Vrbica vŕbolistá, (Lythrum salicaria), (Lythraceae – vrbicovité), cz: Kyprej vrbice, en: Purple loos-strife, Willow herbe
Charakteristika
Vrbica vŕbolistá je trváca bylina s jednoročnými vzpriamenými stonkami, vyrastajúcimi z trvácneho hrubého drevnatejúceho podzemku. Dorastá do výšky 50 − 150 cm, niekedy aj viac. Stonka je jednoduchá, v dolnej časti zväčša rozkonárená, štvorhranná a najmä v hornej časti mierne chlpatá. Listy rastú na stonke protistojne, alebo v trojpočetných praslenoch. Majú kopijovitý tvar, na báze sú zaokrúhlené alebo srdcovité a z druhej strany končisté. Zvyčajne sú 10 cm dlhé a asi 2,5 cm široké. Na líci sú holé, na rube pozdĺž výraznej žilnatiny sú krátko chlpaté.
Kvety v nakopených praslenoch vytvárajú až 100 kvetový koncový klas. Na hlavnej stonke začínajú kvitnúť smerom od spodu nahor, tzv. centripetálne. Každý kvet môže mať rôzny počet korunných lupienkov od 4 do 8, zvyčajne ich však je 6. Korunné lístky sú modrastofialové, ružovofialové, červenkasté alebo zriedkavo biele. Plodom je tobolka uzatvorená v čiaške, semená sú cca 1 mm dlhé a sivohnedej farby.
Vrbica vŕbolistá je veľmi premenlivý druh s takmer kozmopolitným rozšírením, ktorý v rámci svojho areálu vytvára veľa typov, vzájomne pospájaných mnohými prechodmi.
Výskyt
Aj na Slovensku sa vrbica vyskytuje pomerne hojne. Pôvodne bola rozšírená od Britských ostrovov až po juhovýchodnú Áziu a Strednú Indiu. V súčasnosti rastie takmer v celej Európe od nížin po dolnú časť horského stupňa. Často sa vyskytuje v kolóniách na brehoch vodných plôch, v trsťových zárastoch, pobrežných krovinách, lužných lesoch, na vlhkých lúkach a na vlhkých, až mokrých, často i zaplavovaných výživných pôdach. Vďaka prispôsobivosti, intenzívnej tvorbe semien a ich bezproblémovému šíreniu sa často objavuje ako pionierska rastlina na obnažených pôdach. Za určitých okolností sa môže správať aj expanzívne.
Zavlečená bola aj do Ameriky a Austrálie, kde má sklony správať sa invázne.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa početnými semenami, ktoré sa tvoria v tobolkách. V každej tobolke je 83 až 130 semien. Ľahké drobné žltohnedé semená sa od materskej rastliny rozširujú do okolia najčastejšie vodou. Možné je aj množenie prostredníctvom odrezkov. Vďaka krásnym purpurovým kvetom sa rastlina používa ako okrasná a na tieto účely boli vyšľachtene viaceré kultivary. Doplnky a pomôcky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.
Ako pestovať vrbicu
Umiestnenie
Vyhovujú jej vlhké, slnečné aj polotienisté stanovištia. Znáša aj zatienenie. Ako vystihuje jej pomenovanie, rastie na vlhkých až mokrých miestach.
Zemina
Obľubuje mokré, ťažké, ílovité, skôr kyslé a výživné pôdy, prípadne tiež rašelinové, glejovité pôdy.
Zálievka
Asi sa už opakujeme, vrbica miluje vlahu, takže jej doprajte pravidelnú výdatnú zálievku.
Kvitnutie
Väčšinou kvitne od konca júna až do augusta, prípadne až do septembra. Po odkvitnutí sa kvetné stonky zrezávajú. Kvety priťahujú včely a motýle.
Choroby a škodcovia
Väčšinou netrpí chorobami ani škodcami.
Využitie
Rastlina je vhodná najmä do prírodných vidieckych záhrad a do väčších voľných priestorov napríklad pri rekreačných chatkách. Využitie nachádza aj v skupinovej výsadbe popri jazierkach a vodných plochách. Vďaka jej nenáročnosti a rozpínavosti je potrebné z času na čas jej rast kontrolovať.
V ľudovom liečiteľstve sa vďaka účinku trieslovín používala na zastavenie krvácania pri vonkajších poraneniach. Mladé listy a výhonky sa dajú použiť ako zelenina a z kvetov je možné vyrobiť farbivo pre cukrárenský priemysel.