusonii pochádza z mexického štátu Hidalgo na stredovýchode. Rastie tu vo vulkanickej hornine na svahoch v nadmorských výškach okolo 1 400 metrov. Vo voľnej prírode je už vzácny a ohrozený. Jeho populácia bola kriticky znížená v 90. rokoch minulého storočia vybudovaním vodnej priehrady Zimapán v Hidalgo.

Patrí medzi najpopulárnejšie kaktusy pestované v izbových podmienkach. Pekne vynikne v nádobách, v záhradách s púštnymi biotopmi, v skalkách aj v zimných záhradách. Stretnúť sa s ním celkom určite môžete aj v zbierkach púštnych rastlín v mnohých botanických záhradách.

Echinokaktusy v Botanickej záhrade Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Prahe

Rozmnožovanie a presádzanie

Echinokaktus sa rozmnožuje semenami. Semená sa vysievajú do piesčitého substrátu v marci alebo apríli, ideálne do miniskleníka, v ktorom sa dajú ľahšie zabezpečiť vhodné pestovateľské podmienky. Semená uložte na povrch vlhkého substrátu a zaistite im teplotu 25°C. Umiestnite ich na svetlé stanovište bez priameho slnečného žiarenia. Fóliovník aj miniparenisko si vyberiete tu.

Ako pestovať echinokaktus

Umiestnenie
Ideálne je slnečné a teplé miesto, napríklad na okne z južnej strany. Počas vegetačného obdobia je vhodná bežná izbová teplota. V zime doprajte rastline odpočinok na svetlom mieste pri teplote 10 ºC.

Zemina
Použite hlinitú zeminu s prídavkom hrubozrnného piesku a perlitu, kvôli drenáži. Rastlina by sa mala pestovať vo veľmi poréznej piesočnatej pôde. Vhodný je substrát pre kaktusy a sukulenty.

Zálievka
Zalievajte cca raz za týždeň tak, že medzi zálievkami necháte zeminu z dvoch tretín vyschnúť. Počas leta môžete pridávať raz mesačne hnojivo pre kaktusy, podporí to rast. V zime v chladnejšom prostredí zalievajte len veľmi striedmo. Nadmerná zálievka spôsobuje hnilobu stonky.

Vlhkosť vzduchu
Znáša dobre suchý vzduch, preto vzdušnú vlhkosť netreba zvyšovať. Rosenie mu však nevadí.

Kvitnutie
Kvitnú iba staršie exempláre za predpokladu, že rastlina bude od jari do jesene vonku.

Škodcovia a choroby
Kaktusy môže napadnúť vlnatka, ktorá zanecháva na listoch biele chumáčiky voskovej vaty. Koreňová vlnatka môžu napadnúť aj korene rastliny, čo ju brzdí v raste.

Pestovateľské tipy

Pokiaľ máte tú možnosť doprajte echinokaktusu v lete letnenie a v zime zimný oddych. Letný pobyt vonku kaktusu veľmi prospeje, jeho ostne získajú výraznejšie sfarbenie a budú bohatšie. Vyberte mu pred vetrom a dažďom chránené slnečné stanovište, na terase alebo na záhrade. Na zimu ho potom premiestnite do chladnej miestnosti s teplotou okolo 10°C, môže tam byť svetlo aj tma.

Pre veľké a ostré ostne tento kaktus nie je vhodný do prostredia, kde k nemu majú prístup malé deti, pretože by sa mohli poškriabať a zraniť. Aj pri manipulácii s ním používajte ochranné rukavice.

Mladé rastliny presádzajte každé 2 roky, staršie stačí raz za 4 – 5 rokov. Pri presádzané skontrolujte korene. Ak by ste na nich našli biele vlnené chumáčiky, ide o napadnutie koreňovými červcami. V takom prípade ošetrite korene príslušným insekticídom. Ak kaktusy pravidelne presádzate, nie je nutné ich prihnojovať, z čerstvého substrátu získajú dostatok živín. Kvetináče pre nové rastliny aj všeličo iné si vyberiete tu.

Echinokaktus Grusonov, (Echinocactus grusonii)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *