Udatník lesný

Udatník lesný, (Aruncus dioicus, Spiraea aruncus, Aruncus sylvestris al. vulgaris), (Rosaceae – ružovité), cz: Udatna lesní, en: Goat’s beard, Buck’s-beard, Bride’s feathers

Udatník lesný, (Aruncus dioicus)

Charakteristika

Udatník lesný je statná trvalá bylina dorastajúca do výšky 50 – 150, niekedy až 200 cm. Byľ má priamu, nerozkonárenú, alebo len mierne. Olistená je veľkými dvojito až trojito perovito zloženými listami, ktoré sú tvorené z vajcovitých, ostro pílkovitých lístkov. Stonka je zakončená vrcholovou metlinou zloženou z dlhých, neskôr previsnutých strapcov s drobnými jednopohlavnými kvetmi. Ide o dvojdomú rastlinu, samčie rastliny tvoria kvety žltobielej farby, samičie kvety sú čisto biele. Samčie rastliny sú pestovateľmi vyhľadávanejšie. Plody sú 1 – 1,5 mm dlhé hnedé mechúriky, rozširované vetrom.

Udatník lesný, (Aruncus dioicus)

Výskyt

Udatník lesný je druh horských nív a lesov. Vyskytuje sa na čerstvých slabo kyslých až neutrálnych na živiny bohatých nevápnitých pôdach. Pôdy môžu byť aj kamenité, hlinité a ílovité. Rozšírený je od stredných polôh až do subalpínskeho stupňa. Rastie pri horských potokoch, vo vlhkých humóznych lesoch, v suťových lesoch, roklinách a úžľabinách. Rastlina je náročná na vodu a znáša aj zamokrenie.

Pochádza z chladnejších častí Európy a Ázie. V oblastiach Severnej Ameriky je popisovaný veľmi podobný druh ako Udatník dvojdomý. Ide pravdepodobne o ten istý druh.

Udatník lesný, (Aruncus dioicus)

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa po dozretí na jeseň vysievajú do okolia. Pestovatelia si ich vysievajú tiež buď v jeseni, alebo po stratifikovaní na jar.

Ak staršia rastlina dostatočne zhustne, môžete ju rozmnožiť delením trsov koncom leta, alebo začiatkom jari. Dajte pri tom pozor, aby každá časť mala dostatočný koreňový systém. Vysadenej rastline doprajte dostatok vlahy a živín v pôde.

Ako pestovať udatník v záhradke

Vďaka nevšednému dekoratívnemu vzhľadu počas kvitnutia si pestovatelia vysádzajú udatník ako okrasnú vysokú trvalku do prírodne ladených tienistých zákutí v okolí chát aj domov. Okrem estetickej funkcie dokáže udatník svojim hustým koreňovým systémom spevniť eróziou ohrozovanú pôdu.

Umiestnenie
Najlepšie sa mu darí v polotieni a tieni v podraste vyšších stromov. Rásť bude aj na slnku, ak mu zabezpečíte dostatočne výdatný prísun vody.

Zemina
Vhodná je priepustná, humózna až hlinitá pôda, dobre zásobená vodou a živinami. Pestovateľské pomôcky a doplnky do záhrady si vyberiete tu.

Zálievka
Rastlina má vyššie nároky na vlhkosť, ideálne je pestovať ju v prirodzene vlhkej pôde aj vlhkejšom prostredí.

Kvitnutie
Kvitne od mája do júla.

Udatník lesný, (Aruncus dioicus)

Kombinácia s inými rastlinami

Udatník sa uplatní vo vlhkých väčších záhradách ako lem popod vyššie stromy. Miluje vlhko a tienisté stanovište. Vysadiť si ho preto môžete k jazierku alebo inej vodnej ploche. Dopĺňať sa bude s rastlinami s rovnakými nárokmi na prostredie, napríklad s hostami, lupinami, papraďami alebo bergéniami.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *