Kopytník európsky

Kopytník európsky, (Asarum europaeum), (Aristolochiaceae – vlkovcovité), cz: Kopytník evropský, en: Asarabacca

Charakteristika

Kopytník európsky je trváca bylina s tenkým plazivým a rozkonáreným podzemkom, dorastajúca do výšky len 5–10 cm. Byľ je položená až vystúpavá, huňatá a nesie 2 – 4 listy na dlhých stopkách. Listy sú takmer protistojné s obličkovitou kožovitou čepeľou. Obrys čepele pripomína tvar konského kopyta, odtiaľ pochádza názov vo viacerých jazykoch. Na líci sú listy tmavo zelené, na rube sú svetlejšie. Časť listov pretrváva aj cez zimu. Kvety sú jednotlivé a objavujú sa na krátkych stopkách pod úrovňou listov. Sú 3 – cípe, krčiažkovité, červenohnedé, vo vnútri tmavofialové. Plod je chlpatá vajcovitá tobolka. Rastlina kvitne v marci až v máji.

Rozmnožovanie

Kopytník európsky vytvára tobolky obsahujúce semená, ktorými sa rozmnožuje. Rozmnožuje sa tiež pomocou podzemkov, ktoré sa postupne rozrastajú do okolia a tým postupne pokrývajú väčšiu plochu.

Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Výskyt

Z 28 druhov kopytníka rastie v európskej prírode iba kopytník európsky. Zachoval sa ako pozostatok treťohornej flóry (tercierny relikt). Rozšírený je takmer v celej Európe mierneho pásma, (okrem najjužnejších a najsevernejších oblastí, trochu vzácnejší je aj na západe kontinentu). U nás sa vyskytuje v dvoch varietach: var. europaeum s listami lysými; a. romanicum s listami papilnatými.

Rastie v tienistých listnatých aj ihličnatých lesoch, všade pomerne hojne. Vyhovujú mu čerstvé, slabo kyslé, bohaté humózne hlinité až ílovité pôdy od nížin do horského stupňa.

Zaujímavosť

Kopytník je jedovatý, býval však používaný aj v ľudovom liečiteľstve, jeho požitie (účinok je údajne najsilnejší v kombinácii s alkoholom) vyvoláva silné zvracanie, v literatúre sa uvádza aj ako dávna súčasť šnupacích práškov.

Patril k najslávnejším liekom gréckej antiky. Používali sa i jeho semená a z rastliny sa vyrábalo víno. Preslávil sa hlavne ako emetikum (dávidlo, liečivo vyvolávajúce zvracanie). Uplatnil sa tiež na liečenie chorôb pečene, pri vodnatieľke, žltačke a ako diuretikum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *