Ježibaba guľatohlavá

Ježibaba guľatohlavá, (Echinops sphaerocephalous), (Asteraceae – astrovité), cz: Bělotrn kulatohlavý, en: Glandular globe-thistle, Great globe-thistle, Pale globe-thistle

Charakteristika

Ježibaba guľatohlavá trváca bylina dorastajúca do výšky 60–100 cm, niekedy až 220 cm. Má priamu, jednoduchú alebo hore vetvenú, rebernatú a žľaznato chlpatú stonku. Pri zemi vytvára ružicu 70 cm dlhých prízemných hlboko členitých listov s ostnitými úkrojkami, na ostnitej úkrojke vlnatých. Na stonke rastú menšie, stopkaté, sediace až objímavé stonkové listy. Hore sú lepkavo chlpaté a zospodu biele vlnité. Guľaté kvetné hlávky sa tvoria po jednej na konci vetiev a ich priemer dosahuje až do 8 cm. Tvorené sú trúbkovitými kvetmi s belavou, 5 – početnou korunou. Kvitnú od júna do augusta. Plody sú nažky.

Rastlina získala svoje pomenovanie vďaka pichľavému vzhľadu, latinský názov Echinops znamená kvety pripomínajúce ježka.

Rozmnožovanie

Ježibaba sa rozmnožuje semenami, ktoré v prirodzených podmienkach rozširuje do okolia vietor. Kvety opeľuje hmyz (včely, osy a motýle) a sú obojpohlavné. Plody sú chlpaté valcovité nažky dlhé asi 7 až 8 mm. Dozrievajú od septembra do októbra.

Delenie trsov alebo rozdeľovanie koreňov rastlín nebýva úspešné a neodporúča sa ani presádzanie ježibaby. Pestovateľské pomôcky aj doplnky do vašej záhrady a domácnosti si vyberiete tu.

Výskyt

Ježibaba guľatohlavá je euroázijský druh, ktorý bol zavlečený aj na iné kontinenty, napríklad do Ameriky. Roztrúsene sa vyskytuje v teplejších oblastiach na celom Slovensku. Rastie na slnečných, skalnatých alebo krovinatých miestach na pôde viac-menej bohatej na minerály v nadmorskej výške do cca 500 metrov nad morom. Stretnúť sa s ňou môžete v lomoch, na rumoviskách, zrúcaninách hradov a na iných kamenistých miestach. Fotky boli urobené koncom júla na zrúcanine hradu Gýmeš na južnom svahu pohoria Tribeč.

Využitie

Ježibaba guľatohlavá je dobrá včelárska rastlina, v rôznych kultivaroch sa pestuje aj v slnečných suchých a skalnatých záhradách na okrasu. Napríklad kultivar ‚Arctic Glow‘ má chlpaté sivozelené listy a guľovité úbory strieborných kvetov. Dorastá do výšky 80 cm. U pestovateľov sú obľúbené aj iné druhy rodu ježibaba.

Kvetné hlávky ježibaby sa používajú do suchých kvetinových väzieb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *