Rasca lúčna

Rasca lúčna, (Carum carvi), (Apiaceae – mrkvovité), cz: Kmín kořenný, en: Caraway

Rasca lúčna semená

Charakteristika

Rasca lúčna je dvojročná až trváca aromatická bylina so silným hlbokým rozkonáreným koreňom, ktorý vonia ako mrkva.

V prvom roku vyrastá z koreňa ružica prízemných delených listov a v druhom roku štíhla, ryhovaná, rozkonárená dutá stonka, ktorá môže dosahovať výšku od 30 do 100 cm. Stonkové listy sú riedke, perovito delené a ich lístky sú perovito strihané na nitkovité segmenty. Po rozotretí voňajú. Drobné biele päťpočetné kvety sú usporiadané do zložených okolíkov, niekedy môžu byť aj ružovo zafarbené. Plod je visiaca ryhovaná rozpadavá dvojnažka.

Výskyt

Rastie v Európe a Ázii , je to tzv. eurosibírsky lúčny druh. Rozšírená je od nížin do horského stupňa, na miestach výskytu rastie v početných skupinách. Rozšírená je na lúkach a pasienkoch hlavne v horských polohách, vyskytuje sa na medziach pri cestách a po okrajoch polí. Obľubuje výživné, mierne vlhké a prihnojované pôdy a lúky. Je indikátor dusíka. V Európe sa pestuje v záhradách ako korenina už od stredoveku, vyšľachtené odrody sa pestujú aj na poliach.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa generatívne, semenami. Pestujem sa z priameho výsevu. Vysieva sa do riadkov širokých asi 20 cm v druhej polovici apríla. Po vzídení sa porast odburiní a podľa potreby pretrhá. Vzhľadom na silný koreň, rastlina nie je vhodná na pestovanie v kvetináči.

Ako pestovať rascu

Umiestnenie
Rasci sa darí na slnečných stanovištiach.

Zemina
Obľubuje humózne, dusíkaté, kypré, vlhké a minerálne bohaté pôdy.

Zálievka
Rasci vyhovuje primerane vlhká pôda.

Kvitnutie
Kvitne v druhom roku od výsevu v máji a júni.

Plody
Plody dozrievajú v júli a auguste.

Zber
Na použitie v kuchyni môžeme mladú vňať zbierať kedykoľvek v priebehu roka, hlavné obdobie je jún a júl. Plody (Fructus carvi) sa na liečebné účely (alebo aj do kuchyne) zbierajú v júli až auguste (v druhom roku). Zbierajú sa zrelé okolíky, alebo celé rastliny, ktoré sa následne sušia a potom sa vymlátia a vyčistia. Zber sa robí v čase úplnej zrelosti plodov – keď sú vyfarbené do hneda. Pri zbere pre domácu potrebu ich stačí vyžmoliť do nejakej nádoby. Plody sa ešte musia dôkladne dosušiť a vhodne uskladniť na tmavom a suchom mieste.

Využitie

Rasca lúčna má využitie v potravinárskom priemysle. Semená sa používajú ako významná korenina v celku, hrubo podrvené alebo pomleté vo forme prášku.

Používa sa na ochutenie omáčok, dresingov, marinád, nátierok, polievok, rýb, pečených zemiakov aj inej zeleniny. Rascu je vhodné pridávať k zelenine, ktorá spôsobuje nadúvanie, ako sú napríklad strukoviny alebo kapusta – aby tento efekt neutralizovala. Býva súčasťou rôznych koreniacich zmesí a môžeme ju pridať aj do bylinkového masla (spolu s petržlenom, saturejkou, oregánom). Pre mnohých je neodmysliteľnou súčasťou chlebového cesta, pridáva sa aj do rôznych druhov slaného pečiva. A keď sme už v kuchyni, skvelé pomôcky na prípravu jedál môžete nájsť tu.

V kuchyni sa dajú použiť aj mladé listy, ktoré síce nie sú tak aromatické, ale majú jemnú sviežu chuť. 

Liečivé vlastnosti

Semená obsahujú silicu s aromatickým karvónom, flavonoidy, škrob, cukor, triesloviny a olej. Rasca povzbudzuje činnosť tráviacich orgánov, potláča kŕče hladkého svalstva a pôsobí proti nadúvaniu, choroboplodným mikroorganizmom a črevným parazitom.

Ako liečivá bylina sa v ľudovom liečiteľstve používa pri črevnej plynatosti, pri kŕčoch pri tzv. zastavených vetroch, pri nechutenstve a iných poruchách trávenia, na podporu zvýšenej tvorby materského mlieka, aj na odhlienenie dýchacích ciest. Pomáha aj pri menštruačných bolestiach.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *