Vranovec štvorlistý, vranie oko

Vranovec štvorlistý, vranie oko, (Paris quadrifolia), (Melanthiaceae – kýchavicovité, predtým Liliaceae – ľaliovité), cz: Vraní oko čtyřlisté, en: Herb Paris

Charakteristika

Vranovec štvorlistý je trváca bylina vysoká od 10 do 30 cm. Má vzpriamenú lysú nerozkonárenú stonku a dlhý plazivý šupinatý podzemok. Zakoreňuje sa do 50 cm hĺbky. Nápadný je štvoricou veľkých listov usporiadaných v praslene. Široké listy majú elipsovitý tvar so zahroteným koncom a dĺžku okolo 10 cm. Ich žilnatina je sieťovitá a nemajú listovú stopku. Vranovec sa zriedkavo môže vyskytovať aj v päťlistej alebo až šesťlistej forme.

Dva až päť cm nad štvoricou listov vyrastá jeden zelenožltý kvet na priamej stopke. Kvet je štvorpočetný, má 4 vonkajšie kopijovité odstávajúce okvetné lístky zelenej farby a 4 vnútorné čiarkovité okvetné lístky, ktoré sú žltkasté. Kvitne v apríli až júni.

Plod je modročierna bobuľa s priemerom okolo 1 cm. Obsahuje niekoľko semien, červené farbivo a je jedovatá. Samotná bobuľa, keď si odmyslíme tvar celej rastliny, pripomína čučoriedku a to môže viesť k jej zámene hlavne u mladších detí.

Vranovec štvorlistý, vranie oko, (Paris quadrifolia),

Výskyt

Vranovec štvorlistý je polotieňový lesný druh. Vyskytuje sa v celej Európe okrem jej najsevernejších častí, v Malej Ázii a na Sibíri. Obvykle rastie jednotlivo, len málokedy tvorí súvislejšie porasty. Rastie na čerstvých, silne kyslých až neutrálnych, v spodine vlhkých pôdach. Je indikátorom spodnej vody a čerstvosti pôd.

Vyhovujú mu viac menej bohaté pôdy, humózne, kypré, hlinité až ílovité. Rozšírený je od nížin do subalpínskeho stupňa v lužných bukových, dubových aj ihličnatých lesoch.

Zaujímavosti

Celá rastlina je jedovatá, nepríjemne zapácha a plody majú nepríjemnú chuť. Ich konzumácia spôsobuje podráždenie žalúdka a čriev. Otravy ňou zvyčajne nebývajú fatálne, pretože účinné látky – saponíny (paristyfnin a paridin) sú síce prudko jedovaté, avšak sú ťažko stráviteľné v tráviacom trakte, čo znamená, že nedochádza k smrteľnej otrave, no výplach žalúdka je nutný. Prejavom otravy vraním okom je zvracanie, bolesť hlavy, zúženie zorničiek, podráždenie žalúdka a čriev a hnačky.

V minulosti sa vranovec využíval v ľudovom liečiteľstve vo forme obkladov na rany, proti zápalom aj bolestiam hlavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *