Leknica žltá, (Nuphar lutea), (Nymphaeaceae – leknovité), cz: stulík žlutý
Charakteristika
Leknica žltá je trváca vodná rastlina so silným plazivým veľmi dlhým podzemkom, ktorý korení v hĺbke 50 – 200 cm v bahnitom riečnom dne. Pokrytý je jazvami po odumretých listoch. Z podzemku vyrastajú dlhostopkaté listy voľne plávajúce na vodnej hladine. Listy sú pretiahnuto srdcovitého tvaru, sú hladké, kožovité, celistvookrajové a pozdĺžne žilkované. Čepeľ dosahuje dĺžku 15 – 40 cm. Rastlina vytvára aj druhý typ listov, ktoré zostávajú ponorené pod vodou a majú jemnú, akoby pokrčenú čepeľ.
Žlté kvety rastú jednotlivo na dlhých stvoloch nad vodnou hladinou. Veľké sú v priemere 4 – 6 cm. Majú 5 polguľovitých kališných lístkov, a veľa korunných lupienkov a tyčiniek, ktoré sú kratšie ako piestik uprostred. Kvety sú aromatické, niektorým nepríjemne zapáchajú, niektorým aróma pripomína jablko. Leknica žltá kvitne od mája do augusta.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami. Semená sú početné, lesklé, žltohnedej farby, dlhé do 5 mm. Tvoria sa v plodoch – fľaškovitých dužinatých tobolkách. Tobolky sa udržiavajú na vodnej hladine, pretože majú vzdušné vrecká, ktoré po dozretí zmäknú a vtedy tobolky klesnú na dno. Slizovitá dužina sa postupne rozloží a semienka po 1 – 2 rokoch vyklíčia. Semená nesmú preschnúť.
Rastlina sa môže rozmnožovať aj vegetatívne – zakorenením podzemkov, ich častí alebo delením trsov, podobne ako lekná.
Výskyt
Je to vodná rastlina – hydrofyt. Rastie v stojatých alebo pomaly tečúcich vodách na nížinách, mŕtvych riečnych ramenách, rybníkoch, či kanáloch a tôňach. Obľubuje slnečné stanoviská. Rozšírená je v Európe a Ázii. Na Slovensku sa vyskytuje v panónskej oblasti (Ipeľsko-rimavská nížina, Záhorská, Podunajská a Východoslovenská nížina). Trpí reguláciou tokov, zasýpaním ramien a v dôsledku meliorácií už niektoré lokality zanikli. Hrozí jej vyhynutie a je zákonom chránená. Fotky boli urobené na Malom Dunaji.
Využitie
Keďže je zákonom chránená, jej zber u nás nie je možný.
Obsahuje alkaloidy, glykozid aj veľké množstvo trieslovín. Je slabo jedovatá. Na Ukrajine má údajne tradíciu výroba antikoncepčných piluliek z leknice. V Turecku sa z jej kvetov destiluje nápoj príjemnej chuti. Je významnou rastlinou pre rybárstvo, pretože poskytuje úkryt a potravu pre ryby.
Umelo sa vysádza len zriedka, pretože potrebuje hlbšie a väčšie vodné plochy ako mávajú bežné záhradné jazierka.
Pridaj komentár