Ľaliovka

Ľaliovka, (Hemerocallis), (Asphodelaceae – asfodelovité, podčeľaď Hemerocallidoideae), cz: Denivka, en: Daylily, de: Taglilien

Charakteristika

Ľaliovka je veľmi obľúbená, nenáročná, mrazuvzdorná trvalka pôvodom z východnej Ázie (z Číny, Kórey a Japonska). Hoci kvetmi pripomína ľalie a pomenovanie ľalia nesie aj v názve vo viacerých jazykoch, v skutočnosti ide o celkom iný druh. Okrem iných rozdielov, nevytvára pod zemou cibule. Ľaliovka má dužinaté korene, z ktorých vyrastajú trávnaté trsy klenutých listov a kvety na dlhých pevných bezlistých stonkách na koncoch rozkonárených. Stonky môžu v závislosti od konkrétneho druhu dosahovať výšku 1 metra. Vzrastenejšie rastliny je dobré podoprieť a zviazať, aby vo vetre a daždi nepadali a neváľali sa.

Kvety ľalioviek sú výrazné, veľké, pevné, častokrát so zvlnenými okrajmi. Štandardne má kvetina tri okvetné lístky a tri nepatrne užšie, rovnako sfarbené kališné lístky, ktoré sa súhrnne nazývajú okvetnými listami. Najrozšírenejšie sú kvety žltých a oranžových farieb, ale vyšľachtené boli nespočetné rôznofarebné kultivary, ktoré si môžete prezrieť v galérii na konci článku. Výnimkou nie sú ani dvojfarebné odrody, keď kvet má v strede inú farbu ako na okrajoch lupeňov.

Latinský názov Hemerocallis pochádza z gréckych slov (hēmera) „deň“ a (kalos) „krásny“.

Rozmnožovanie

Ľaliovky sa bohato trsovito rozrastajú a jednoducho si ich rozmnožíte delením. Zo širokého koreňového systému vyrastajú v okolí hlavného trsu nové samostatné rastlinky, ktoré môžete odkopať a presadiť na iné miesto, prípadne do nádoby. Rozmnožovať sa môžu aj generatívne prostredníctvom semien tvoriacich sa v tobolkách. Semená pred výsevom musia prejsť stratifikáciou, čiže cca 6 týždňovým obdobím chladu. Preto sa vysievajú na jeseň. Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Ako pestovať ľaliovku

Umiestnenie
Vyhovuje jej slnečné alebo polozatienené stanovište, ktoré nie je príliš suché. Rastlina vydrží dlhé roky na jednom mieste bez špeciálnej starostlivosti. Presádzať ju na iné stanovište sa odporúča po cca 10 rokoch, ak sa vám zdá, že sa jej prestáva dariť.

Zemina
Ideálna pôda je hlinitá, piesočnatohlinitá, priepustná, stredne ťažká, vlhká, bohatá na živiny, mierne kyslá. Ľaliovka je však naozaj nenáročná a bude sa jej dariť takmer všade.

Zálievka
Zabezpečte jej primeranú zálievku ku koreňom a to hlavne v júni pred tvorbou kvetov a počas kvitnutia. Pre udržanie vlahy sa okolie rastliny môže nastlať mulčovacou kôrou, ktorá zároveň obmedzí aj rast buriny.

Kvitnutie
Ľaliovka kvitne od júna (niekedy už od mája) do augusta, kvetmi dosahujúcimi veľkosť cca 10 cm.

Každý kvet kvitne len jeden deň, na základe tohto faktu bola rastlina aj pomenovaná vo viacerých jazykoch (Denivky, Daylily, Taglilien). Dlhé, na koncoch rozkonárené stonky majú veľa pukov a kvety rozkvitajú postupne, takže z rozkvitnutých ľalioviek sa môžete tešiť až 4 – 5 týždňov. Počas obdobia kvitnutia odstraňujte odkvitnuté kvietky nie len z estetických dôvodov, ale aj preto, aby sa rastlina nevysiľovala tvorbou semien.

Ak sa vám pri starších rastlinách zdá, že menej kvitnú, môžete ich na jar pohnojiť komplexným hnojivom a pred kvitnutím zas hnojivom na kvitnúce rastliny.

Odkvitnuté kvietky denne odstraňujeme, aby nekazili dojem, ako na tomto obrázku :).

Choroby a škodcovia

Ľaliovka väčšinou netrpí chorobami ani ju netrápia škodcovia. Výnimkou je jarné obdobie, keď zo zeme začínajú rašiť mladé rastlinky. Na tých si s veľkým apetítom pochutnávajú slimáky a slizniaky. Ich stav môžete redukovať zberom, pascami alebo rôznymi prípravkami proti slimákom.

Výsadba ľaliovky

Ak rastliny rozmnožujte delením, alebo ich presádzate, skráťte im korene asi o tretinu a vysaďte tak, aby bol krčok rastliny najviac 2,5 cm pod úrovňou pôdy. Hlboká výsadba by spôsobila slabé kvitnutie a chradnutie rastliny. Pri sadení rastlinu pohnojte a zalejte.

V prvom roku po výsadbe spravidla ľaliovka kvitne slabo alebo vôbec, lebo vytvára koreňový systém. Niektoré zdroje dokonca odporúčajú kvetné stvoly odstrániť, ak ich rastlina vytvorí, aby sa nevysilila. Na druhý a hlavne na tretí rok už rastlina naplno zakvitne.

Ľaliovka
Krásne vyzerá ľaliovka vysadená s papradím. Foto z Botanickej záhrady v Bratislave.

Ďalšie pestovateľské tipy

Ľaliovka môže byť pestovaná ako solitér v záhone, alebo vo väčšej nádobe. Pekné kvetináče môžete nájsť napríklad tu. V črepníku pestovaná rastlina bude mať vyššie nároky na závlahu aj výživu v podobe hnojenia.
Často sa pestuje v zmiešaných trvalkových záhonoch s inými trvalkami, ako sú hosty, jarné cibuľoviny, šalvia a podobne. Ľaliovka vynikne v skupinovej výsadbe jedného kultivaru na väčších plochách, napríklad v parkoch alebo veľkých záhradách, kde môže lemovať chodníky aj krovinové výsadby. Veľmi pekne vynikne výsadba pri jazierku.

Rastlina je otužilá a nevyžaduje žiadnu starostlivosť pred príchodom zimy. Trávnato pôsobiace listy ktoré na jeseň uschnú sa odstraňujú až na jar, keď začínajú pučať nové listy. Staré listy poslúžia rastline v zime ako ochrana pred mrazom.

Ľaliovky z botanickej záhrady v Průhoniciach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *