Mliečnik chvojkový

Mliečnik chvojkový, (Euphorbia cyparissias, syn: Tithymalus cyparissias), (Euphorbiaceae – mliečnikovité), cz: Pryštec chvojka, en: Cypress spurge

Mliečnik chvojkový, (Tithymalus cyparissias)

Charakteristika

Mliečnik chvojkový je trváca bylina s drevnatým rozkonáreným podzemkom a byľou husto porastenou úzkymi čiarkovitými listami. Listy sú striedavé, sediace, často podvinuté, zelené alebo žltozeleno sfarbené. Na spodu byle časom opadávajú a rednú. Kvety sa tvoria v súkvetí zvanom mnohoramenný vrcholík. Listene predstavujú nepravé kvety, sú žlté, neskôr s červenkastým nádychom. Majú intenzívnu medovú vôňu. Dvojrohé polmesiačikovité kvetné žľazy sú voskovožlté. Plod je jemne bradavičnatá tobolka. Rastliny môžu byť napadnuté hrdzou hrachovou (Uromyces pisi), ktorá ich pozmení do takej miery, že sú sú často mylne považované za iný druh.

Mliečnik chvojkový, (Tithymalus cyparissias)

Mliečnik chvojkový dorastá do výšky 15 – 35 cm a kvitne od apríla do júna. Celá rastlina obsahuje bielu mliečnu šťavu v mliečniciach, podľa ktorej dostal celý druh mliečnikov svoj slovenský názov. Táto mliečna šťava je jedovatá. Spôsobuje silné podráždenie pokožky a slizníc – na pokožke sa to prejaví pľuzgiermi, pri zasiahnutí oka spôsobuje zápal spojivky a rohovky, následkom čoho môže dôjsť k dočasnej alebo i trvalej strate zraku. Pri vnútornom požití poškodzuje ústnu sliznicu, spôsobuje zvracanie a prudký zápal žalúdka a čriev s hnačkami. Pasúci sa dobytok sa rastline pre jej ostrú chuť vyhýba.

Mliečnik chvojkový, (Tithymalus cyparissias)

Výskyt v prírode

Mliečnik chvojkový je charakterizovaný ako lesostepný, výslnný až polovýslnný druh. Na vodu je nenáročný, vyskytuje sa na bohatých, humóznych, kyprých, štrkovitých, stredne hlbokých, hlinitých a sprašovitých pôdach. Rozšírený je od nížin do alpínskeho stupňa v Európe, nerastie v severných a južných oblastiach. Zavlečený bol aj do Severnej Ameriky a na Nový Zéland.

Mliečnik chvojkový, (Tithymalus cyparissias)

Rastie na medziach, rumoviskách a v svetlých lesných porastoch. Vo vyšších polohách indikuje vápenaté pôdy. Obľubuje pasienky, suché a teplé okraje lesov, ciest a polí, hrádze, lúky a vo všeobecnosti stepné a lesostepné oblasti. Rastie vo väčších aj menších skupinách.

Do záhradky

Pre dekoračné účely boli vyšľachtené okrasné kultivary určené na pestovanie v záhradách. K takýmto kultivarom patrí Euphorbia cyparissias ‚Clarise Howard‘ alebo Euphorbia cyparissias ‚Fens Ruby‘. Sú nenáročné na pestovanie, vyhovuje im slnečný záhon s dobre priepustnou, piesčito-štrkovou pôdou a dobre znášajú aj sucho. V pôde bohatej na živiny sa môžu správať invázne. Vzhľadom na spomínanú jedovatú mliečnu šťavu sa odporúča manipulovať s rastlinami v rukaviciach. Všetko do vašej záhrady nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *