Kyprina úzkolistá

Kyprina úzkolistá, Vŕbka úzkolistá, (Epilobium angustifolium, syn. Chamerion angustifolium), (Onagraceae – pupalkovité), cz: Vrbovka úzkolistá, en: Willowherb, Fireweed

Kyprina úzkolistá (Epilobium angustifolium)

Charakteristika

Kyprina úzkolistá je trváca bylina, ktorá môže dorásť do výšky 60 – 150 cm. Má plazivý podzemok, z ktorého vyrastajú podzemné výbežky. Podzemné výbežky môžu pretrhnutím vyrásť na samostatné rastliny. Byľ je priama, oblá, červenkastá, obyčajne holá. Listy sú striedavé, sediace alebo stopkaté a pri kvetoch sa menia na úzke listene. Čepele listov sú čiarkovité alebo pozdĺžne špicaté až elipsovité, so žilnatinou. Dosahujú dĺžku 5–20 cm a šírku 1–2 cm. Na okraji sú mierne zvlnené a trochu podvinuté. Kvety sú červenoružové alebo ružovo purpurové, usporiadané sú vo vrcholových strapcoch. Plod je tobolka, ktorá obsahuje semená s chocholčekom. Kvitne v júli až v auguste.

Výskyt

Ide o výslnný až polovýslnný lesný druh rastliny. Vyhovujú jej čerstvé, slabo kyslé, bohaté, humózne pôdy. Rastie aj na surových, piesočnatých až štrkovitých a hlinitých pôdach. Rozšírená je od nížin po hornú hranicu lesa, rastie na rúbaniskách, lesných čistinkách a horských nivách, pri hrádzach, násypoch a rumoviskách. Na rúbaniskách tvorí červené koberce a svojím kvitnutím oznamuje koniec leta na horách.
Ilustračné fotky boli urobené v Kremnických vrchoch, Malej Fatre a Roháčoch.

Kyprina úzkolistá rastie takmer v celej Európe, okrem južných oblastí. Vyskytuje sa aj v Ázii, na Sibíri až po ďaleký Východ vrátane Japonska. Nachádza sa aj v Severnej Amerike okrem južných oblastí USA.

Využitie

Je to liečivá rastlina. Na liečebné účely sa zbierajú listy (Folium epilobii angustifolii). Trhajú sa za suchého a teplého počasia a sušia sa v tieni na dobre vetranom mieste. Droga obsahuje triesloviny, slizy, cukor, pektín a vitamín C. Pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu a zápar sa používa proti bolestiam hlavy a migréne. U východných národov je tento prostriedok známy ako Ivanov čaj. Na liečebné účely sa niekedy zbierajú aj podzemky, ktoré obsahujú menej trieslovín a nijaké slizy. Žujú sa surové a pripravuje sa z nich kompót. Užitočné pomôcky na prípravu čaju a spracovanie liečivých bylín si môžete vybrať tu. Kyprina úzkolistá je vynikajúca medonosná rastlina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *