Nechtík lekársky

Nechtík lekársky, ľud: Krušíček, Mesiačik, Nahotka liečivá, Slniečko, (Calendula officinalis), (Asteraceae – astrovité), cz: Měsíček lékařský, en: Marigold

Nechtík lekársky, (Calendula officinalis)

Charakteristika

Nechtík lekársky je jednoročná bylina s rovnou, rozkonárenou stonkou vysokou do 50 cm. Pochádza z oblastí Stredomoria, u nás sa už od stredoveku pestuje v záhradách ako okrasná aj liečivá letnička. Stonka je pevná a dužinatá, rastú na nej sediace striedavé oválno kopijovité listy. Sú celistvookrajové a jemne chlpaté. Kvetné úbory sa tvoria jednotlivo na vrcholoch stoniek. Skladajú sa z rúrkovitých a jazykovitých kvetov. Sfarbené bývajú od svetložltej po tmavooranžovú farbu a na slnku šíria zvláštnu korenistú vôňu. Najžiadanejšie sú plné formy výrazne oranžovo zafarbené, pretože obsahujú veľa účinných látok. Plod je prehnutá drsná nažka, veľká 0,5 – 1 cm.

Rastlina je trochu lepkavá a na dotyk pôsobí, ako keby bola mastná. Traduje sa, že nechtík predpovedá počasie. Ak sa ráno jeho kvety neotvoria, možno očakávať dážď. Ak sa otvoria zavčasu ráno, bude krásny slnečný deň.

Rozmnožovanie a výsev

Nechtík sa rozmnožuje semenami. Vysievajú sa v polovici apríla až prvej polovici mája priamo do prekypreného záhona, približne v dvadsaťcentimetrovej vzdialenosti 1 – 2 ks. Výsev je možný aj neskôr v lete. Pred výsevom im v záhone nachystajte zavlažené jamky alebo jarčeky, do ktorých ich uložíte. Pri hustej výsadbe prebytočné rastlinky odstráňte aj s korienkami.

Ako pestovať nechtík

Umiestnenie
Najradšej má slnečné a teplé stanovište s dostatkom priestoru. Znesie aj polotieň.

Zemina
Ideálny je priepustný, hlinito-piesočnatý substrát dobre zásobený živinami. Nechtík patrí medzi nenáročné rastliny a vyhovuje mu väčšina pôd. V prípade ťažkej ílovitej zeminy mu môžete zapracovať do pôdy vyzretý kompost.

Zálievka
Nechtík nemá rád podmáčanú pôdu. V prípade veľkého sucha mu zabezpečte pravidelnú primeranú zálievku. Veľa vody však nechtíku škodí, častejšie trpí chorobami, hnijú mu korene a menej kvitne. Všeličo do vašej záhrady si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne od júna do septembra.

Choroby a škodcovia
Môžu sa vyskytnúť hubovité choroby, napríklad múčnatka (Sphaeroteca fuligines ) alebo virózy, tzv. strakatosť nechtíka. Strakatosť spôsobuje vírus uhorkovej mozaiky a prenášajú ju vošky. Preventívnym ochranným opatrením je udržiavanie vzdušného, neprehusteného a nezaburineného porastu. Okrem spomínaných vošiek sa môžu vyskytnúť na nechtíku aj larvy vrtivky záhradnej (Phytomyza atricornis), ktoré vyžierajú v pletivách listov chodbičky.

Využitie

Nechtík, okrem toho, že má zaručené miesto v kvetinových záhonoch pre svoje žiarivé dekoratívne kvety, má zároveň aj široké použitie ako liečivá bylina.

Liečivé účinky

Na liečebné účely zbierajte buď celé súkvetia (Calendulae cum calice), alebo len jazykovité kvety (Flos calendulae sine calice). Zber sa robí ručne za slnečného počasia od júla do septembra. Pozbieraný materiál sušte v tieni a na dobre vetraných vzdušných miestach, prípadne v sušičke pri teplotách do 35°C. Sušičku na sušenie byliniek, kvetov, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Medzi obsahové látky nechtíka patrí kyslý triterpénový saponín, flavonoidy, glykozidy, horčiny, slizy, karotenoidy a silica.

Nechtík lekársky, (Calendula officinalis)

Nechtík lekársky má protizápalový a protimikrobiálny účinok, využitie má pri zápalových ochoreniach ústnej sliznice, žalúdočných a dvanástnikových vredoch, gastritíde a podobne. Ďalej sa používa na podporenie činnosti pečene, na povzbudenie vylučovania žlče a na zmiernenie žalúdočných a črevných kŕčov. Kvety nechtíka pôsobia tiež utišujúco na centrálnu nervovú sústavu, znižujú krvný tlak, zosilňujú činnosť srdca a používajú sa pri hypertónii (zvýšené napätie svalov) v klimakterickom období.

Kozmetika využíva vlastnosti nechtíka lekárskeho na zjemnenie a upokojenie podráždenej pleti, vhodný je do kúpeľov a na obklady. Používa sa vo forme odvarov, tinktúr a mastí na ošetrovanie ťažko sa hojacich rán, preležanín, vredov predkolenia, hnisavých kožných vyrážok. Na trhu sú dostupné nechtíkové krémy, ktoré priaznivo vplývajú na suchú a popraskanú pokožku a majú regeneračné účinky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *