Pakost lúčny

Pakost lúčny, (Geranium pratense), (Geraniaceae – pakostovité), cz: Kakost luční

Charakteristika

Pakost lúčny je trváca bylina, ktorá pretrváva obdobie vegetačného pokoja silným krátkym podzemkom. Má 30 – 70 cm vysokú, drsnú, plstnatú priamu stonku v hornej časti rozkonárenú. Prízemné listy vyrastajú v ružici, sú dlhostopkaté, listové čepele sú veľké 10 – 15 cm a sú hlboko dlaňovito dielne. Listy na byliach sú menšie, protistojné, krátkostopkaté, horné sú takmer sediace. Prílistky sú úzko vajcovito kopijovité, suchoblanité a červenohnedej farby.

Kvety sa tvoria vo vidlicovitých súkvetiach a rastlina kvitne dlhú dobu od mája až do konca septembra. Jednotlivé kvety kvitnú len cca 2 dni na vzpriamených kvetných stopkách, ktoré sa po odkvitnutí zohýnajú. Kvety majú 5 modrofialových korunných lupienkov so žilkami. Kališné lístky sú vajcovité, s 3 – 5 žilkami a končisté s dlhoostitým vrcholom. Výnimočne sa vyskytujú aj biele alebo ružovo sfarbené kvety.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa tvoria v plodoch zobáčikovitého tvaru. Ten je typický pre pakosty, vďaka tomuto tvaru plodov sa rastliny ľudovo nazývajú bocianí nos. Po dozretí sa plod rozdelí na päť dielov a zrelé semeno vystrelí niekoľko metrov od materskej rastliny.

Výskyt v prírode

Pakost lúčny je najrozšírenejším druhom z pakostov, ktoré sa vyskytujú na Slovensku. Rastie na vlhkých aj suchších záplavami hnojených lúkach, v priekopách, medziach, krovinách popri potokoch a riekach, na rumoviskách a pri vidieckych plotoch, od nížin až po horský stupeň. Rozšírený je v širšej oblasti Európy a Ázie.

Do záhradky

Vyšľachtené boli viaceré odrody pakostu lúčneho, ktoré sa pestujú ako okrasné rastliny v záhonoch aj nádobách. Pakost lúčny ´Cloud Nine´ je bohato kvitnúca plnokvetá odroda s kvetmi bledo fialovej farby. Odroda ‚Black Beauty‘ má veľké kvety svetlofialovej farby a listy sfarbené do purpurova.

Na skrášlenie záhradných zákutí sa využíva aj iný druh pakostu – Pakost podzemkatý (Geranium macrorrhizum). Je to trváca aromatická poloopadavá nenáročná rastlina, dorastajúca do výšky 20 – 40 cm. Má hrubý nadzemný podzemok, z ktorého rastú krátke byle s listami. Rastie pôdopokryvne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *