Ľalia

Ľalia (Liliaceae – ľaliovité)

Ľalia (Liliaceae - Ľaliovité)
Ľalia (Liliaceae – Ľaliovité)

Charakteristika

Ľalia je trváca rastlina s bielou vajcovitou cibuľou pokrytou niekoľkými širokými šupinami. Z nich vyrastajú jednoročné korene aj kvetná stonka. Týmito šupinami sa ľalie môžu rozmnožiť. Byľ je priama, 30 – 150 cm vysoká, husto olistená. Protistojné listy sú kopiovité.

Farba kvetov ľalií býva rozmanitá, s výnimkou modrej obsiahnu všetky farby a ich kombinácie. Ľalie boli vyšľachtené aj v rôznych početných tvaroch, veľkostiach a s rôznym obdobím kvitnutia.

Pestovanie ľalií je jednoduché, netreba ich rozsádzať, zvyknú sa pestovať v záhonoch aj v črepníkoch a sú vhodné na rez do vázy.

Rozmnožovanie

Rastliny sa najčastejšie a najrýchlejšie rozmnožujú delením cibúľ, ktoré prebieha prirodzene. Po pár rokoch už rastie na jednom stanovišti viacero rastlín, ktoré môžu byť po odkvitnutí a dozretí rozsadené. Najvhodnejší čas na to je september, cibuľky stihnú pred prvými mrazmi dobre zakoreniť. Ľalie sa rozmnožujú aj prostredníctvom už spomínaných šupiniek, semiačkami, alebo pacibuľkami tvoriacimi sa v pazuchách listov niektorých odrôd.

Informácie pre pestovateľov

Umiestnenie
Vhodné je svetlé vzdušné a cez obed zatienené miesto v závetrí. 

Zemina
Ľalie nie sú náročné na pôdu, potrebujú len zabezpečiť dobrú drenáž, lebo im nevyhovuje premokrenie. Ideálna je kyprá priepustná výživná zemina.

Výsadba
Cibuľky sadíme do hĺbky približne trojnásobku ich veľkosti. Treba dať pozor, aby cibuľky ľalií pred sadením úplne nevyschli. Preto treba cibuľky sadiť hneď po kúpe na jeseň. Neskôr kvitnúce druhy môžeme vysádzať aj na jar.

Kvitnutie
Ľalie majú dlhé obdobie kvitnutia, od mája až do septembra, hlavné obdobie pre väčšinu odrôd je koniec júna a júl.
Odkvitnuté hlávky ľalií odstraňujeme, ale stonky necháme odumrieť prirodzene, poprípade ich odstránime až na jeseň. Pri cibuľovinách vo všeobecnosti platí, že po odkvitnutí treba nechať rastline stonku a listy bez kvetu aspoň 6 týždňov pre dostatočné dozretie cibule.

Zálievka
Polievať ich stačí v období pred a počas kvitnutia, keď je sucho. Zalievame ich ku koreňom, nie na listy.

Škodcovia
Už dlhšie obdobie majú záhradkári problém so šarlátovočerveným ľaliovým chrobákom (Lilioceris lilii), ktorý požiera listy, stonky, puky aj kvetiny ľalií. Preto treba rastliny pravidelne kontrolovať a dôsledne odstraňovať všetky chrobáky, zárodky, vajíčka i larvy.

Ľalia
Ľalia žltá „Tiny Bee“

Tipy na pestovanie

Odporúča sa pestovať ich medzi nízkorastúcimi kríkmi, ktoré ochránia jemné jarné výhonky pred prízemnými mrazmi aj silným vysušujúcim slnkom. Rovnako vhodnou spoločnosťou ľaliám sú trvalky okrasné listami, napríklad hosty alebo niektoré druhy okrasných tráv. S úspechom sa dajú pestovať v spoločnosti ruží, pivoniek alebo hortenzií.

Pôvodná rastlina

Pôvodná rastlina Ľalia cibuľkonosná (Lilium bulbiferum) je lúčnym druhom, vyhovujú jej vyššie, chladnejšie polohy. Dnes už patrí u nás medzi miznúce rastliny a je chránená. Jej kvety sú oranžovej farby s tmavohnedými škvrnami vo vnútri.

2 thoughts on “Ľalia

 • 8. októbra 2019 at 11:50
  Permalink

  Dobrý deň,
  chcem sa Vás spýtať, poznáte ľaliu menom „Marika“? mala by byť zaregistrovaná v Londýnskej databáze pod týmto menom. Šlachtilel sa volal Bronislaw Kondroy. Je to odroda, ktorú pomenoval po mojej mamine, a pretože už ani jeden z nich nežije, nedarí sa mi k nej dostať.Je orandžová s čiernymi bodkami. Neviete mi náhodou pomôcť posím?
  s pozdravom Zuzana Hrudková

  Reply
  • 10. októbra 2019 at 15:07
   Permalink

   Dobrý deň, to je veľmi zaujímavé, čo píšete, žiaľ nemám k tomu žiadne informácie ani nepoznám nikoho, kto by takúto odrodu preukázateľne pestoval. Držím Vám palce, nech sa k nej dopracujete. Budem tiež rada, ak potom pošlete fotku. S pozdravom, Lucia.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.