Pichliač obyčajný

Pichliač obyčajný, (Cirsium vulgare), https://mojerastliny.sk

Pichliač obyčajný, (Cirsium vulgare), (Asteraceae – astrovité), cz: Pcháč obecný, en: Bull thistle, Common thistle

Charakteristika

Pichliač obyčajný je dvojročná bylina dorastajúca do výšky 50 -150 cm. Jej vretenovitý koreň dosahuje hĺbku až 70 cm. V prvom roku zo semena vyrastie tesne k zemi priliehajúca bazálna listová ružica, ktorá prezimuje. Tvorená je vajcovitými až oválnymi laločnatými listami, ktoré sú na rube husto kučeravo plstnaté alebo páperisté. V druhom roku z ružice vyraší kvetonosná silne ostnitá stonka, ktorá sa môže v hornej časti rozvetvovať. Po celej dĺžke je obrastená tuhými zbiehavo kopijovitými až podlhovasto kopijovitými listami s úzkymi lalokmi, ktoré sú zakončené dlhými žltými ostňami. Na rube sú listy kučeravo vlnaté. Bazálnej ružici sa v druhom roku listy skaderia a po vytvorení lodyhy častokrát uschnú.

Pichliač obyčajný kvitne v období od júla až do októbra a kvitne po dobu 1 – 6 týždňov. Kvety sú väčšinou obojpohlavné, niekedy sú kvety po obvode samičie alebo sterilné. Opeľované sú hmyzom a môžu byť opelené vlastným aj cudzím peľom. Kvetné úbory sú buď jednotlivé, alebo vyrastajú po 2–3 v chudobnom okolíku. Majú vajcovité zákrovy a trúbkovitú korunu ružovo fialovej farby.

Rozmnožovanie

Plod je nažka s páperím, vďaka ktorému je ľahko unášaná vetrom a rozptyľovaná do okolia. Bolo však zistené, že väčšina semien doletí len do vzdialenosti 1,5 násobku výšky rastliny. Priemerná rastlina vyprodukuje až 50 000 nažiek, pri samoopelení kvetov je ich menej a sú väčšie. Pretože sa jedná o rastlinu monokarpickú, po vytvorení semien (čo býva v prevažnej väčšine v druhom roku), celá rastlina usychá a odumiera.

Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Monokarpická rastlina

Monokarpia je vlastnosť rastlín vyklíčiť, vykvitnúť a vytvoriť plody a semená len jedenkrát vo svojom živote a potom odumrieť. Toto môže uskutočniť v jednom roku, alebo napríklad až za obdobie niekoľkých desaťročí. Úhyn rastliny nie je spôsobený samotným kvitnutím, ale výraznou zmenou v kolobehu živín, kedy vytvorením kvetov, plodov a semien odčerpá rastlina z listov a koreňov všetky zásobné zdroje energie.

Výskyt

Pichliač obyčajný patrí medzi európsko – západosibírske rastliny s ťažiskom v oceánickej oblasti. U nás sa vyskytuje bežne po celom území od nížin až do horského stupňa. Rastlina je svetlomilná a nitrátofilná, preto sa viaže na ruderálne spoločenstvá alebo na intenzívne spásané pasienky. Rastie na stráňach, úhoroch, rumoviskách a pri okrajoch ciest. Je to značne variabilný druh.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *