Ľan trváci

Ľan trváci (Linum perenne)

Ľan trváci, modrý, konáristý, (Linum perenne), (Linaceae – ľanovité), cz: Len vytrvalý, (modrý, karpatský), en: Perennial flax, Blue flax, Lint

Charakteristika

Ľan trváci je trváca mrazuvzdorná bylina s drevnatejúcim podzemkom. Dorastá do výšky 60 – 100 cm. Z podzemku trsovito vyrastajú štíhle vzpriamené oblé stonky, ktoré sú v hornej časti rozkonárené. Tenké vláknité stonky vyzerajú jemne, no je ťažké ich zlomiť a kedysi sa používali na výrobu plátna a povrazov. Po celej dĺžke sú stonky obrastené špirálovito usporiadanými úzkymi jednoduchými kopijovitými listami. Listy dosahujú veľkosť 1 – 2,5 cm. Kvety na dlhých stopkách sú usporiadané v koncových nepravidelných vidliciach a sú sýtomodrej, neskôr svetlomodrej farby. Majú miskovitý tvar, spravidla 5 okvetných lístkov a veľkosť okolo 2 cm. Plod je pevná guľovitá tobolka so semenami.

Výskyt

Ľan trváci je pôvodná rastlina trávnatých kamenistých a skalných horských svahov strednej a juhovýchodnej Európy (Karpaty a hory Balkánskeho polostrova). Vyhľadáva čerstvé priepustné svetlé vápencové stanovištia na skalnatých holiach a horských nivách v subalpínskom až alpínskom stupni. Pre pestovanie na okrasu v záhradách bolo vyšľachtených viacero kultivarov.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, delenie trsov sa neodporúča, pretože ľan neznáša presádzanie. Semená vysievajte priamo na záhon v jarných mesiacoch (apríl, máj), prípadne aj na prelome leta a jesene (august, september). Odporúčaná hĺbka výsevu je 3 mm a vysieva sa do riadkov vzdialených od seba 30 cm.

Ľan trváci (Linum perenne)

Ako pestovať ľan trváci

Umiestnenie
Najviac mu vyhovujú slnečné stanovištia a znesie aj polotieň.

Zemina
Uspokojí sa aj s chudobnejšou kamenistou pôdou, musí však byť priepustná a ľahká. V ťažkých ílovitých pôdach sa stáva, že zakorení len veľmi plytko, čo mu spôsobí vážne problémy s prežitím v zime.

Zálievka
Dobre znáša sucho, neznáša premokrenie.

Kvitnutie
Kvitne druhým rokom, zriedkavo môže kvitnúť už aj prvým rokom. Jednotlivé kvety nevydržia kvitnúť veľmi dlho, ale rozvíjajú sa stále nové a tak je rastlina v kvete dlhodobo až 2 – 3 mesiace. Kvitne od mája do augusta.

Choroby a škodcovia
Závažné problémy, choroby ani škodcovia sa nevyskytujú, pochutnať si na ňom môžu kobylky.

Pestovateľské tipy

Vďaka svojim úzkym šedastým vzdušným stonkám rastlina pôsobí dojmom krehkého nenápadného kríka. Je naozaj nenáročná. Hodí sa do súvislých trvalkových záhonov, na suchšie kvetnaté lúky, do kamenných múrikov aj do skaliek. Pestujú sa rôzne vyšľachtené kultivary, ktoré môžu mať bohatšie kvitnutie, nižší vzrast a iné vylepšené vlastnosti. Nižšie dorastá napríklad odroda ‚Appar‘ (do 50 cm), alebo Nanum ‘Blue Sapphire’, ktorá má výšku len 25 cm. Odroda ‘Album’ má napríklad biele kvety. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.

Príbuzné druhy

Ľan siaty (Linum usitatissimum) je druh ľanu, ktorý sa komerčne pestuje na výrobu plátna (zo stoniek) a ľanového oleja (zo semien). Je to jednoročná bylina, dorastajúca do výšky asi 120 cm, má štíhle stonky a modré, prípadne biele päťpočetné kvety. V tobolkách dozrievajú olejnaté semená.

Ľan veľkokvetý (Linum grandiflorum) je letnička s červenými kvetmi dorastajúca do výšky 35-45 cm. Vysieva sa skoro na jar priamo na slnečné stanovište do kyprej a dobre priepustnej pôdy. Pochádza z Alžírska.

Ľan žltý (Linum flavum) je trsnatá trvalka s drevnatejúcimi odnožami vhodná do skalky a na okraje záhonov. Dorastá do výšky 30–35 cm. Kvitne v júni a júli kvietkami zlatožltej farby. Rovnako miluje slnko a priepustnú pôdu.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *