Hluchavka biela

Hluchavka biela, (Lamium album), (Lamiaceae – hluchavkovité), ľud: Hluchá pŕhľava, Jasnota, Medulka, cz: Hluchavka bílá, en: White dead nettle

Charakteristika

Hluchavka biela je trváca bylina, dorastajúca do výšky 20 – 50 cm. Má štvorhrannú vystúpavú pomerne pevnú stonku, z ktorej vyrastajú krížno protistojné, stopkaté listy. Spodné listy majú dlhšie stopky a sú väčšie, smerom k vrcholu stonky sa zmenšujú. Listy majú srdcovito kopijovitý tvar, výraznú žilnatinu a pílkovitý okraj. V pazuchách listov v hornej časti stonky sa tvoria 5 – 8 početné súkvetia bielych pyštekovitých kvetov. Rastú v zväzkoch alebo tzv. praslenoch. Rozkvitajú postupne z dola nahor a majú jemnú medovú vôňu. Kvitnú od apríla do septembra. Plody sú vajcovité tvrdky. Celá rastlina je obrastená jemnými štetinkami a kým nekvitne, veľmi pripomína žihľavu. Chĺpky hluchavky však nie sú pŕhlivé.

Rozmnožovanie

Hluchavka biela sa rozmnožuje semenami aj koreňovými výbežkami. Do okolitého prostredia sa tvrdky dostávajú vysemenením na stanovišti a postupným vzchádzaním z pôdnej zásoby.

Výskyt v prírode

Patrí k euroázijským suboceánickým rastlinným druhom. U nás je rozšírená od nížin až do horského stupňa, hoci častejšie sa vyskytuje v teplejších oblastiach. Býva tiež označovaná za burinu, pretože rastie nechcene v záhradách, nádvoriach, popri plotoch, múroch a cestách, v priekopách, násypoch, krovinách a rumoviskách. Prakticky rastie všade tam, kde aj pŕhľava. Vyhovujú jej tiež vlhkejšie a tienistejšie stanovištia a pôdy bohatšie na dusík.

Ďalšie údaje o hluchavke bielej

Kvitnutie
Hluchavka biela kvitne od apríla do septembra.

Zber kvetov a vňate
Na liečebné účely ju zbierame v máji až septembri.

Z hluchavky sa zbierajú predovšetkým kvety a občas aj listy a vňať. Zbierajú sa za suchého a slnečného počasia. Sušia sa v tenkých vrstvách v tieni alebo v sušiarni pri teplotách do 40°C. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Usušený materiál sa uskladňuje v uzatvorených nádobách – v suchu a tme.

Liečivé účinky

Hluchavka obsahuje slizy, triesloviny, alkaloidy, saponíny, cholín, flavonoidy, glykozidy, vitamíny a minerálne látky.

Bylinka pôsobí priaznivo na ženské aj mužské zdravie. U žien sa používa pri menštruačných problémoch, tlmí silné menštruačné krvácanie, harmonizuje cyklus, pomáha pri zápale vaječníkov a výtokoch. Pre tieto jej pozitívne účinky sa pridáva do všetkých čajových zmesí na ženské problémy. Mužom pomáha pri problémoch s prostatou a uľahčuje močenie.

Používa sa aj pri zápaloch dýchacích ciest, pretože uľahčuje vykašliavanie a podporuje látkovú premenu v tele.

Silnejšie zápary sa používajú zvonka ako kúpele a obklady pri hemoroidoch, na omývanie kožných ekzémov, na ošetrenie popálenín a pri dezinfekcii rán.

Využitie v kuchyni

Dá sa využiť aj v kuchyni. Čerstvo nazbierané kvety alebo mladé lístky môžete pridať do jarných šalátov alebo na ozdobu polievok, podobne ako špenát alebo šalát. Všeličo do kuchyne aj domácnosti nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *