Nevädza ružová

Nevädza ružová, Psefel belavý, (Psephellus dealbatus, syn: Centaurea dealbata), (Asteraceae – astrovité), cz: Chrpinec bělavý, Chrpa bělavá, en: Persian cornflower, Whitewash cornflower

Charakteristika

Nevädza ružová, po novom Psefel belavý, je trváca bylina dorastajúca do výšky cca 50 cm. Z rozvetvených podzemkov vyrastajú priame rozvetvené a husto olistené stonky a prízemné dlho stopkaté listy tvoriace sa v listovej ružici. Listy sú pravidelne perovito delené a istým spôsobom svojim tvarom pripomínajú papradie. Spodná strana listov je pokrytá striebornými chĺpkami.

Kvety sa tvoria na koncoch stoniek a tvar majú ako typická nevädza. Majú vajcovitý zákrov, ktorý je tvorený z listeňov strechovito usporiadaných vo viacerých radoch. Kvety sú usporiadané v úboroch veľkých 4 – 6 cm. Sú ružovofialovej farby s bielymi alebo belavými páperistými stredmi, na základe ktorých bola rastlina pomenovaná. Plod je páperistá nažka.

Nevädza ružová bola v minulosti kvôli vzhľadu taxonomicky zaradená do rodu nevädza, s nárastom vedomostí je pre fylogenetické odlišnosti odborníkmi preradená do rodu Psefel (cz: Chrpinec).

Výskyt

Pochádza zo severného Kaukazu (Arménska, Azerbajdžanu a Gruzínska) a priľahlej tureckej Anatólie. Postupne bola pestovateľmi zavlečená do mnohých európskych krajín vrátane Slovenska. Vďaka svojmu peknému vzhľadu a nenáročnosti sa pestuje v záhradách ako okrasná trvalka, ktorá miestami uniká do voľnej prírody, ale nespráva sa invázne.

Rozmnožovanie

Nevädza ružová sa rozmnožuje semenami, občas aj samovýsevom. Semená si vysejte v marci alebo apríli priamo na záhon, alebo si ich predpestujte v parenisku. Staršia rastlina sa pomocou podzemkov rozrastá do trsu, ktorý môže byť široký aj 1 m. Na jar najprv vyrastú prízemné listy a následne stonky a listy na nich. Dobre rozrastenú rastlinu si môžete rozmnožiť aj rozdelením trsu. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Ako pestovať nevädzu

Umiestnenie
Vhodné je stanovište s dostatkom slnka. Znesie aj čiastočný polotieň, ak má však silné zatienenie, nebude vytvárať kvety, iba listy.

Zemina
Najlepšie sa jej darí v pôde hlbokej, humóznej, hlinitej alebo hlinitopiesčitej a dobre zásobenej živinami a primerane aj vlahou.

Zálievka
Nevädza je odolná voči suchu, dobre znáša aj dlhšie obdobia sucha. Zalievajte ju len striedmo a dávajte pozor, aby ste ju nepodmáčali.

Kvitnutie
Kvetné puky sa tvoria v apríli a kvitnutie prebieha v máji až júni, občas aj v júli. Kvety priťahujú motýle a včely.

Starostlivosť
Po odkvitnutí kvetov odstráňte zvädnuté kvetné stonky aj poškodené odumierajúce listy, rastlina nanovo obraší a možno aj zakvitne. Je odolná a netrpí na choroby.

Využitie

Pestuje sa ako nenáročná mrazuvzdorná trvalka, častokrát na polotienistých stanovištiach popod stromami a kríkmi a v záhradách vo vidieckom štýle. Jej kvety je možné rezať do vázy a usušený zákrov sa občas používa ako dekorácia do kytíc.

Sušené kvetné lupienky nevädze ponúkajú niektoré e-shopy ako jedlú prírodnú ozdobu cukrárenských výrobkov a tiež ich je vraj možné použiť ako dekoratívnu prímes v stavebníctve pre hlinené omietky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *