Peperómia striebristá

Peperómia striebristá, Pieprovec striebristý, (Peperomia argyreia), (Piperaceae – pieprovité), cz: Pepřinec, en: Watermelon peperomia, Watermelon begonia

Charakteristika

Peperómia striebristá je dekoratívna vždyzelená nízka trvalá rastlina, ktorá má pôvod v severnej časti Južnej Ameriky, v krajinách ako Bolívia, Brazília, Ekvádor a Venezuela.

Dorastá do výšky 20 cm a rozrastá sa aj do šírky. Jej listy sú asymetricky oválno okrúhle, mierne dužinaté, na konci jemne zahrotené. Sú zelenej farby s nápadnými oblými striebornými pruhmi. Stonky a vetvičky sú červenej farby. V lete sa tvoria úzke špajdlovité zeleno biele kvetné klásky. Sú nenápadné, často aj zahnuté a nesmelo sa dvíhajú ponad listy. V anglicky hovoriacich krajinách nazývajú rastlinu melónová begónia, hoci nie je príbuzná ani melónom ani begóniám. Jej listy svojím spôsobom tieto rastliny tak trochu pripomínajú.

Pri správnej starostlivosti je Peperómia argyreia dlhoveká a odolná rastlina.

Rozmnožovanie

Pieprovec si môžete namnožiť pomocou stonkových odrezkov alebo delením. Odrezky odoberte tak, že odstránite spodné listy a rez urobíte pod uzlom (kĺbikom). Na 1 – 2 hodiny im nechajte ranu zaschnúť na vzduchu a následne ich vložte do pohára s vodou alebo priamo do rozmnožovacieho substrátu. Odrezky ľahko zakoreňujú pri teplote 21 – 24°C, za 3 – 4 týždne by sa mali vytvoriť korene. Ak boli len vo vode, presaďte ich do substrátu. Substrát udržujte mierne vlhký. Netreba im vyrábať fóliovník, ich listy sú pološťavnaté a nadmerná vzdušná vlhkosť im teraz nevyhovuje. Vhodné obdobie na množenie odrezkami je jar a začiatok leta.

Deliť rastlinu môžete počas presádzania. Rozdeľte ju tak, aby každá časť mala dostatočný koreňový systém a vysaďte ich do samostatných kvetináčov. Zaujímavé kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať peperómiu

Umiestnenie
Obľubuje svetlé stanovište s rozptýleným svetlom, nie však priame slnko. Znesie aj polotieň. Vhodná je izbová teplota so zimným minimom 12 °C.

Vlhkosť vzduchu
V teplom prostredí rastline vyhovuje vyššia vlhkosť vzduchu, sprejovať listy sa však neodporúča.

Zemina
Vhodná je rašelinová zmes, prípadne zmes z rovnakých dielov rašeliny, listovky a piesku. Dôležitá je dobrá drenáž.

Zálievka
Vyvarujte sa nadmernej zálievky a nikdy nenechávajte rastlinu stáť vo vode. Vrchnú časť zeminy nechajte medzi zálievkami preschnúť, v zime rastlinu zalievajte len málo. Prelievanie rastliny je najbežnejšou príčinou pestovateľského neúspechu.

Hnojenie
V lete pridávajte do zálievky slabšie štandardné tekuté hnojivo raz za mesiac. Nedostatok živín sa prejavuje zmenšovaním mladých listov.

Kvitnutie
Kvitne od skorého leta do jesene.

Starostlivosť
Rastlinu presádzajte raz za dva roky, vždy keď je nádoba zaplnená koreňmi. Prípadné žltnúce listy priebežne odstraňujte. Počas pestovania nie je potrebný rez.

Choroby a škodcovia

Vyskytnúť sa môžu roztoče, vošky a listové háďatká. Ak pieprovec príliš prelievate, na spodnej strane listov sa môžu objavovať korkovité škvrny. V chlade budú opadávať spodné listy. Kombinácia chladu a vysokej vlhkosti môže spôsobiť rastline hnilobu.

Kombinácia tepla a sucha môže spôsobiť napadnutie pavúčikovými roztočmi. Na ich prítomnosť upozornia pavučinky naťahané medzi listami a suché škvrny na listoch, spôsobené vyciciavaním šťavy z listov. Vlhké ovzdušie, prípadne rosenie namierené hlavne na spodnú stranu listov zamedzí ich rozmnožovaniu a útoku na rastlinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *