Mliečnikovka obrúbená

Mliečnikovka obrúbená, (Euphorbia marginata), (Euphorbiaceae – mliečnikovité), en: Snow-on-the-mountain, Smoke-on-the-prairie, Variegated spurge, Whitemargined spurge

Charakteristika

Mliečnikovka obrúbená je jednoročná bylina. Z vláknitého koreňa vyrastá jednoduchá stonka dorastajúca do výšky 60 – 90 cm. Stonka je zakončená vrcholíkovým súkvetím, typickým pre čeľaď Euphorbiaceae, ktoré sa nazýva cyathium. Je to zdanlivý kvet (čiaškovitý) tvorený jedným samičím kvetom (len jeden stopkatý piestik), ktorý je obklopený piatimi závinkami samčích kvetov (len tyčinky). Kvety (v cyathii) sú zelenožlté a nenápadné, nemajú kališné lístky ani okvetné lístky. Podopreté sú dlhotrvajúcimi bielymi listeňmi pripomínajúcimi okvetné lístky, ktoré sú pomerne nápadné. Listene a panašované horné listy poskytujú rastline ornamentálny vzhľad. Vajcovito oválne listy sú na jar stredne zelené, pričom na horných listoch sa postupne vyvíjajú nápadne čisté biele okraje. Vďaka nim získala rastlina v anglicky hovoriacich krajinách pomenovanie sneh na horách (Snow on the Mountain).

Rastlinná mliečna šťava, ktorú rastlina roní pri poranení, je pri požití toxická.

Výskyt

Pochádza z miernych klimatických oblastí Severnej Ameriky, z prérií a sprašových kopcov od Minnesoty a Dakoty po Colorado a Texas. Vyskytuje sa od východnej Kanady po juhozápad USA a udomácnila sa aj vo veľkej časti Číny. Ako okrasná rastlina sa pestuje takmer na celom svete.

Rozmnožovanie

Ide o jednoročnú rastlinu, ktorú si vypestujete zo semien. S predpestovaním na parapete alebo vo fóliovníku môžete začať 6 – 8 týždňov pred poslednými jarnými mrazmi, potom ich môžete presadiť na miesto určenia. Doba klíčenia je 10 – 20 dní pri teplote 20 – 26 °C. V záhrade sa vám už bude mliečnikovka pravdepodobne rozmnožovať samovýsevom. V niektorých oblastiach rastliny unikajú zo záhrad a môžu byť považované za invázne. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.

Ako pestovať mliečnikovku

Umiestnenie
Vyhovuje jej plné slnko, hoci v horúcich letných dňoch ocení aj čiastočný popoludňajší tieň. V príliš veľkom tieni však trsy rastlín strácajú svoj kompaktný atraktívny tvar.

Kvitnutie
Kvitne od júla do septembra až októbra.

Zemina
Pestujte ju v stredne suchých / stredne vlhkých, dobre priepustných pôdach. Dobre znáša aj chudobné, kamenisto – piesočnaté zeminy.

Zálievka
Udržujte jej pôdu suchú až stredne vlhkú, ale nezmáčajte ju, to nemá rada. Preto je dôležité, aby bola pôda dobre priepustná a nezadržiavala vodu.

Škodcovia a choroby
Rastlinu nezvyknú napádať škodcovia a choroby, vyskytnúť sa môžu vošky.

Upozornenie
Pri manipulácii s mliečnikovkou radšej používajte rukavice. Kontakt s jedovatou rastlinnou šťavou z euforbií môže spôsobovať podráždenie pokožky a vyrážky.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *