Kompostovanie

Kompostovanie je recyklácia bioodpadu v záhrade aj v domácnosti a podľa mnohých záhradkárov ide priam o zázračný prírodný proces. Kompostovaním dochádza v záhrade k uzavretiu tzv. kruhu, v ktorom sa zvyšky odumretých rastlín, ovocia, zeleniny, trávy a dreva premenia na zeminu, ktorá je zdrojom výživy pre rast a vývoj nových rastlín. Napíšeme si o tom pár slov.

Ako kompostovať

Ak to chceme vyjadriť jednoducho, kompostovanie je premena rastlinného odpadu na kompost. Trochu odbornejšie by sme povedali, že zmiešaním dusíkatého a uhlíkatého materiálu v kombinácii so vzduchom a vlhkosťou dochádza k procesu transformácie vstupného materiálu na kvalitné prírodné hnojivo – kompost. Kompostovanie prebieha zvyčajne v kompostéroch, sú to buď nádoby, alebo len miesta v záhrade na to určené, niekde v kúte, ohraničené doskami.

Kompostér si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Aby bolo kompostovanie efektívne, mal by byť váš kompostér primerane veľký. Všeobecne uznávaným pravidlom je, že jeho objem v litroch by nemal byť menší ako rozloha obhospodárovávaného pozemku v metroch štvorcových.

Do kompostu pridávajte jednotlivé zložky približne rovnakým pomerom, patrí tam tráva, iný rastlinný odpad, drevnatý odpad, staré listy, zem, zvyšky zeleniny a ovocia. Je dôležité, aby bol materiál v komposte rôznorodý, to znamená, aby obsahoval dusíkaté (napr. tráva) aj uhlíkaté (napr. konáriky) zložky. Vhodným pomerom rôznorodých materiálov spustíte kvalitný kompostovací proces. Drevnaté zložky (na rozdiel od nedrevnatých, šťavnatých zložiek) je užitočné upraviť. Narežte a nastrihajte ich záhradnými nožnicami na menšie kúsky. Záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť napríklad tu. Takisto je dôležité, aby sa jednotlivé materiály nevrstvili na seba, ale premiešavali.

Neodmysliteľnou súčasťou kompostovacieho procesu je voda a vzduch. Prístup vzduchu je zabezpečený otvormi v stenách kompostéra. Na vlhkosť má vplyv samotná kompostovaná hmota a to, aké zložky v nej prevažujú. V prípade suchého kompostu sa odporúča primerane ho zalievať vodou.

3 fázy kompostovacieho procesu

Proces kompostovania začína horúcou (termofilnou) fázou, v ktorej sa kompost zahreje na vyššiu teplotu. Táto fáza trvá niekoľko dní až týždňov a dochádza pri nej k likvidácii burín a choroboplodných zárodkov. Čím je plocha kompostovania väčšia, tým je táto fáza účinnejšia. V domácich podmienkach radšej neriskujte a ak máte rastliny a ich časti napadnuté škodcami, radšej ich vyhoďte preč zo záhrady, aby ste si škodcov aj s čerstvým kompostom nerozniesli do celej záhrady.
V druhej fáze teplota kompostu poklesne a materiál sa začína zmenšovať. V tejto fáze sa odporúča kompost premiešavať a prehadzovať, aby došlo k lepšiemu prístup vzduchu a vlhkosti do všetkých priestorov v kompostéri.

V poslednej fáze dozrievania získava kompost výsledný vzhľad a teplota zodpovedá teplote okolia. Po vytvorení kompostu – hnojiva ho môžete postupne odoberať zo spodnej časti kompostéra a používať na hnojenie. Predtým je však ešte vhodné ho preosiať a odstrániť tak pevné, neskompostované časti, ktoré sa vám do kompostu dostali a biologicky nerozložili ako kamene, škrupiny orechov, jadierka, prípadne larvy škodcov a podobne.

Kompostovanie môžete ešte viac urýchliť pomocou urýchľovačov zrenia kompostu.

Typy kompostérov

Základom kompostovania je priestor, respektíve nádoba, v ktorej sa proces kompostovania odohráva. Ako sme si už povedali, veľkosť kompostéra v litroch by mala byť väčšia, ako je plocha pozemku, na ktorý chcete kompost používať. Kompostovať môžete aj v domácnosti, predávajú sa teda kompostéry záhradné a domáce.

Záhradné kompostéry

Záhradné kompostéry sú umiestnené vo vonkajšom priestore a slúžia na kompostovanie organického a biologického odpadu zo záhrady aj domácnosti.

Záhradný kompostér umiestnite tak, aby bol spodok v priamom kontakte so zemou. Takto sa zabezpečí prístup mikroorganizmov z pôdy, spolupodieľajúcich sa na kompostovacom procese.

Kompostér si môžete zhotoviť aj svojpomocne. Stačí zhotoviť jednoduché nádoby zmontované z paliet alebo zbytkov drevených lát. Ich hlavnou výhodou sú nízke až nulové náklady na zhotovenie. Nevýhodou je, že neošetrené drevo časom degraduje (tlie) a celý kompostér sa vám časom rozpadne. Ak si drevo pred zhotovením chemicky ošetríte tak riskujete, že sa vám do kompostu uvoľnia chemikálie, ktoré tam nemajú čo robiť.

Doma zhotovený kompostér

Alternatívou k doma zhotoveným dreveným kompostérom sú plastové termokompostéry. Ich výhodou je, že lepšie regulujú vlhkosť a teplotu pomocou štruktúrovaných stien s otvormi. Lepšia regulácia zároveň prispieva k urýchleniu kompostovacieho procesu. Plastové termokopostéry sú trvácnejšie a ľahko sa s nimi manipuluje, ak ich chcete po čase premiestniť.

Záhradný kompostér

Záhradný kompostér bez dna, umožňujúci priamy kontakt so zemou. Tvar kompostéra umožňuje cirkuláciu vzduchu. V spodnej časti je otvor pre vyberanie kompostu. Kompostér je vyrobený z odolného plastu, ľahko zmontovateľný a dostupný je vo veľkostiach od 360 po 880 litrov. Kompostér si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Kompostéry do domácnosti

Bioodpad z domácnosti môžete separovať aj priamo do kompostovateľných sáčkov, tzv. BIOBAGov, ktoré sú vyrobené z obnoviteľných rastlinných zdrojov a nepredstavujú záťaž pre životné prostredie. Vrecko jednoducho umiestnite do koša alebo nádoby určenej pre bioodpad, a keď sa naplní, celé ho preneste do záhradného kompostu, kde sa rozloží. Vďaka priedušnosti vreciek ostáva odpad suchý, bez nepríjemného zápachu, bez baktérií a plesní. Špeciálne biobagy boli vyvinuté pre likvidáciu exkrementov domácich miláčikov. Dostupné sú aj kompostovateľné vrecká na mrazenie potravín.

Rôzne kompostovateľné vrecká si môžete vybrať tu.

V prípade, že chcete len spracovávať biologické zvyšky z kuchyne, tak vám postačí kompostér do domácnosti. Objem je zväčša menší (100 – 150 litrov) a slúži na výrobu organického hnojiva pre vaše izbové či balkónové rastliny. Kompostéry do domácnosti majú zabezpečenie proti unikaniu zápachu a zároveň sú dizajnovo spracované tak, aby nenarúšali celkový dojem vášho obydlia.

Plastia Vermikompostér Urbalive

Plastia Vermikompostér Urbalive je kompostér do domácnosti na výrobu kvalitného prírodného hnojiva s úpravou zabraňujúcou unikaniu zápachu. Vnútorný priestor kompostéra je rozdelený do troch častí pre lepší kompostovací proces.
Plastia Vermikompostér Urbalive je dostupný v štyroch farbách (sivá, zelená, hnedá, slonovina), k dispozícii tu.

Bubnový kompostér

Alternatívou pre zrýchlené domáce kompostovanie je bubnový kompostér s otáčacím mechanizmom. Kvalitné premiešavanie môže zrýchliť kompostovací proces až 5 násobne. Cenu bubnového kompostéra si môžete pozrieť tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *