Malephora crocea

Malephora crocea, (Aizoaceae – poludňovkovité), en: Coppery mesemb, Red ice plant

Charakteristika

Malephora crocea je sukulentná trváca kvitnúca plazivá a vždyzelená rastlina, pochádzajúca z horúcich a suchých oblastí Južnej Afriky. Dosahuje veľkosť 20 – 30 cm. Má priame a vystúpavé hladké korkovatejúce stonky, na ktorých rastú protistojné listy. Listy sú dužinaté, hladké, valcovité s trojuholníkovitým prierezom. Sú sivozelenej až modrastej, prípadne červenkastej farby a akoby srienité. Dužinaté listy a nižší vzrast umožňujú rastline dobre zvládať teplotné výkyvy a obdobia sucha.

Kvety rastú na krátkych stopkách jednotlivo a dosahujú priemer okolo 3 cm. Kvitnú výraznými farbami ako je oranžová, červená, fialová, žltá alebo ružová. Korunné lístky sú jednoradové, obklopujúce žltý stred s tyčinkami a semenníkom. Plod je neúplná 8 – 12 puzdrová tobolka so semenami.

Malephora crocea

Výskyt

Rod Malephora je tvorený z asi 15 – 17 druhov, ktoré pochádzajú z Južnej Afriky a Namíbie. Rastú prevažne na piesčitých a kamenistých miestach s nezapojenou vegetáciou. Malephora crocea vo svojej domovine rastie v nadmorských výškach 1100 – 1600 mnm a vyhľadáva púštne oblasti. Považovaná je za endemit púšte Karoo v Južnej Afrike a Namíbii. Vďaka tomu, že je veľmi prispôsobivá, rozšírila sa do celého sveta, kde rastie v teplých a suchých oblastiach bez mrazu. Možno sa s ňou stretnúť v Kalifornii, Austrálii, Španielsku, Mexiku alebo na Malte. Dokáže sa prispôsobiť pobrežným oblastiam a v niektorých Stredomorských oblastiach sa správa až invázne.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré majú tvar drobnej šošovice a tvoria sa v počte niekoľko desiatok kusov v tobolkách. Semená sa z tobolky uvoľnia po jej zaschnutí. Okrem toho, dužinaté plazivé stonky rastliny sa zakoreňujú na miestach, kde tzv. uzly prichádzajú do styku s pôdou.

Ako pestovať malephoru

Umiestnenie
Miluje priame slnko, jej kvety sa úplne otvárajú v čase najväčšieho slnečného žiarenia. Hodí sa najmä do skaliek, no uplatnenie nájde tiež v nádobách na balkónoch a terasách obrátených na juh. Zaujímavé kvetináče aj všeličo iné môžete nájsť tu.

Zemina
Vyhovuje jej dobre priepustná, piesočnatá chudobná zemina na plnom slnku. Podmienkou úspešného pestovania je maximálne priepustný substrát. Pôda môže byť piesočnatá až kamenistá, s drenážou z drobných kamienkov. Rýchly odtok vody je dôležitý najmä v chladnom období, kedy sú rastliny náchylnejšie vyhnívať v dôsledku premokrenia.

Zálievka
Vyžaduje suché stanovište. Treba zabrániť hromadeniu vody v jej okolí, inak nebude mať dlhú životnosť. Je to suchomilná púštna rastlina, takže ak ju pestujete v nádobe, mali by ste ju chrániť aj pred dažďom. Ak rastlina trpí extrémnym suchom, bude to naznačovať tým, že jej listy budú mať červenší tón.

Kvitnutie
Kvitne v lete a kvitne už prvým rokom od výsevu. Pre bohaté kvitnutie potrebuje veľa slnka. Odkvitnuté kvety odstraňujte, ak chcete zabrániť tvorbe semien.

Využitie

Malephora crocea je ideálnou rastlinou do záhrad nachádzajúcich sa pri mori v stredomorskom podnebí, pretože veľmi dobre znáša horúce slnko, vietor a slanosť. Pestovať sa zvykne v slnečných rozpálených skalkách alebo v nádobách umiestnených na exponovaných slnečných terasách a balkónoch.

Introdukovaná bola v Kalifornii, kde sa správa invázne v pobrežných biotopoch, ako sú pláže a útesy. Účelovo sa tu pestuje pozdĺž diaľnic a aj v Arizone sa využíva pri terénnych úpravách pre svoju nízku potrebu vody a toleranciu slnka. Odporúčaná je ako pôdna pokrývka v oblastiach náchylných na lesné požiare v južnej Kalifornii kvôli nízkej horľavosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *