Konopnica úhľadná

Konopnica úhľadná, (Galeopsis speciosa), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Konopnice sličná

Charakteristika

Konopnica úhľadná je jednoročná bylina vysoká 50 – 100 cm. Má vzpriamenú rozkonárenú byľ, ktorá je dutá a štvorhranná, ako býva zvykom v čeľadi hluchavkovitých. Byľ je štetinovitá a pod uzlami nafúknutá alebo zhrubnutá. Listy sú dlhostopkaté a rastú protistojne. Majú podlhovasto vajcovitý tvar čepele, na báze sú široko klinovité, z druhej strany sú končisté. Okraj majú pílkovito zúbkatý a z obidvoch strán sú drsno chlpaté.

Konopnica kvitne od júna do septembra. Výrazné jazykovité kvety vyrastajú v úžľabí listeňov v pazuchách horných listov a utvárajú zložený praslen. Koruna kvetov je pyskatá a má nevšedné sfarbenie. Horný pysk a bočné cípy sú žlté, stredný cíp spodného pysku je fialový s úzkym bielym okrajom. Plod je trojboká tvrdka.

Výskyt

Konopnica úhľadná je rozšírená v submeridionálnej, boreálnej a suboceánickej oblasti Európy a Ázie. Rastie na čerstvých humóznych stanovištiach, na pôdach bohatých na minerálne látky a nitráty. Vyskytuje sa v svetlých porastoch listnatých aj ihličnatých lesov, na čistinách, v krovinách a rúbaniskách v podhorskom až subalpínskom stupni. Rastliny na fotkách sú z Kremnických vrchov.

Príbuzné druhy

Konopnica žltkastobiela (Galeopsis segetum) je do 40 cm vysoká páperistá bylina so žltkasto bielou farbou koruny kvetov. Spodný pysk koruny je trojlaločný a má fialovú kresbu.

Konopnica napuchnutá (Galeopsis tetrahit) má korunu kvetov bledoružovofialovej až ružovej alebo bielej farby, na báze stredného laloka je žltá škvrna s purpurovou kresbou. Vo farbe koruny je druh pomerne dosť variabilný.

Konopnica páperistá (Galeopsis pubescens) má ružovú až purpurovo červenú farbu kvetnej koruny so žltou škvrnou v dolnej časti hrdla, zriedkavo môže byť aj celá žltá.

Využitie

Všetky spomenuté druhy rodu obsahujú približne rovnocenné zloženie látok využiteľné na liečebné účely. Rastliny patria k druhom s vysokým obsahom kremíka. Kyselina kremičitá podporuje regeneračné procesy a hojivé procesy pri zápaloch horných dýchacích ciest, na slizniciach a v koži. Využitie nachádza v geriatrickej praxi.

Zbiera sa nadzemný výhonok – vňať (Herba galeopsis) v čase plného kvitnutia, ideálne v júli a auguste. Suší sa v tieni alebo v sušičkách pri teplote do 40°C. Čajové preparáty sa používajú na povzbudenie chuti do jedla, na zlepšenie tráviacich procesov, na liečbu málokrvnosti, pri chronických pľúcnych a prieduškových chorobách. Majú aj močopudný účinok.

Čajové súpravy a pomôcky na prípravu lahodného čaju si vyberiete tu.

Jeden komentár k “Konopnica úhľadná

  • 9. novembra 2022 at 10:26
    Permalink

    chcem vedieť ako ju zohnať do záhrady, nakoľko mám niekoško ročné problémy s kašľom
    až na priedušnicu.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *