Ľalia

Ľalia, (Lilium), (Liliaceae – ľaliovité)

Ľalia (Liliaceae - Ľaliovité)

Charakteristika

Ľalia je trváca kvitnúca cibuľová rastlina. Pod zemou má bielu vajcovitú cibuľu pokrytú niekoľkými širokými šupinami. Týmito šupinami sa môže aj rozmnožovať. Z cibule vyrastajú jednoročné korene a kvetná stonka. Byľ je priama, 30 – 150 cm vysoká a je husto olistená protistojnými kopijovitými alebo eliptickými listami. Kvety sa tvoria na konci stonky buď jednotlivo, alebo v súkvetiach. Okvetie je zložené zo 6 okvetných lístkov. Kvety sú nápadné svojou veľkosťou aj výrazným zafarbením.

Ich farba býva rozmanitá, s výnimkou modrej obsiahnu zrejme všetky farby a ich kombinácie. Ľalie boli vyšľachtené v rôznych početných tvaroch, veľkostiach, s vôňou alebo bez, s rôznym obdobím kvitnutia aj s rôznymi nárokmi na životné podmienky. Ak sa vám podarí nájsť im v záhone vhodné miesto, budú sebestačné a krásne. Na jednom mieste vydržia veľa rokov. Odporúča sa presádzať ich po 6 – 7 rokoch.

Rozmnožovanie

Ľalia sa najčastejšie a najrýchlejšie rozmnožuje delením cibúľ, ktoré prebieha prirodzene. Po pár rokoch už rastie na jednom stanovišti viacero rastlín, ktoré môžu byť po odkvitnutí a dozretí cibúľ rozsadené. Najvhodnejšie obdobie na rozsádzanie je september, cibuľky tak budú mať dostatok času dobre zakoreniť pred príchodom mrazov. Ľalie sa rozmnožujú aj prostredníctvom už spomínaných šupiniek, semenami, alebo pacibuľkami tvoriacimi sa v pazuchách listov niektorých odrôd.

Ako pestovať ľaliu

Umiestnenie
Vhodné je svetlé vzdušné miesto v závetrí, ideálne je, ak je stanovište na poludnie zatienené.

Zemina
Nie je náročná na pôdu, potrebuje len zabezpečiť dobrú drenáž, lebo jej nevyhovuje premokrenie. Nevhodná je tiež suchá a rozohriata pôda. Ideálna je kyprá priepustná výživná zemina. Nevhodné je hnojenie čerstvým maštaľným hnojom.

Výsadba
Cibuľky sa sadia do hĺbky približne trojnásobku ich veľkosti. Treba dať pozor, aby cibuľky ľalií pred sadením úplne nevyschli. Preto ich treba sadiť hneď po kúpe na jeseň a zbytočne neskladovať mimo pôdy. Neskôr kvitnúce druhy môžete vysádzať aj na jar (podľa pokynov predajcu).

Kvitnutie
Ľalia má dlhé obdobie kvitnutia, od mája až do septembra, hlavné obdobie pre väčšinu odrôd je koniec júna a júl.
Odkvitnuté hlávky ľalií odstraňujte, stonky nechajte odumrieť prirodzene, poprípade ich odstráňte až na jeseň. Pre všetky cibuľoviny platí, že po odkvitnutí treba nechať rastline stonku a listy bez kvetu nedotknuté aspoň 6 týždňov, aby mohli cibule v zemi dostatočne dozrieť.

Zálievka
Polievať ich stačí v období pred a počas kvitnutia, keď je sucho. Zalievajte ich ku koreňom, nie na listy.

Škodcovia
Už dlhšie obdobie majú záhradkári problém so šarlátovočerveným ľaliovým chrobákom (Lilioceris lilii), ktorý požiera listy, stonky, puky aj kvetiny ľalií. Preto treba rastliny pravidelne kontrolovať a dôsledne odstraňovať všetky chrobáky, zárodky, vajíčka i larvy.

Ľalia
Ľalia žltá „Tiny Bee“

Tipy na pestovanie

Odporúča sa pestovať ich medzi nízkorastúcimi kríkmi, ktoré ochránia jemné jarné výhonky pred prízemnými mrazmi aj silným vysušujúcim slnkom. Rovnako vhodnou spoločnosťou ľaliám sú trvalky okrasné listami, napríklad hosty alebo niektoré druhy okrasných tráv. S úspechom sa dajú pestovať v spoločnosti ruží, pivoniek alebo hortenzií.

Zvyknú sa pestovať aj v črepníkoch, kvetináče pre vaše ľalie nájdete určite tu. Kvety sú vhodné na rez do vázy.

4 komentáre k “Ľalia

  • 8. októbra 2019 at 11:50
    Permalink

    Dobrý deň,
    chcem sa Vás spýtať, poznáte ľaliu menom „Marika“? mala by byť zaregistrovaná v Londýnskej databáze pod týmto menom. Šlachtilel sa volal Bronislaw Kondroy. Je to odroda, ktorú pomenoval po mojej mamine, a pretože už ani jeden z nich nežije, nedarí sa mi k nej dostať.Je orandžová s čiernymi bodkami. Neviete mi náhodou pomôcť posím?
    s pozdravom Zuzana Hrudková

    Reply
    • 10. októbra 2019 at 15:07
      Permalink

      Dobrý deň, to je veľmi zaujímavé, čo píšete, žiaľ nemám k tomu žiadne informácie ani nepoznám nikoho, kto by takúto odrodu preukázateľne pestoval. Držím Vám palce, nech sa k nej dopracujete. Budem tiež rada, ak potom pošlete fotku. S pozdravom, Lucia.

      Reply
  • 27. októbra 2021 at 20:53
    Permalink

    dobrý deň, máte skusenosti s pestovaním lalii zo semienokvýsevom ? viem, že je to obtiažné a na dlhú dobu , ale veľmi ma to zaujma a chcem to skúsiť . vopred ďakujem za odpoveď
    mp

    Reply
    • 28. októbra 2021 at 14:45
      Permalink

      Dobrý deň, určite vyskúšajte a podeľte sa potom so skúsenosťami 🙂 Ja som si ich vysádzala z cibulí a krásne sa mi chytili, každý rok mi robia radosť.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *