Srdcovka nádherná

Srdcovka nádherná, Srdiečka, (Lamprocapnos spectabilis, predtým Dicentra spectabilis), (Papaveraceae – makovité), en: „Lady in the bath“, „Asian bleeding heart“

Charakteristika

Srdcovka nádherná je trvalá okrasná rastlina s nevšednými kvetmi v tvare srdca. Rastlina má priame, šedo zelené až červenkasté stonky dlhé 40 – 80 cm vyrastajúce v trsoch z dužinatých plytkých koreňov. Jej korene sú pomerne mohutné a zároveň krehké, keď však dobre zakorení, na stanovisku vydrží mnoho rokov. Stonky sa v hornej časti rozvetvujú a oblúkovito ohýnajú. Listy sú stopkaté, nepárno dvoj až trojnásobne delené s laločnatými lístkami, tvarom pripomínajú pivonku, len sú menšie a matne zelené. Kvety vyrastajú v previsnutom jednostrannom strapcovitom súkvetí na tenkej vetvičke. Súkvetie sa zvyčajne skladá zo 7 – 15 kvietkov visiacich v rade. Každý kvet je tvorený zo sploštenej koruny skladajúcej sa zo 4 častí. Vonkajšie časti sú ružové, polsrdcovitého tvaru na koncoch naspäť ohnuté, vnútorné sú biele, vyčnievajúce z ružového obalu. Plod je podlhovastá tobolka, ktorá obsahuje guľovité semená schopné klíčiť skoro po dozretí.

Rastlina je jedovatá. Je mrazuvzdorná, vydržať by mala teploty do -34°C.

Výskyt

Srdcovka nádherná pochádza z východnej Ázie, hlavne z oblastí severovýchodnej Číny a Kórejského polostrova. V týchto oblastiach rastie v svetlých opadavých lesoch a svahovitých lúkach v nadmorskej výške až 2800 m. n. m. Z Ázie sa dostala v 19. storočí do Európy aj Severnej Ameriky, kde ju s obľubou pestovali v zámockých aj vidieckych záhradách. Na niektorých miestach splanela a unikla do voľnej prírody.

Srdcovka

Rozmnožovanie

Väčšie trsy srdcovky nádhernej si môžete rozmnožiť delením trsov v čase, keď rastlina nekvitne, čiže skoro na jar alebo potom v jeseni. Pri rozdeľovaní trsov dajte pozor, aby ste príliš nepoškodili jej krehké plytké korene. Oddelené časti následne zasaďte plytko do zeme. S trochou šťastia sa môže podariť aj množenie pomocou bylinných odrezkov, ktoré necháte zakoreniť. A v neposlednom rade rastlinu môžete vypestovať aj zo semien, ktoré vysejete hneď po dozretí, alebo na jar do studeného pareniska. Ak necháte dozrieť semená, s veľkou pravdepodobnosťou budú okolo materskej rastliny vyrastať aj semenáčiky. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné do vašej záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať srdcovku

Umiestnenie
Ideálne je polo-tienisté stanovište popod stromami, na takomto mieste sa rastline bude dariť po mnoho rokov. Vhodné je aj plné slnko, na slnečnom stanovišti však potrebuje viac závlahy v období rastu a kvitnutia.

Zemina
Potrebuje hlbokú, humóznu pôdu bohatú na živiny, zároveň by pôda mala byť dobre priepustná a mierne vlhká. Nevysádzajte ju do ťažkej pôdy, kde sa jej nebude dariť. Sú však aj vyšľachtené odrody, ktoré znesú ílovitú pôdu, napríklad Dicentra spectabilis ´Rose´.

Zálievka
Pôdu udržujte mierne vlhkú. Nevhodná je trvalo zamokrená zemina.

Kvitnutie
Kvitne v apríli a máji, niekedy až do júna a júla.

Ďalšie tipy pre pestovateľov

Plne vyvinutá srdcovka pripomína hustý ker. Kým sa tak stane, treba byt trpezlivý, každým rokom bude hustejšia a krajšia.

Po období kvitnutia začiatkom leta sa srdcovka už pripravuje na odpočinok, žltnú jej listy a začína zaťahovať. Keď listy zožltnú a odumrú, teda neplnia už ani estetickú funkciu, môžete celú rastlinu zastrihnúť ľahko nad zemou. Niektorí pestovatelia ju zrezávajú až v jeseni. Netreba sa báť, nasledujúcu jar sa srdcovka opäť ukáže.

Využitie

V záhradníckej praxi sa odporúča srdcovku nádhernú vysádzať do malých skupiniek (v spone 40 × 40 cm) alebo ako solitér medzi nižšie trvalky, ktoré po jej zatiahnutí zakryjú uvoľnenú plochu. Ak nechcete mať v záhone počas leta voľné miesto, vysaďte si so srdcovkami napríklad okrasné trávy, ktoré v čase plného rozkvetu srdcovky iba začínajú rašiť a po jej zatiahnutí už dominujú v záhone. Vhodnou spoločnosťou sú tiež tieňomilné hosty alebo ďalšie trvalky s iným obdobím kvitnutia.

Srdcovke sa bude páčiť aj umiestnenie po okrajoch nízkych drevín, v tienistejších miestach a na okrajoch vyšších skaliek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *