Agerát mexický

Agerát mexický, (Ageratum houstonianum), (Asteraceae – astrovité), cz: Nestařec, en: Bluemink, Flossflower, Blueweed, Pussy foot, Mexican paintbrush

Agerát mexický (Ageratum houstonianum)

Charakteristika

Agerát mexický je vo svojej domovine trvalka, u nás sa pestuje ako letnička, keďže rastlina nie je mrazuvzdorná. Má kompaktný kríčkovitý vzrast a pestuje sa častejšie v nízkej forme, dorastajúcej do 25 – 30 cm. Vysoké odrody môžu dorásť do výšky 50 – 60 cm. Listy má vajcovité, trojuholníkovité, prípadne srdcovité a celá rastlina je pokrytá jemnými chĺpkami, vďaka ktorým pôsobí jemne a mäkko. Kvety sú usporiadané do okolíkatého súkvetia, pripomínajúceho vláknité a nadýchané chumáčiky. Podobajú sa na kvety astier. Najobľúbenejšie sú odrody kvitnúce modrými farbami, ale pestujú sa aj druhy s bielymi, ružovými alebo fialovými kvetmi.

Agerát mexický je pôvodom zo Strednej Ameriky, (Guatemala, Belize, Mexiko), v niektorých oblastiach sa stal invazívnou burinou. Naturalizovaný je vo oblasti trópov a na juhu USA. Jeho biotopom sú pasienky a vlhké lesné čistinky do nadmorských výšok 1 000 mnm.

Rozmnožovanie a výsev

Agerát sa rozmnožuje semenami. Predpestováva sa od februára do apríla. Semená vysejte do črepníkov za okno alebo do pareniska. Drobné semená vyžadujú plytkú sejbu a dobrý kontakt s pôdou s dostatkom vlahy. Pareniská aj fóliovníky si vyberiete tu. Rastliny vyklíčia do dvoch týždňov pri teplote 15 až 18 °C. Po vytvorení prvých klíčnych lístkov ich treba prepikýrovať a presadiť do samostatných kelímkov. Predpestované priesady potom vysaďte na záhony alebo do vonkajších nádob v máji, keď už nehrozia mrazy, na ktoré sú ageráty veľmi citlivé. Po presadení sa odporúča rastlinu raz alebo dva krát zaštipnúť.

Ak sa vám podarí rastlinu prezimovať (v dome), môžete ju nasledujúcu sezónu rozmnožiť z odrezkov, ktoré sa odoberajú v marci a apríli. Nechajte si ich zakoreniť vo vode a po vytvorení korienkov presaďte do substrátu.

Ako pestovať agerát

Umiestnenie
Je to teplomilná rastlina, obľubuje otvorené slnečné stanovište. Znesie aj polotieň, no ak má málo svetla, slabšie kvitne a je vytiahnutá.

Zemina
Rastline vyhovuje priepustný, piesočnatý alebo hlinitý, stredne ťažký a výživný substrát. Nevhodné sú kyslé pôdy, premokrené pôdy a hnojenie čerstvým hnojom.

Zálievka
Vyžaduje pravidelnú a výdatnú závlahu, sucho znáša zle. Dostatok vlahy potrebujú obzvlášť rastliny pestované v nádobách a na bohaté kvitnutie im pridajte aj minerálne hnojivo.

Kvitnutie
Kvitne od júna až do jesenných mrazov.

Starostlivosť
Odkvitnuté rastliny môžete v lete zrezať, po krátkom čase znova obrastú a rozkvitnú. 

Využitie

Nízke odrody sa používajú na lemovanie záhonov aj na pestovanie v balkónových debničkách. Vysoké odrody sú vhodné na rez do vázy. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *