Papuľka vyššia

Papuľka vyššia, (Antirrhinum majus), (Plantaginaceae – skorocelovité), ľud: škľabinec, cz: Hledík větší, en: Snapdragon

Charakteristika

Papuľka vyššia je krátko žijúca trvalka, jej kultivary sa zvyčajne pestujú ako polotrvalé letničky, alebo dvojročné rastliny. Vytvára oválno valcovité kvety, tesne nahustené na vzpriamených stonkách. Vyskytujú sa v širokom rozsahu farieb, od červených, ružových, cez fialové, žlté, biele, bronzové, oranžové až po dvojfarebné. Nevyskytujú sa v modrej farbe. Deti ich majú rady, pretože naozaj pripomínajú akési papuľky, s ktorými sa dá hrať. Pri zovretí a stlačení hrdla kvetu sa kvet otvorí ako papuľa draka (z angličtiny snapdragon) a pri uvoľnení sa zase zavrie. U nás sa im ľudovo hovorí aj škľabinec, zajačie papuľky alebo žabky.

Listy papuľky sú špirálovito usporiadané, široko kopijovité, dlhé sú 1 – 7 cm a široké 2-2,5 cm. Pôvodné rastliny majú ružové až fialové kvety, často so žltými perami. Plod je oválna kapsula veľká 1 – 1,5 cm, ktorá obsahuje početné malé semená. Rastlina sa pestuje v rozličných veľkostiach od 20 – 100 cm, Je pevná a nepotrebuje oporu, hoci vyššie druhy využívajú ochranu iných rastlín. Niektoré jemne a korenisto voňajú.

Rastlina pochádza z oblastí Stredozemného mora, od Maroka a Portugalska na sever do južného Francúzska a na východ do Turecka a Sýrie.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, často samovýsevom. Ak sa však nechctete spoliehať na samovýsev, môžete si rastlinky predpestovať každý rok na novo. Výsev sa zvykne robiť od neskorej zimy do polovice jari, (február a marec) do okenných hrantíkov alebo pareniska a nie príliš nahusto. Pareniská alebo fóliovníky si môžete vybrať tu. Vysiate semená zasypte tenkou vrstvou zeminy, pritlačte a opatrne polejte. Najlepšie klíčia pri teplotách v rozmedzí 18 – 20 °C. Doba klíčenia je cca 14 dní. Mierne mrazíky by rastlinu nemali ohroziť, preto vyrastené sadeničky môžete presádzať už od konca apríla.

Ako pestovať papuľku

Umiestnenie
Uprednostňuje slnečné a teplé stanovište, znesie aj plné slnko aj polotieň.

Zemina
Najlepšie sa jej darí v priepustnej, hlinitopiesočnatej pôde s dostatkom vápnika.

Zálievka
Na vodu je stredne náročná. Rastliny pestované v kvetináčoch zalievajte pravidelne a v závislosti od počasia. Aby bohato kvitli, prihnojujte ich počas sezóny tekutým hnojivom určeným pre balkónové rastliny.

Kvitnutie
Kvitne od júna do októbra (celé leto a jeseň).

Choroby
Vyskytnúť sa môže pleseň sivá, žltá škvrnitosť, hrdza.

  • Papuľka vyššia, (Antirrhinum majus)
  • Papuľka vyššia, (Antirrhinum majus)

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Odkvitnuté kvety papuľkám odstraňujte, aby sa nevysilovali tvorbou semien a energiu nasmerovali na ďalšie kvitnutie. Pár semien z najkrajších kvietkov si však nechajte dozrieť, aby ste si mohli odložiť semienka aj na nasledujúcu sezónu. Papuľky majú tú výhodu, že si zachovávajú rovnaké vlastnosti svojich rodičov – farbu kvetu aj výšku.

Zaujímavosťou je, že kvety papuľky sú vhodné na pestovanie aj pre alergikov. Ich peľ je ukrytý hlboko v kvete a nerozprašuje sa do okolia.
Papuľky sa dajú použiť aj na rez do vázy.

Vysoké a stredné formy sú užitočné na zdôraznenie vertikálnych línií v záhonovej výsadbe. Nízke druhy sú vhodné na okraje záhonov a do črepníkov. Pekné kvetináče pre nové rastliny si vyberiete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *