Zornica

Zornica, (Hippeastrum), (Amaryllidaceae – amarylkovité), cz: Hvězdník, Zornice

Charakteristika

Zornica je obľúbená, veľká cibuľovitá trvalka s cibuľou dosahujúcou veľkosť 5 – 12 cm. Z cibule vyrastajú spravidla 2 – 7 dlhých listov a jedna až dve pevné hrubé bezlisté stonky nesúce kvety lievikovitého tvaru, podobné ľaliám. Listy sú kožovité, remeňovité, dlhé cca 50 cm a vyrastajú striedavo proti sebe. Stonka, ktorá sa objavuje skôr ako listy, môže dorásť až do výšky 75 cm. V závislosti od druhu a odrody sa na nej tvorí 2 – 10 výrazných kvetov so šiestimi nápadne sfarbenými okvetnými lístkami a vyčnievajúcimi zakrivenými tyčinkami. Kvety sú jednofarebné aj viacfarebné s farebnými prechodmi v rôznych farbách a každý kvet je veľký cca 15 – 20 cm. Zornica sa prirodzene vyskytuje v tropických a subtropických oblastiach Ameriky od Kostariky po severnú Argentínu a udomácnila sa aj v iných častiach sveta.

Kvôli krásnym veľkým kvetom a tiež preto, že nie je mrazuvzdorná, pestuje sa ako okrasná črepníková rastlina. Obľúbená je v čase Vianoc. Pre okrasné účely bolo vyšľachtených mnoho hybridov, ktoré oproti pôvodným druhom bohatšie a rôznofarebnejšie kvitnú. Väčšinou sa predávajú pod názvom Hippeastrum x hortorum, ale samozrejme, pestujú sa aj mnohé iné druhy, napríklad Hippeastrum x Ackermannii.

Výsadba a rozmnožovanie

Rastlinu si rozmnožíte vegetatívne oddelením postranných dcérskych cibuliek, ktoré sa objavujú okolo materskej rastliny. Potrvá však niekoľko rokov, kým dosiahnu dostatočnú veľkosť na to, aby zakvitli. Množenie je možné aj čerstvými semenami na jar, je to však náročnejšie. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.

Zakúpené alebo oddelené cibuľky vysaďte tak, aby vyčnievali z jednej tretiny až jednej polovice nad povrchom substrátu. Pod cibuľku nezabudnite nasypať asi 5 cm drenážnu vrstvu, napríklad z keramzitu a nádobu dosypte priepustným substrátom. Zalievajte len mierne, keď sa objavia púčiky, zálievku mierne zvýšte. Postupne pridávajte do zálievky každé 2 týždne hnojivo s vyšším obsahom draslíka.

Počas rastu rastlinu nepresádzajte, v období pokoja stačí raz za 2 – 3 roky. Rastlinu umiestnite do dostatočne veľkej a stabilnej nádoby, inak by obrovské kvety mohli prevážiť kvetináč. Debničky, kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Pre zvýšenie stability môžete použiť aj oporu, pri jej zasúvaní do zeminy postupujte opatrne, aby ste nepoškodili cibuľu.

Ako pestovať zornicu

Umiestnenie 
Postarajte sa o to, aby mala rastlina dostatok svetla, vhodné je priame slnko. Môžete ju pestovať aj vonku na slnku v prípade, že už nočná teplota neklesá pod 10 °C. Optimálna teplota pre zornicu v čase vegetácie je 17–20 °C.

Zemina
Pre úspešný rast zabezpečte zornici priepustný a ľahký substrát. Darí sa jej v pôde s mierne kyslou reakciou, ak máte možnosť, namiešajte jej zmes listovky, drnovky, piesku a pareniskovej zeme.

Kvitnutie
Kvitne od decembra do mája, v čase kvetu a rastu vyžaduje výdatnú zálievku. Po rozkvete je vhodné rastlinu umiestniť na chladnejšie miesto, aby kvet vydržal čo najdlhšie. Nehýbte s rastlinou v čase tvorby púčikov, pretože by mohli opadať. Rozkvitnutý kvet jemne vonia.

Zálievka
Pravidelná zálievka je potrebná počas vegetácie, keď rastlina rastie a kvitne. Pozor však na premokrenie, ktoré by jej mohlo uškodiť. Skôr jej vyhovuje suchšia pôda a nižšia vlhkosť vzduchu.

Škodcovia
Problémy môžu spôsobovať roztoče, strapky a tiež mucha cibuľovka narcisová. K príznakom jej prítomnosti patrí mäkká cibuľa, v strede sa po jej prerezaní pravdepodobne nájde larva škodcu.

Starostlivosť o zornicu po odkvitnutí a manipulácia

Pri správnej starostlivosti je zornica viacročná rastlina a jej cibuľa každým rokom silnie. Po odkvitnutí jej odstráňte stvol pri zemi , aby sa rastlina nevysiľovala tvorbou semien a aby svoju energiu presunula na vyzrievanie cibúľ. Listy nechajte zaschnúť. Ak ju pestujete v interiéri, po odkvitnutí je vhodné tzv. letnenie, čiže presun do záhrady na tienisté chladnejšie miesto. Kým sú listy zelené, postupne obmedzujte zálievku, a po ich zatiahnutí nechajte zeminu vyschnúť. Rastlina sa dostáva do vegetačného pokoja, ktoré by malo trvať 8 týždňov a toto kľudové obdobie bude mať pozitívny vplyv na kvitnutie v nasledujúcej sezóne.

Zornica obsahuje toxický alkaloid lykorín, ktorý je prítomný v celej rastline a najviac v cibuli. (Lykorín sa nachádza aj v narcisoch a snežienkach). Cibule preto nekonzumujte a s rastlinou manipulujte v rukaviciach. Po prípadnom požití nastáva malátnosť a zvracanie.

Jeden komentár k “Zornica

  • 21. júna 2024 at 20:16
    Permalink

    Obdobie pokoja, bez zálievky, praktizujem celé desaťročia od septembra do decembra. keď sa v decembri, alebo januári objaví kvetny stvol, tak zacinam so zálievkou. Po odkvitnuti nikdy nerezem stvol – riziko infekcie a oslabuje to cibuľu. Ak nechcem dopestovať semená na vysev , tak odstranim iba jednotlivé odkvitnute kvety aj so semenníkom, no stvol ponecham, živiny zo stvolu sa postupne stiahnu do cibule a stvol uschne. Až potom ho odstránime. Ak chcete dopestovať semená, tak opelujte inou rastlinou (nie klonom), najistejšie inou farbou. Vtedy máte istotu opelenia. z každého kvetu vznikne trojpuzdra tobolka, v ktorej sa tlačí cca 40 – 90 plochých semien. Ak vykonáte vysev do 2 týždňov, tak klicivost je 100 percent. Semenace prvé 3 roky pestujem bez obdobia kľudu, aby cibuľky čo najrýchlejšie zosilneli. Mladé cibuľky sú cele zapustené v substrate. Až dospelé cibule pri presadzani povytahujem na polovicu nad substrát. Potomkovia budú samozrejme nové hybridy, tak sa môžete tešiť na nové farby a ich kombinácie.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *