Oleander obyčajný, (Nerium oleander), (Apocynaceae – zimozeleňovité), cz: Oleandr obecný, Bobkovnice, en: East Indian oleander
Charakteristika
Oleander obyčajný je dekoratívny vždyzelený krík pochádzajúci z oblastí okolo Stredozemného mora a časti Ázie siahajúce po západnú Čínu. V prirodzených podmienkach dorastá do výšky 2 – 6 m. Má tmavo zelené, úzko kopijovité listy vyrastajúce na drevnatých, rozvetvených vetvičkách. Kvety sú plocho lievikovité a vyrastajú na koncoch stoniek v skupinách cca po 8 kusov. Dosahujú 3 – 4 cm šírku. Ich typická farba je ružová, biela a žltá, ale nájdu sa aj červené alebo oranžové odrody, niektoré z nich sú dokonca plnokveté alebo voňajú.
Všetky časti rastliny sú silne jedovaté. Aj kontakt s listami môže podráždiť pokožku. Pri manipulácii s oleandrom (presádzanie, strihanie) preto používajte rukavice prípadne aj oblečenie s dlhým rukávom. Neodporúča sa jeho pestovanie v domácnosti s malými deťmi a domácimi zvieratami.
Presádzanie a rozmnožovanie
Oleander sa v našich podmienkach pestuje v kvetináčoch na terasách alebo v zimných záhradách. Nie je mrazuvzdorný a na jeseň ho preto treba presunúť na chránené miesto, kde nemrzne. Do novej väčšej nádoby ho presádzajte na jar približne každý druhý rok, alebo vtedy, keď sa začnú objavovať korene v drenážnych otvoroch na dne nádoby. Zväčšujte kvetináč až do doby, keď rastlina dorastie do želanej veľkosti. Potom už len vymieňajte každoročne vrchnú vrstvu zeminy za čerstvú. Debničky, kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Rozmnožiť si ho môžete zakorenením vrcholových nevyzretých bylinných odrezkov odobratých začiatkom leta. Úspešné môže byť aj zakoreňovanie polo drevnatých odrezkov v auguste.
Ako pestovať oleander
Umiestnenie
Počas vegetačného obdobia – v lete – umiestnite nádobu s oleandrom na presvetlené stanovište s niekoľkými hodinami priameho slnka denne aj s dostatočným priestorom pre rast.
Zemina
Vhodná zemina je rovnomerná zmes hlinitého substrátu alebo záhradnej zeminy, rašeliny a piesku. Na spodok nádoby umiestnite drenážnu vrstvu z kamienkov. Na ňu potom nasypte namiešaný substrát, alebo substrát určený pre stredomorské rastliny, prípadne substrát pre balkónové rastliny.
Zálievka
Zálievku vykonávajte pravidelne a rovnomerne. Rovnomerne vlhká zemina je dôležitá obzvlášť v období tvorby kvetných púčikov. Na zálievku používajte odstátu vodu. V zimnom období aj počas zazimovania sa substrát udržiava suchší, nesmie však úplne preschnúť. Pozor na prílišné premočenie pôdy, v takom prostredí oleandru žltnú listy. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Hnojenie
Na podporu kvitnutia zalievajte v lete oleander každých 14 dní plným tekutým hnojivom podľa návodu výrobcu.
Kvitnutie
Kvitne v lete (máj, jún, júl, august). Aby rastlina dobre kvitla, potrebuje dostatok slnka v lete.
Choroby a škodcovia
Oleandre sú pomerne náchylné na rôznych škodcov a choroby. Bežným problémom bývajú červce (vlnatka). Vyskytnúť sa však môžu aj vošky, puklice, roztoče a štítničky. Na listoch sa môže hlavne počas zazimovania vyskytnúť pleseň, ktorá sa objavuje, keď je rastlina dlhšie vo vlhkých, slabo vetraných priestoroch. Napadnutých lístkov je najlepšie sa zbaviť.
Strihanie
Oleander kvitne na dvojročnom dreve. Neodporúča sa robiť radikálny rez, pretože by v nasledujúcich sezónach nekvitol. Oleander má krovitý vzhľad, ktorý v nádobách pekne vynikne. Ten môžete opatrne formovať do košatého súmerného tvaru skoro na jar (vo februári až marci), ale vykonávajte naozaj len nevyhnutný a čo najmenší rez. Určite nestrihajte každý konár. Zrežte maximálne 1/4 dĺžky konára, čo by malo byť okolo 5 – 7 cm. Pri starších rastlinách na jar odstraňujte staré, suché alebo nepekne olistené konáre vo vnútri kríka, ktorých odstránením rastlinu prevzdušníte a presvetlíte. V jeseni odstráňte suché, odkvitnuté súkvetia. Nožnice na strihanie konárov si vyberiete tu.
Zazimovanie
Oleander zazimujte ešte pred príchodom prvých mrazov. Vhodná je svetlá miestnosť s teplotou 7-13 °C. Znížená teplota spôsobí, že sa funkcie rastliny spomalia. S nižšou teplotou je preto potrebné znížiť aj zálievku a samozrejme prestať rastline pridávať výživu vo forme hnojiva.
Dobrý deň, aké kríky tolerujú prítomnosť oleandra? Mala som v blízkosti citrusy, no chradli. Danica