Repka olejná

Repka olejná, Kapusta repka, (Brassica napus), (Brassicaceae – kapustovité), cz: Brukev řepka

Charakteristika

Repka olejná je tradičná kultúrna plodina, ktorá sa pestuje za účelom produkcie oleja do potravinárstva aj iných odvetví priemyslu. Počas kvitnutia je na poliach neprehliadnuteľná, pretože ich zafarbuje celé do žlta.

Repka olejná je jedno až dvojročná bylina, dorastajúca do výšky 80 – 150 cm. Má vzpriamenú rozkonárenú valcovitú byľ a pod zemou kolovitý koreň. Listy v prízemnej ružici sú stopkaté, lýrovito, perovito dielne, na okrajoch vrúbkované. Listy na stonke sú sediace, podlhovasto kopijovitého tvaru a sú sivo oinovatené. Stonky sú zakončené riedkym strapcovitým súkvetím žltých kvetov. Plod je slabo stlačená, 9 cm dlhá šešuľa s krátkym zobáčikom. Semená sú guľaté, modročiernej farby a hmotnosť tisícich semien je asi 4 – 6 g.

Rozmnožovanie a výsev

Rozmnožuje sa semenami. Repka sa dá pestovať v dvoch formách a to repka ozimná alebo jarná. U nás sa pestuje hlavne ozimná repka, ktorá sa vysieva na polia do konca augusta, prípadne v septembri, ak sú priaznivé poveternostné podmienky. Dĺžka vegetačného obdobia na jeseň by mala byť 80 – 90 dní, počas tohto obdobia sa vytvorí prízemná listová ružica, z ktorej potom na jar vyrastie kvitnúca stonka.

Repka vysiata na jeseň do vlhkej pôdy vyklíči pomerne rýchlo. Ideálna hĺbka sejby je 1 cm, maximálne však do 3 cm, inak sa klíčivosť znižuje.

Ako pestovať repku olejnú

Umiestnenie
Repka olejná sa u nás pestuje na poliach od nížin južného Slovenska až po podhorské polohy s nadmorskou výškou 700 metrov nad morom.

Zemina
Darí sa jej na hlbokých hlinitých pôdach s dostatkom humusu, vápnika a horčíka, s pH 6 – 6,5. Nevhodné sú príliš ľahké, alebo ťažké pôdy so sklonom k hrudkovateniu.

Zálievka
Vyhovuje jej dostatok vlahy.

Kvitnutie
Ozimná forma kvitne v apríli a máji, repka vysiata na jar kvitne v júli a auguste.

Zber
Zber repky sa robí kombajnom v júli. Zberá sa, keď majú semená 8–10 % vlhkosť.

Škodcovia a choroby
Repka má pomerne veľa škodcov, ako všetky kapustovité rastliny, pochutnávajú si na nej skočky, proti ktorým treba včas zasiahnuť. Ďalej typickými škodcami sú krytonos štvorzubý a krytonos repkový, prípadne blyskáčik repkový.

Využitie

Olej zo semien repky olejnej sa využíva na výrobu biopalív, ale uplatnenie si nájde aj v strojárskom a gumárenskom priemysle, či dokonca pri výrobe kozmetiky.

Olej z repky olejnej sa využíva aj na prípravu jedál. Má neutrálnu farbu a chuť. Obsahuje najmenej nasýtených tukov spomedzi všetkých ostatných jedlých olejov a pritom obsahuje viac omega-3 mastných kyselín ako olivový olej. Pomôcky na prípravu jedál aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Repka olejná je významná medonosná rastlina. Repkový med je ľahko stráviteľný a bohatý na glukózu a fruktózu. Typický je svojim svetlým sfarbením. 

Semená repky olejnej sú po spracovaní vhodné ako krmivo pre hydinu a ošípané, toto krmivo sa vyznačuje vysokým obsahom bielkovín.

Zaujímavosti o semenách repky olejnej

Obsah oleja v semenách repky závisí od odrody, agronomických podmienok a prostredia, v ktorom sa pestuje. Olej je nutrične bohatý, pretože obsahuje vyšší podiel nenasýtených mastných kyselín, prospešných pre ľudský organizmus. Má aj vysoký podiel fytosterolov, ktoré majú protizápalový, antioxidačný a protirakovinový účinok na ľudský organizmus a zdá sa, že tiež znižujú hladinu cholesterolu. Z vitamínov sa v semenách nachádzajú vitamín E a vitamíny skupiny B a majú aj vysoký obsah bielkovín. Z minerálnych látok sú to vápnik, fosfor a draslík.

Semená a plody repky olejnej, (koniec júna):

Semeno repky olejnej obsahuje aj kyselinu erukovú, ktorá má negatívne účinky na živočíšny organizmus. Pre potravinárske účely sa preto pestujú odrody repky olejnej bez kyseliny erukovej. Šľachtením sa podarilo dosiahnuť zníženie obsahu kyseliny erukovej zo 40 % na takmer 0 %.

Jeden komentár k “Repka olejná

  • 22. novembra 2023 at 16:50
    Permalink

    kontroluje sa % kyseliny erukovej v plodine,ale oleji pred dávaním do obchodnej siete?
    Sú zelené listy, v jeseni po vzídení rastliny vhodným potravinovým doplnkom pre hydinu/sliepky/

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *