Pivonka čínska

Pivonka čínska, pivonka bielokvetá, (Paeonia lactiflora), (Paeoniaceae – pivonkovité), en: Chinese peony

Charakteristika

Pivonka čínska je bylinná trvalá rastlina pôvodom zo stredo juhovýchodnej Ázie, ktorá bola dovezená do Európy v 16. storočí, kde sa dovtedy v záhradách pestovala pivonka lekárska už vo viacerých kultivaroch. Pivonka čínska sa tešila šľachtiteľskej pozornosti a tak vznikalo veľa nových kultivarov aj krížením s pivonkou lekárskou. Dnes sa pestuje veľké množstvo rôznofarebných odrôd a pivonka čínska je považovaná za predka v súčasnosti pestovaných bylinných pivoniek.

Rastlina vyrastá z hrubých hustých hľuzovitých koreňov a dorastá do výšky 60 aj viac cm. Stonka je hladká a jarné výhonky bývajú červenej farby. Listy sú veľké, lesklé, kožovité tmavozelené striedavé a zložené z 3 a viac rôzne členitých oválnych lístkov s nepravidelnými okrajmi. Na rube sú svetlejšie. Smerom k vrcholu stonky sa listy zmenšujú a sú jednoduchšie. Na jeseň stonky odumierajú a rastlina zaťahuje.

Na koncoch vetiev vyrastajú voňavé kvety veľké 10 cm, sú ružové alebo biele, pri mnohopočetných záhradných kultivarov bývajú kvety aj väčšie a v rôznych odtieňoch purpurovej až červenofialovej aj inej farby. Kvety sú obojpohlavné a majú zelený päťpočetný kalich a korunu zloženú z 8 – 12 oválnych okvetných lístkov. V záhradách prevládajú plnokveté formy s dvomi druhmi kvetov.

Rozmnožovanie a presádzanie

Prírodné odrody sa množia semenami alebo rozširovaním z koreňov. Vyšľachtené odrody sa pre zachovanie vlastností množia delením koreňov staršej a silnej rastliny na jar alebo na jeseň. Navyše vyšľachtené odrody často ani nevytvárajú plody alebo ich semená neklíčia. Semená pôvodných kultivarov sa vysievajú hneď po dozretí a vyklíčia asi za 6 týždňov. Presádzať ich sa odporúča až po 2 rokoch. Kvitnúť budú najskôr o 4 – 5 rokov. Presadené pivonky zväčša potrebujú dlhší čas, kým sa na novom stanovišti udomácnia a plne zakvitnú, preto sa neodporúča rastlinu zbytočne presádzať a jej umiestnenie si treba vopred dobre premyslieť. Dôležitá je aj hĺbka výsadby. Púčiky z podzemných hľúz sa majú uložiť najviac 3 cm pod povrch pôdy. Hlboko zasadené pivonky budú slabo rásť a veľmi slabo kvitnúť.

Ako pestovať pivonku

Umiestnenie
Rastline vyhovuje mierne slnko a čiastočný tieň. V horúcom letnom podnebí je ideálny popoludňajší tieň.

Zemina
Ľahko sa pestuje v bohatých, úrodných, stredne vlhkých a dobre priepustných pôdach, ktoré nevysychajú. Ak chcete rastline dopriať hnojivo, tak pred výsadbou alebo po odkvitnutí a to dobre rozloženým kompostom, alebo hnojivom určeným na ruže.

Zálievka
Začiatkom vegetačného obdobia potrebuje pivonka dostatok vlahy. Nevhodné sú stanovištia dlhodobo premokrené, alebo dlhodobo suché.

Kvitnutie
Pivonka čínska kvitne koncom mája a v júni veľkými, príjemne voňajúcimi kvetmi. Kvitne približne o dva týždne neskôr ako pivonka lekárska. Vyšľachtené však boli aj rôzne skoré alebo neskoro kvitnúce kultivary. Každá rastlina kvitne 10 – 15 dní.

Ak pivonka nekvitne, príčina môže byť nasledovná: Priveľmi hlboké alebo priveľmi plytké zasadenie novej rastliny, príliš tienisté stanovisko, neskoré mrazy mohli zničiť kvetné puky, alebo je rastlina ešte príliš mladá, nedávno presadená, alebo jej bol narušený koreňový systém.

Starostlivosť
Odkvitnuté kvety treba odstraňovať, podporí sa tým ďalšie kvitnutie. Plnokveté pivonky podoprite a vyviažte, aby sa tiažou veľkých kvetov neváľali po zemi. V záhone môžete použiť kruhovú oporu, ktorá zoskupí rozložité vetvy pohromade. Oporu pre rastliny nájdete tu.

Po odkvitnutí rastlinu zostrihajte do požadovaného tvaru tak, aby vyhovovala estetickým požiadavkám záhona. Rastlina potrebuje chladné zimné obdobie spánku, pred zimou celá nadzemná časť odumiera. Ak rastie v oblasti, kde nebýva snehová pokrývka, lepšie je zakryť jej korene na zimu mulčom.

Choroby a škodcovia
Takmer vždy sa na pivonkových púčikoch nachádzajú mravce, no sú úplne neškodné. Medzi potenciálnych hmyzích škodcov patria strapky alebo roztoče. Na jeseň sa na listoch môže objavovať múčnatka, ale tiež nie je pre rastlinu škodlivá. Ak by už rastlina pôsobila nevzhľadne, môžete listy v jeseni úplne zostrihať.

Využitie

Pivonka čínska sa využíva v okrasnom záhradníctve. Takmer všetky v súčasnosti pestované odrody sú kríženci, ktorí z nej pochádzajú. Uplatňuje sa v záhradách ako solitér aj v skupinách rôznych odrôd rozkvitajúcich postupne. Rastlina má dlhú životnosť a zvykne sa pestovať pozdĺž plotov, chodníkov, príjazdových ciest alebo múrov. Jej kvety sú mimoriadne nápadné a aj olistenie zostáva atraktívne počas celého vegetačného obdobia. Po odkvitnutí kvetov poslúži ako rám alebo pozadie pre ďalšie trvalky alebo letničky. Kvety sú vhodné na rez do vázy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *