Zebrina previsnutá

Zebrina previsnutá, (Tradescantia zebrina, Zebrina pendula), (Commelinaceae – podenkovité), cz: Pruhovatka, Zebrína, en: Inch plant, Wandering Jew

Charakteristika

Zebrina previsnutá je rýchlo rastúca trvalá rastlina pôvodom z Mexika a Strednej Ameriky. Naturalizovaná bola aj v iných častiach sveta na iných kontinentoch. Prirodzene rastie v húštinách, v mokradiach a dažďových pralesoch, často na kameňoch na tienistých aj otvorenejších miestach alebo na brehoch riek. U nás sa pestuje ako nenáročná izbová rastlina. Má lesklé listy vajcovito kopijovitého tvaru, ktoré dorastajú do dĺžky asi 5 cm. Na líci sú zdobené dvoma striebristozelenými pruhmi, vďaka ktorým získala pomenovanie. Rub listov je purpurovo červený. Dužinaté stonky rastliny môžu dorásť až do dĺžky 90 cm. Keď sú dlhé, veľmi ľahko sa lámu. Na jar a v lete môže zakvitnúť malými, trojpočetnými kvetmi fialovo ružovej farby, ktoré sa tvoria v zhlukoch.

Vyšľachtené boli rôzne odrody, napríklad so zakrpateným rastom, alebo iným sfarbením listov. Napríklad odroda ´Purpusii´ má sýte vínovočervené listy.

Rozmnožovanie

Zebrinu si môžete jednoducho rozmnožiť vrcholovými odrezkami. Na jar alebo v lete odoberte z rastliny odrezky dlhé 8 – 10 cm a zasaďte ich do vlhkého substrátu, prípadne zmesi rašeliny a hrubého piesku. Pri vzdušnej vlhkosti zakorenia do 2 – 3 týždňov. Aby sa odrezky udržali vo vlhkom a chránenom prostredí, zvyknú sa zakryť priesvitnou fóliou alebo sklom. Do nádoby zasaďte niekoľko odrezkov spolu, aby ste vytvorili dojem kompaktného kríčka. Odrezky môžete nechať zakoreniť aj v nádobe s vodou, korene sa objavia v priebehu 10 dní.

Ako pestovať zebrinu

Umiestnenie
Aby ste dosiahli čo najvýraznejšiu farbu listov, pestujte zebrinu vo veľmi jasnom svetle a doprajte jej aj niekoľko hodín priameho slnka denne. Chráňte ju však pred horúcim letným úpalom. Vyhovuje jej izbová teplota so zimným minimom 12°C. V chlade a tieni rastie pomaly a neusporiadane a býva vytiahnutá. Pri nedostatku svetla môže celá zozelenieť.

Zemina
Vhodná je hlinitá a rašelinová zemina. Rastlina nevyžaduje pravidelné prihnojovanie, na jar a v lete jej občas môžete pridať do zálievky hnojivo určené pre izbové rastliny.

Zálievka
Počas obdobia rastu udržujte substrát mierne vlhký, v zimnom období ju zalievajte menej, tak, aby pôda celkom nevyschla.

Vlhkosť vzduchu
V teplom prostredí zebrina potrebuje zvýšenú vlhkosť vzduchu, preto jej občas sprejujte listy odstátou mäkkou vodou. Zvýšenú vlhkosť okolo rastliny môžete zabezpečiť aj tým, že kvetináč postavíte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne na jar a v lete, pri pestovaní v izbových podmienkach môže kvitnúť kedykoľvek.

Choroby a škodcovia
V horúcom a suchom vzduchu rastline hnednú a vlnia sa špičky a okraje listov. Takéto prostredie vyhovuje roztočom, ktoré rastlinu napádajú. Vyciciavajú jej z listov šťavu a vznikajú tak škaredé škvrny. Preto sa ako prevencia odporúča rosenie listov aj zo spodu, pretože práve tam sa roztoče zoskupujú.

Využitie a tipy na pestovanie

Zebrina sa u nás pestuje ako izbová rastlina. Veľmi dobre vyzerá vysadená v závesnom kvetináči, z ktorého jej konáriky prevísajú nadol. Závesné kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Pre nevšedný dekoratívny vzhľad jej do zeminy môžete vložiť napríklad tenkú bambusovú mriežku, po ktorej sa naopak bude šplhať.

Mladé zebriny vyzerajú krajšie ako staré, preto treba rastliny v kvetináčoch zmlaďovať. Pravidelne vyštipujte vyrastajúce výhonky, aby sa rozvetvili a získali kríčkovitý tvar. Pre kompaktnejší vzhľad pestujte v jednom kvetináči niekoľko zebrín spolu. Ak je už rastlina nepekná, nahraďte ju čerstvo zakorenenými odrezkami.

Zaujímavosť

V priaznivých životných podmienkach zebrina rastie ako pôdopokryvná rastlina, v kĺbikoch ľahko zakoreňuje a ak nie je ničím rušená, rozrastá sa agresívne do okolia. V niektorých krajinách, napríklad v Južnej Afrike je klasifikovaná ako invázny druh a nesmie sa nikde vysádzať ani množiť. Zakázaný je tu aj predaj rastlín, semien alebo odrezkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *