Kostihoj lekársky

Kostihoj lekársky, ľud: čierny koreň, (Symphytum officinale), (Boraginaceae – borákovité), cz: Kostival lékařský, en: Comfrey

Kostihoj lekársky, (Symphytum officinale)

Charakteristika

Kostihoj lekársky je trváca bylina so zvislým, viachlavovým, repovitým, čiernym koreňom dlhým minimálne 30 cm. Na štvorhrannej, dutej a drsnej stonke vyrastajú striedavé a tiež drsné a hrubé listy. Majú podlhovasto kopijovitý tvar, čepele sú končisté, drsne chĺpkaté a na rube výraznejšie žilnaté. Spodné listy sú mohutnejšie, zbiehavé a hustejšie ako listy vyššie na stonke.

V pazuchách horných listov na konci stonky rastú dvojzávinky ružovo purpurových kvetov. Korunné lístky sú päťpočetné a zrastené do rúrky. V zriedkavejších prípadoch býva farba kvetov aj modrofialová, žltobiela alebo čisto biela. Plody sú šikmo vajcovité, sivohnedé tvrdky, tvoriace sa po 4. Rastlina kvitne od mája do septembra a dorastá do výšky 50 -100 cm.

Ako názov napovedá, rastlina patrí medzi liečivé rastliny s hojivým účinkom na kosti, šľachy aj tkanivá. Viac informácii o jeho využití sa dočítate v príslušnej kapitole.

Kostihoj lekársky, (Symphytum officinale)

Rozmnožovanie

Kostihoj sa rozmnožuje semenami (spomínané tvrdky), ktoré si môžete vysiať aj v záhrade. Vo voľnej prírode (ale aj v záhrade) ich roznášajú do okolia mravce. Efektívne je tiež množenie delením, keď si predelíte staršiu rastlinu na dve časti a každú samostatne vysadíte. Dajte pozor, aby každá časť mala dostatočný koreňový systém. Novej rastline doprajte dostatok vlahy a živín v pôde a svetlé stanovište.

Kostihoj lekársky, (Symphytum officinale)

Výskyt

Kostihoj lekársky je tzv. močiarny druh, ktorý znesie dlhšie vyschnutie aj občasné zamokrenie. Vyskytuje sa na pôdach s vyššou hladinou spodnej vody, striedavo mokrých, slabo kyslých až neutrálnych a na živiny a bázy bohatých. Vyhovujú mu aj menej prevzdušnené, štrkovité, piesočnaté, čisto hlinité až ílovité pôdy. Rozšírený je na mokrých lúkach, v lužných lesoch, pozdĺž potokov a rybníkov a rastie aj v priekopách.

Zber 

Z rastliny sa využíva najviac koreň (Radix symphyti), ktorý sa zbiera na jar pred začiatkom vegetácie alebo v jeseni (september, október). Koreň býva hlboký a krehký, preto jeho vykopávanie nie je úplne jednoduché. Keď sa vám to podarí, zbavte ho zelených častí, dobre ho umyte, hrubšie kúsky rozrežte a hneď ho sušte na slnku alebo v sušičke pri maximálnej teplote 45 °C. Sušiť treba rýchlo, lebo pri pomalom sušení koreň zvnútra sčernie a znehodnotí sa. Droga je bez pachu, má zvieravú a horkastú chuť. Na priereze musí byť biela. Sušičky na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu.

Z rastliny sa môžu použiť aj vňať a listy.

Kostihoj lekársky, (Symphytum officinale)

Využitie

Kostihoj lekársky obsahuje alantoín, alkaloidy (konsolidín, liziokarpín, cynoglozín), triesloviny, slizovité látky, živice, éterický olej, organické kyseliny, silice a škroby. Konkrétne alantoín je dusíkatá organická látka na báze močoviny, ktorá má výrazné regeneračné účinky na tkanivá aj kosti a tieto účinky sa využívajú v kozmetike aj liečiteľstve.

Droga sa používa takmer výlučne zvonka vo forme obkladov, mastí, náplastí, odvarov a kúpeľov. Priaznivé účinky má pri liečbe zlomenín, pri zápaloch svalov, zle sa hojacich ranách, opuchoch aj vyvrtnutí. Ako kloktadlo sa používa na tlmenie bolesti zubov a paradentózu a býva tiež súčasťou niektorých zubných pást. Neodporúča sa jeho vnútorné použitie, pretože prítomné alkaloidy poškodzujú pečeň a sú karcinogénne a mutagénne. Vonkajšie použitie je bezpečné. Regeneračné účinky kostihoja využívajú športovci aj turisti na uľavenie kĺbom či svalom po nadmernej fyzickej záťaži. Dokáže tiež tíšiť bolesť a je dobrý aj na popáleniny i omrzliny.

Listy kostihoja sa používajú ako obklady, alebo súčasť bylinných sedacích kúpeľov pri reumatických bolestiach, dne, bolestiach kostí, pri poruchách prekrvenia v nohách, pri kŕčových žilách, vredových ochoreniach, ekzémoch aj na doliečovanie kostných zlomenín. Na liečivý zábal kĺbov môžete použiť aj čerstvé nastrúhané korene či roztlčené listy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.