Hluchavka biela

Hluchavka biela, (Lamium album)

Hluchavka biela, (Lamium album), (Lamiaceae – hluchavkovité), ľud: Hluchá pŕhľava, Jasnota, Medulka, cz: Hluchavka bílá, en: White dead nettle

Charakteristika

Hluchavka biela je trváca bylina, dorastajúca do výšky 20 – 50 cm. Má štvorhrannú vystúpavú pomerne pevnú stonku, z ktorej vyrastajú krížno protistojné, stopkaté listy. Spodné listy majú dlhšie stopky a sú väčšie, smerom k vrcholu stonky sa zmenšujú. Listy majú srdcovito kopijovitý tvar, výraznú žilnatinu a pílkovitý okraj. V pazuchách listov v hornej časti stonky sa tvoria 5 – 8 početné súkvetia bielych pyštekovitých kvetov. Rastú v zväzkoch alebo tzv. praslenoch. Rozkvitajú postupne z dola nahor a majú jemnú medovú vôňu. Kvitnú od apríla do septembra. Plody sú vajcovité tvrdky. Celá rastlina je obrastená jemnými štetinkami a kým nekvitne, veľmi pripomína žihľavu. Chĺpky hluchavky však nie sú pŕhlivé.

Rozmnožovanie

Hluchavka biela sa rozmnožuje semenami aj koreňovými výbežkami. Do okolitého prostredia sa tvrdky dostávajú vysemenením na stanovišti a postupným vzchádzaním z pôdnej zásoby.

Výskyt v prírode

Patrí k euroázijským suboceánickým rastlinným druhom. U nás je rozšírená od nížin až do horského stupňa, hoci častejšie sa vyskytuje v teplejších oblastiach. Býva tiež označovaná za burinu, pretože rastie nechcene v záhradách, nádvoriach, popri plotoch, múroch a cestách, v priekopách, násypoch, krovinách a rumoviskách. Prakticky rastie všade tam, kde aj pŕhľava. Vyhovujú jej tiež vlhkejšie a tienistejšie stanovištia a pôdy bohatšie na dusík.

Ďalšie údaje o hluchavke bielej

Kvitnutie
Hluchavka biela kvitne od apríla do septembra.

Zber kvetov a vňate
Na liečebné účely ju zbierame v máji až septembri.

Z hluchavky sa zbierajú predovšetkým kvety a občas aj listy a vňať. Zbierajú sa za suchého a slnečného počasia. Sušia sa v tenkých vrstvách v tieni alebo v sušiarni pri teplotách do 40°C. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Usušený materiál sa uskladňuje v uzatvorených nádobách – v suchu a tme.

Liečivé účinky

Hluchavka obsahuje slizy, triesloviny, alkaloidy, saponíny, cholín, flavonoidy, glykozidy, vitamíny a minerálne látky.

Bylinka pôsobí priaznivo na ženské aj mužské zdravie. U žien sa používa pri menštruačných problémoch, tlmí silné menštruačné krvácanie, harmonizuje cyklus, pomáha pri zápale vaječníkov a výtokoch. Pre tieto jej pozitívne účinky sa pridáva do všetkých čajových zmesí na ženské problémy. Mužom pomáha pri problémoch s prostatou a uľahčuje močenie.

Používa sa aj pri zápaloch dýchacích ciest, pretože uľahčuje vykašliavanie a podporuje látkovú premenu v tele.

Silnejšie zápary sa používajú zvonka ako kúpele a obklady pri hemoroidoch, na omývanie kožných ekzémov, na ošetrenie popálenín a pri dezinfekcii rán.

Využitie v kuchyni

Dá sa využiť aj v kuchyni. Čerstvo nazbierané kvety alebo mladé lístky môžete pridať do jarných šalátov alebo na ozdobu polievok, podobne ako špenát alebo šalát. Všeličo do kuchyne aj domácnosti nájdete tu.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *