Ľalia zlatohlavá, (Lilium martagon), (Liliaceae – ľaliovité), cz: Lilie zlatohlávek, en: Martagon Lily
Charakteristika
Ľalia zlatohlavá je trváca bylina vysoká 30 – 100 cm. Pod zemou má vajcovitú, škridlicovito šupinatú cibuľu zlatožltej farby, ktorá je veľká 2 – 5 cm. Z cibule vyrastá priama valcovitá byľ, ktorá je holá alebo jemne páperistá, zelená a viac alebo menej červenkastá. Listy sú obrátene vajcovito podlhovasté. Dorastajú do dĺžky 15 cm, na vrchole sú končisté a na báze zúžené do stopky. Dolné a horné listy rastú striedavo, v strednej časti byle sú listy praslenovito usporiadané.
Nápadné dlhostopkaté visiace kvety vyrastajú v pazuchách kopijovitých listeňov a vytvárajú riedke strapce v počte 10 aj viac kvetov. Veľké sú približne 3 – 5 cm a okvetné lístky majú podlhovasté a oblúkovito naspäť dohora vyhnuté. Sú ružovej až ružovočervenej farby s tmavými bodkovitými škvrnami. Odhalené tyčinky kvetov rastú aj s piestikom smerom nadol a dosahujú veľkosť do 3/4 okvetných lístkov. Plod je ostrohranná tobolka.
Pre pestovateľov a milovníkov kvetov bolo vyšľachtených viacero kultivarov v rôznych odtieňoch žltej, oranžovej, ružovej až fialovobordovej farby a sú v ponuke mnohých záhradníctiev.
Výskyt v prírode
Ľalia zlatohlavá je euroázijský druh horských lúk, nív a lesov. Vyskytuje sa na čerstvých, slabo kyslých až neutrálnych, na živiny bohatých, vápnitých aj nevápnitých pôdach. Pôdy môžu byť kamenité, hlinité aj ílovité. Rozšírená je roztrúsene v bylinných listnatých aj ihličnatých svetlých lesoch a lesostepiach až do subalpínskeho stupňa. Najčastejšie sa vyskytuje v bukových lesoch. Býva indikátorom prevzdušnených humóznych a čerstvo vlhkých lesných pôd.
Rozmnožovanie
Ľalia sa najčastejšie a najrýchlejšie rozmnožuje delením cibúľ, ktoré prebieha prirodzene. Po pár rokoch už môže rásť na jednom stanovišti viacero rastlín, ktoré si môžete po odkvitnutí a dozretí cibúľ rozsadiť. Najvhodnejšie obdobie na rozsádzanie je september, cibuľky tak budú mať dostatok času dobre zakoreniť pred príchodom mrazov. Ľalie sa rozmnožujú aj prostredníctvom semien.
Ako pestovať ľaliu
Umiestnenie
Vhodné je svetlé vzdušné stanovište v závetrí, ideálne je, ak je toto miesto na poludnie zatienené.
Zemina
Rastline vyhovuje kyprá hlinitopiesočnatá priepustná zemina bohatá na živiny. Pestovateľské pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Hnojivo
Nepoužívajte dusíkaté hnojivá ani čerstvý maštaľný hnoj, pre ľaliu sú vhodnejšie draslíkové hnojivá určené pre cibuľoviny, alebo Cererit.
Výsadba
Cibuľky sa sadia do hĺbky približne trojnásobku ich veľkosti. Treba dať pozor, aby cibuľky ľalií pred sadením úplne nevyschli. Preto ich vysaďte hneď po kúpe na jeseň od septembra až do prvých mrazov a zbytočne neskladujte mimo pôdy.
Kvitnutie
Ľalia zlatohlavá kvitne od júna do júla, niekedy až do augusta.
Odkvitnuté kvetné hlávky odstraňujte, stonky nechajte odumrieť prirodzene, poprípade ich odstráňte až na jeseň. Pre všetky cibuľoviny platí, že po odkvitnutí treba nechať rastline stonku a listy bez kvetu nedotknuté aspoň 6 týždňov, aby mohli cibule v zemi prostredníctvom nich dočerpať živiny a energiu na dostatočné dozretie.
Zálievka
Polievajte ich len v období pred a počas kvitnutia, za predpokladu, že je sucho. Vyvarujte sa premokrenia pôdy. Po odkvitnutí ich už nezalievajte.
Škodcovia
Typický ľaliový škodca je šarlátovo červený chrobák Lilioceris lilii, ktorý požiera listy, stonky, puky aj kvetiny ľalií. Ľalie v záhrade preto pravidelne kontrolujte a dôsledne z nich odstraňujte všetky chrobáky, zárodky, vajíčka i larvy.