Pakost himalájsky

Pakost himalájsky, (Geranium himalayense), (Geraniaceae – pakostovité), cz: Kakost himalájský, en: Himalayan crane’s-bill, Lilac cranesbill

Charakteristika

Pakost himalájsky je trváca mrazuvzdorná bylina s pôdopokryvným charakterom rastu. Dorastá zvyčajne do výšky aj šírky 0,1 – 0,5 metra. Podobá sa na príbuzný druh Pakost lúčny, je však jemnejšieho a menšieho vzrastu a zároveň má väčšie kvety, má teda okázalejší vzhľad. Listy má hlboko dlaňovito vykrajované, 5-7-hranné a po obvode sú takmer okrúhle. Stonky spodných listov sú dlhé až 23 cm, vrchné stonkové listy sú takmer bez stopiek. Rastlina tvorí modré alebo modrofialové kvety v tvare tanierika s ružovým nádychom a bielym stredom, široké 4-6 cm.

Vyšľachtených bolo viacero zaujímavých kultivarov, ktorými si pestovatelia skrášľujú svoje záhony, napríklad:

Pakost himalájsky ‚Baby Blue‘ dorastá do výšky len 30 cm. Kvety má svetlo modrofialovej farby s jemnými fialovými lúčmi a bielym stredom. Listy sú plstnaté, sivozelenej farby.

Pakost himalájsky ‚Gravetye‘ je kultivar dorastajúci do výšky okolo 45 cm. Listy má sfarbené do sviežo zelenej farby a sú menšie ako u ostatných pakostov.

Pakost himalájsky ‚Plenum‘ je plnokvetá odroda s kvetmi s dvojnásobným počtom lupienkov, ktoré v sebe spájajú odtiene ružovej a fialovej.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť ho môžete na jar alebo na jeseň delením trsov, alebo výsevom čerstvých semien. Rastlina sa rozmnožuje aj samovýsevom, ak si to neprajete, treba odstraňovať odkvitnuté kvety. Pomocou odnoží sa pakost postupne rozširuje do okolia. Vytvára hustý porast, v ktorom burina nemá šancu.

Výskyt

Pôvodná rastlina pochádza zo Západných Himalájí, Afganistanu, Kirgizska, Nepálu, Pakistanu, Tadžikistanu, Tibetu a Uzbekistanu. Rastie tu na alpínskych a subalpínskych lúkach v nadmorských výškach od 2100 do 4300 m.

Ako pestovať pakost himalájsky

Umiestnenie
Je to rastlina, ktorú môžete vysadiť na tienisté aj polotienisté stanovište a znesie aj plné slnko. Má rád chladnejšie miesta.

Zemina
Pestujte ho v stredne výživnej, vlhkej a zároveň dobre priepustnej zemine. Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Zálievka
Doprajte mu strednú zálievku. Znesie suchšie aj vlhkejšie prostredie, no nenechajte mu zeminu úplne vysychať. Na vlhkejších miestach lepšie rastie.

Kvitnutie
Najbohatšie kvitne začiatkom leta a sporadicky pokračuje až po začiatok jesene (jún – august).

Choroby a škodcovia
Pakost himalájsky môže byť napadnutý piliarkami alebo nosánikmi a z chorôb sa môže vyskytnúť peronospóra a múčnatka.

Využitie

Pakost himalájsky je vynikajúca pôdopokryvná rastlina vytvárajúca hustý koberec. Okrem atraktívnych kvetov zdobí záhradu aj listami, ktoré sa v jeseni vyfarbujú do žiarivých červených farieb. Hodí sa na výsadbu do chatových a neformálnych záhrad a vynikajúco poslúži ako podsadba ruží či iných kríkov. Dariť sa mu bude aj na okrajoch záhonov, v skalkách alebo vo väčších nádobách. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Tipy pre pestovateľov

Údržba výsadby sa robí najmä v jarnom období, kedy sa očistia suché listy, prípadne sa porast prihnojí s pomaly rozpustným hnojivom s vyšším obsahom draslíka. Ak sa vám listy zdajú ovädnuté a odumierajúce, môžete ich všetky odstrihnúť, dobre zaliať s prípadným pridaním hnojiva do zálievky a určite budete odmenení novým návalom bujných listov.

Stonky môžete zrezať aj pred príchodom zimy až po zem, na jar rastlina opäť vyženie nové výhony.

Príbuzné druhy

Ako už bolo spomenuté, podobá sa na Pakost lúčny (Geranium pratense), ktorý je najrozšírenejším druhom z pakostov vyskytujúcich sa na Slovensku. Viac si o ňom prečítate v prekliku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *