Kleinia fulgens

Kleinia fulgens, (syn: Notonia fulgens, Notonia welwitschii, Notoniopsis fulgens, Senecio fulgens, Senecio hookerianus, Senecio welwitschii), (Asteraceae – astrovité), en: Coral Senecio

Charakteristika

Kleinia fulgens je trváca vždyzelená sukulentná bylina, ktorá môže dorásť do výšky 60 cm. V dolnej časti vyrastajú z plazivého hľuznatého podzemku listové ružice tvorené podlhovasto vajcovito kopijovitými listami pomerne variabilného tvaru. Listy môžu byť celistvo okrajové aj výrazne a menej výrazne zubaté. Ich farba sa mení od matnej zelenosivej po modrosivú s purpurovým nádychom na spodnej strane a okrajoch. Purpurové sfarbenie sa objavuje aj v hornej časti dužinatých stoniek porastených menšími stonkovými listami. Stonky sú len riedko rozvetvené a zakončené sú výraznými kvetnými hlávkami. Kvetné púčiky sa na stonkách skláňajú, no keď sa roztvoria, stonky, ktoré ich nesú, sú už vzpriamené. Kvety kvitnú od leta do jesene a majú atraktívne žiarivé červeno oranžové sfarbenie.

Výskyt

Rastlina pochádza z Juhoafrickej republiky, Mozambiku a Zimbabwe. Rastie v údoliach na útesoch v skalných puklinách a na skalných rímsach. V prirodzenom skalnom prostredí vynikajú jeho lesklé modrosivé listy a stonky už z diaľky. Stonky častokrát visia z útesov nadol a následne sa opäť dvíhajú nahor za svetlom. V čase kvitnutia samozrejme žiaria do diaľky červená kvety a priťahujú opeľovačov.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa odrezkami koncom jari a leta. Odrezok nechajte 1 až 2 týždne zaschnúť a následne ho zapichnite do zeme (ideálne suchej a mimoriadne dobre priepustnej). Odrezok aj rastlina vydrží aj celé týždne mimo pôdy, po zasadení sa v uzloch vytvoria korene a rastlina pokračuje v raste, akoby sa nič nestalo. Dávajte pozor, aby ste odrezky nepreliali – radšej ich udržiavajte v suchšej zemine. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Pestuje sa aj zo semien, ktoré vysejte rovnako do dobre priepustnej pôdy, tvorenej napríklad z hrubšieho piesku a nadrobno pomletej borovicovej kôry. Vysiate semená jemne posypte zeminou a mierne zalejte. Pre klíčenie potrebujú vlhkosť.

Ako pestovať kleinia fulgens

Umiestnenie
Rastline sa darí v čiastočnom tieni, napríklad pod stromami, a rovnako dobre znáša aj horúce slnečné polohy. Pri pestovaní v nádobe ju umiestnite na mierne zatienenú terasu alebo blízko okna, kde bude mať priame ranné slnko alebo čiastočne zatienené popoludňajšie slnko. Nevadí jej silný vietor.

Zemina
Vyžaduje dobre priepustnú pôdu, mierne kyslú až mierne zásaditú. Veľmi dobre znáša chudobné pôdy. Vhodný je substrát pre kaktusy. Môžete ju zasadiť aj do piesočnatej alebo hlinitej pôdy.

Zálievka
V lete a horúcom prostredí má rada miernu závlahu a znesie závlahu aj v zime, ak má naozaj dobre priepustnú pôdu. Inak v zime zalievajte len veľmi striedmo. Všeličo do vašej záhrady si vyberiete tu. Dobre zakorenená rastlina je mimoriadne odolná voči suchu.

Kvitnutie
Kvitne od júna do septembra, prípadne aj dlhšie. Ak rastline doprajete obdobie vegetačného pokoja v zime, bude to mať za následok bohatšie kvitnutie v lete.

Hnojenie
Hnojenie podporí silnejší a zdravší rast. Do zálievky pridajte štandardné tekuté hnojivo raz za mesiac od jari do konca leta. S hnojením to však nepreháňajte, príliš veľa živín spôsobí silný rast stoniek.

Ďalšie pestovateľské rady

Vo vonkajšom prostredí rastlinu pestujte len v prípade, že jej zabezpečíte teploty nad 5°C, ideálne však 10-12°C. V suchom prostredí znesie krátkodobo aj slabý mráz (do -5°C), aj keď ten jej pravdepodobne dosť poškodí listy. V každom prípade ju chráňte pred zimnými dažďami, pretože vlhkosť a nízke teploty podporujú rast plesní a hniloby. Po skončení sezóny preto radšej rastlinu preneste do chránených priestorov, napríklad aj do domu, kde sa ľahko prispôsobí vyšším teplotám aj suchu. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Po odkvitnutí odstraňujte kvetné stonky, aby ste zachovali čistý vzhľad rastliny. Rovnako odstraňujte poškodené a opadané listy skôr, ako začnú hniť alebo plesnivieť, čo by sa mohlo rozšíriť na zvyšok rastliny. Myslite na to hlavne v zime, kedy je rastlina na hnilobu citlivejšia.

Rastliny v kvetináči presádzajte, až keď uvidíte korene okolo drenážnych otvorov.

Využite

Kleinia fulgens je vhodná na pestovanie v skalkách alebo na iných suchých, slnečných miestach, v našich podmienkach skôr v nádobách, ktoré treba na zimu presunúť do nemrznúcich priestorov. V tropickom a subtropickom prostredí sa rastlina dá pestovať aj na strechách a zelených stenách. Vďaka svojmu spôsobu rastu je možné umiestniť ju aj do závesných košov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *