Povojník fialový

Povojník fialový, povojník purpurový, (Ipomoea purpurea), (Convolvulaceae – pupencovité), cz: Povijnice nachová

Povojník fialový, (Ipomoea purpurea)

Charakteristika

Povojník fialový je jednoročná bylina pochádzajúca zo strednej a južnej Ameriky, kde rastie v tropických a subtropických oblastiach až po severnú Argentínu a Chile. V mnohých častiach sveta sa pestuje ako okrasná letnička a v niektorých prípadoch aj splaňuje. Má dlhé plazivé alebo ovíjavé štetinaté stonky purpurovej farby, ktoré dorastajú do dĺžky až 3 m. Na stonkách rastú striedavé jednoduché stopkaté chĺpkaté listy, ktoré majú široko srdcovitý tvar alebo sú hlboko strihané do 3 lalokov oválno vajcovitého tvaru.

Kvety majú zrastenú lievikovitú alebo trúbkovitú korunu a dosahujú veľkosť až 5 cm. Vyrastajú na dlhšej stopke z pazúch listov. Sú fialovej, modrej alebo purpurovej farby, vyskytujú sa však aj biele odrody. Plod je guľovitá tobolka.

Povojník fialový, (Ipomoea purpurea)

Rozmnožovanie a výsadba

Povojník fialový sa rozmnožuje výhradne semenami. Rastlina ich vyprodukuje veľké množstvo. Do okolia ich roznáša vietor, dážď, vtáci alebo ľudská činnosť. Keďže pri pestovaní okrasných rastlín je žiadúce zabezpečiť čo najskoršie kvitnutie, nové rastliny sa predpestovávajú pod sklom alebo vo fóliovníkoch obvykle 6 – 8 týždňov pred poslednými jarnými mrazmi. Semená vyklíčia pri dostatočnom teple a vlhku, ideálna teplota je 24°C, prípadne rozmedzie 15 až 35 °C. Na uľahčenie preniknutia vlahy a urýchlenie klíčenia sa vopred mechanicky narúša tvrdé osemenie. Semenáčiky sa presádzajú von až po odznení posledných jarných mrazov.

Pareniská a fóliovníky na predpestovanie rastlín si vyberiete tu.

Povojník fialový, (Ipomoea purpurea)

Ako pestovať povojník

Umiestnenie
Rastlinu pestujte na plnom slnku prípadne na miestach len s miernym zatienením. Na zatienených stanovištiach slabo kvitne. Vyhovuje jej teplo.

Zemina
Nevyžaduje žiadne špeciálne substráty a dobre sa pestuje v bežnej, dobre odvodnenej záhradnej zemine. Najlepšie rastie a kvitne v ľahkej, vlhkej, piesočnatohlinitej pôde a na slnku.

Zálievka
Zalievajte mierne. Pokiaľ ho pestujete v nádobe, substrát udržiavajte vlhký, ale nie nadmerne vlhký. Počas vegetačného obdobia pridávajte do zálievky hnojivo so zvýšeným obsahom dusíka na podporu intenzívneho rastu.

Kvitnutie
Kvitne od júna do septembra, prípadne až do prvých mrazov. Jednotlivé kvety kvitnú len krátko, obvykle sa ráno otvoria a navečer zatvoria a uschnú. S dozrievaním sa tiež mení farba kvetov z červenkastej na modravú.

Choroby a škodcovia
Zväčša nebýva napádaný škodcami ani chorobami. Príležitostne sa môžu objavovať vošky.

Povojník fialový, (Ipomoea purpurea)

Využitie

Povojník fialový si môžete vysadiť na miesto, ktoré chcete prekryť. Rastlina vám obrastie nevzhľadné steny, múry a ploty, pekne vynikne na pergole alebo altánku a obrastie aj kmene starých stromov. Oporu pre rastliny si vyberiete tu. Ak rastlina nemá oporu, na ktorú sa môže prichytiť, rastie plazivo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *