Leycestéria krásna, syn. Vajgela himalájska, (Leycesteria formosa), (Caprifoliaceae – zemolezovité), en: Pheasant berry, Himalayan honeysuckle
Charakteristika
Leycestéria krásna je listnatý opadavý ker, ktorý je z hľadiska veľkosti a tvaru listov aj kvetov silne variabilný. Dorastá do výšky 1,5 – 3 m a dožíva sa okolo 60 rokov. Má vzpriamené, zelené až sivasto srienisté, duté bylinné stonky, ktoré neskôr drevnatejú. Rastú na nich protistojné jednoduché stopkaté listy. Listové čepele sú srdcovito vajcovité, vajcovito kopijovité až vajcovito podlhovasté, môžu byť celookrajové aj zubaté a na vrchole sú zašpicatené.
Rastlina vytvára súkvetia vo forme previsnutého úžľabného alebo terminálneho klasu. Súkvetia sú tvorené kvetmi rastúcimi v 1 -10 praslenoch s cca 6 kvetmi. Kvety sú obojpohlavné, stopkaté a vyrastajú z pazúch trvácich červených listeňov veľkých 2 až 3 cm. Kalich majú trubkovitý a tvorený je piatimi drobnými kopijovitými lístkami. Koruna je päťlaločná, lievikovitá, 2 cm veľká a môže byť biela, ružová, fialová či purpurová.
Po odkvitnutí a opelení rýchlo dozrievajú tmavopurpurové plody, na ktorých zotrvávajú lístky drobného kalichu a sú kryté pretrvávajúcimi červenými listeňmi. Kvety rozkvitajú postupne zhora nadol. Vo visiacom súkvetí bývajú horné kvety už premenené na plody a spodné ešte len rozkvitajú. Plody sú guľovité bobule veľké do 1 cm. Sú požívateľné, ale chuťovo nevyrovnané, u niektorých foriem sú v plnej zrelosti veľmi mäkké a sladké, u iných majú horkú chuť. Obsahujú početné semená.
Výskyt
Rastlina pochádza z Číny, Pakistanu, Nepálu, Bhutánu a Mjanmarska, kde rastie ako podrast na okrajoch vlhkých lesov vo vyšších polohách až do nadmorskej výšky 3500 m n m. Z týchto oblastí bola rozšírená do iných častí sveta hlavne v miernom a subtropickom podnebnom pásme. V niektorých krajinách, ako Austrália a Nový Zéland, je považovaná za potencionálne nebezpečnú inváznu rastlinu. Za jednoznačne inváznu je vyhlásená napríklad na Azorských ostrovoch.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa na záhon vysejú hneď po dozretí na jeseň a vyklíčia na jar nasledujúceho roka. V prirodzenom prostredí sú semená roznášané vtákmi a cicavcami, ktoré konzumujú plody. K šíreniu prispievajú aj silné dažde, ktoré odplavujú opadané plody i semená a tie potom najlepšie vyklíčia na miestach s narušeným povrchom.
Rastlina má schopnosť množiť sa aj vegetatívne a to tak, že sa rozširuje rozrastaním koreňov, z ktorých dobre obráža. V prívetivých životných podmienkach dokáže vytvoriť husté, neprístupné húštiny, vytláčajúce inú vegetáciu. Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti si vyberiete tu.
Pestovatelia si ju tiež množia odrezkami. V júni a júli sa odoberajú odrezky z vyzretého dreva s pätkou a v auguste a septembri odrezky z polovyzretých konárov.
Ako pestovať leycestériu
Umiestnenie
Najviac jej vyhovuje stanovište na plnom slnku, pretože v polotieni menej kvitne a listene sa slabšie vyfarbujú.
Zemina
Aj keď v prirodzených podmienkach rastie v chudobnej pôde, ktorá môže byť piesočnatá, hlinitá alebo ílovitá a má rozličné pH, aby si mohla plniť svoju estetickú funkciu, vysaďte ju do pôdy výživnej, humóznej a stále mierne vlhkej, ktorá je bohatá na vápnik.
Zálievka
Vyhovuje jej stále mierne vlhká pôda. Nevystavujte ju však silným dažďom v období kvitnutia, pretože silné dažde poškodzujú kvety.
Kvitnutie
Postupne kvitne v auguste a septembri. Mladá rastlina má schopnosť kvitnúť už v druhom alebo treťom roku veku.
Strihanie
Leycestéria kvitne najviac na koncoch nových vetiev a preto sa odporúča každoročné zrezávanie konárov na konci zimy, aby sa podporila tvorba nových. Ak následkom mrazu vetvy namrznú, čo sa v stredoeurópskych podmienkach stáva, treba ich v predjarí odrezať až pri zemi. Rastlina vyženie nové konáre, ktoré do konca leta vyrastú a zakvitnú. Záhradné nožnice nájdete tu.
Choroby a škodcovia
Vyskytnúť sa môže pleseň na listoch, bakteriálne vädnutie, škvrnitosť listov. Zo škodcov sa môžu objavovať vošky.
Využitie
Leycestéria krásna sa vysádza častokrát ako solitérna rastlina do veľkých nádob. Tým sa zabezpečí, aby sa na stanovišti s ideálnymi podmienkami príliš nerozrastala a nevytvárala húštiny, v menej príhodných podmienkach sa zas spolu s nádobou môže na zimu presunúť na chránené nemrznúce stanovište. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Inak jej pred zimou chráňte aspoň koreňový systém hrubou vrstvou mulča.
Časom sa rastlina rozrastá do nápadného široko rozložitého kríka. Cení sa u nej to, že kvitne na konci leta, kedy už veľa letných trvaliek nekvitne a preto sa Leycestéria stáva vo výsadbe dominantným prvkom. Najčastejšie sa pestuje kultivar ‚Purple Rain‘, ktorý je tmavšie vyfarbený a má hustejšie súplodie.
Pridaj komentár