Kapsička pastierska

Kapsička pastierska, (Capsella bursa-pastoris), (Brassicaceae – kapustovité)

Charakteristika

Kapsička pastierska je jednoročná alebo dvojročná bylina dorastajúca do výšky 10 – 50 cm. Vytvára prízemnú ružicu zo stopkatých, perovito strihaných a podlhovasto kopijovitých listov podobných púpave. Z ružice vyrastá rovná, slabo rozkonárená stonka, na ktorej vyrastajú menšie sediace striedavé stonkové listy. Sú celistvookrajové alebo nepravidelne slabo strihané. Kvitne od marca do novembra. Drobné kvietky sú biele, majú 4 korunné lupienky a usporiadané sú v riedkych strapcoch. Plod je trojuholníkovitá až srdcovitá, klinovitá šešuľka, podľa ktorej získala rastlina svoje pomenovanie, pretože pripomína pastiersku kapsu. Obsahuje semená. Bylina charakteristicky vonia a má slabo horkú až pikantnú chuť.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré dozrievajú v kapsičkách – šešulkách.

Výskyt v prírode

Kapsička je jedna z najbežnejších burín. Rozšírená je prakticky na celom svete, rastie takmer všade. Nájdete ju v záhradách, na okrajoch polí, na lúkach, pasienkoch, úhoroch a vinohradoch, pri cestách, železničných tratiach a na rumoviskách. Vyhovujú jej vlhké, výživné, dusíkaté, humózne, piesočnaté aj hlinité pôdy.

Využitie

Rastlina sa kedysi používala na na utíšenie krvácania pri pôrodoch a otvorených ranách.

Liečivé účinky

Pastierska kapsička obsahuje cholín, prolín, tyramín a histamín, flavónový glykozid diosmín, triesloviny, éterický olej, živice, inozit, vitamín C a K sacharidy, kyseliny, saponíny, alkaloidy, flavonoidy, minerály.

Zber
Zbiera sa zdravá, nadzemná časť kapsičky (Herba bursae pastoris) v čase kvitnutia (máj , jún, neskôr už nie). Odrezáva sa ručne aj s ružicou listov bez koreňov a suší sa v tieni za občasného obracania pri teplote do 40°C. Sušičky na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si vyberiete tu.

Droga má utišujúci a sťahujúci účinok. Používa sa ako prostriedok proti vnútornému a maternicovému krvácaniu, pri žalúdočnom, pľúcnom krvácaní a krvácaní z močových ciest ako aj pri črevnom krvácaní. Má aj močopudný účinok. Okrem toho znižuje krvný tlak pri hypertónii, zosilňuje sťahy maternicového svalstva a sťahuje periférne krvné vlásočnice.

Užíva sa obyčajne ako tinktúra a studený macerát (lúhuje sa 8 hodín za studena). Pije sa každý druhý deň. Pri väčších dávkach je droga jedovatá, môže mať negatívny vplyv na plodnosť. Zvonka sa výluh aj tinktúra používajú na omývanie ekzémov a vyrážok, rovnako ako pri zapareninách a krvácavých poraneniach.

Používa sa aj na zastavenie krvácanie z nosa, na rany a pri hemeroidoch . Tinktúra je tiež vhodná na boľavé svaly a kĺby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *