Žerucha siata

Žerucha siata, (Lepidium sativum), (Brassicaceae – kapustovité), cz: Řeřicha setá

Charakteristika

Žerucha siata je rýchlo rastúca jedlá jednoročná bylina, ktorá sa pestuje pre výraznú korenistú chuť a arómu. Môže dorásť do výšky aj vyše 40 cm, v kuchyni sa však používajú len mladé 2- 5 cm dlhé výhonky. Žerucha, ktorú necháte rásť celé vegetačné obdobie, bude mať priamu byľ, ktorá sa bude v hornej časti rozkonárovať.

Prízemné a dolné byľové listy sú stopkaté, v obryse majú široko vajcovitý tvar a sú jednoducho alebo dvojito perovito delené, jednotlivé dieliky – lístky sú vajcovité až čiarkovité. Listy umiestnené na byli vyššie sú menej delené a najvyššie sú len jednoduché čiarkovitého tvaru. Kvety sa tvoria usporiadané v strapcoch na vrcholoch stoniek, sú bielej alebo červenkastej farby a veľké sú len cca 2 mm. Kvitnú v lete. Plody sú ploché oválne šešule obsahujúce hrdzavohnedé semená.

Rastlina pochádza z Blízkeho východu.

Rozmnožovanie

Žerucha siata sa rozmnožuje len semenami. Semená pri výseve v interiéri klíčia už po 2 – 3 dňoch pri teplote okolo 20°C. Kulinári si ju pestujú doma v miske na vate. Na vatu stačí rovnomerne nasypať semienka a každý deň ich poliať vodou tak, aby bola vata dostatočne vlhká, ale aby nestála vo vode. Výsev môžete umiestniť do mini domáceho skleníka alebo fóliovníka.

Výsev vonku je možné robiť opakovane v priebehu marca až septembra. Ak však budete žeruchu vysievať na vonkajší záhon, počítajte s dlhšou dobou klíčenia (minimálne 10 dní) aj s pomalším rastom. Vo vate na parapete vyrastie žerucha takmer na počkanie.

Ako pestovať žeruchu

Umiestnenie
Vyhovuje jej slnečné miesto aj polotieň. Môžete si ju pestovať v skleníku, doma na okennom parapete, na balkóne i na vonkajšom záhone. V interiéri sa dá vysievať a pestovať počas celého roka.

Zemina
Vhodná je vlhká pôda bohatá na humus a ako už bolo spomenuté, pestovať si ju môžete aj vo vate.

Zálievka
Substrát udržiavajte celý čas primerane vlhký.

Kvitnutie
Kvitne od júna do augusta.

Zber vňate
Zbierajú sa mladé listy alebo výhonky, a to asi po desiatich dňoch odrezávaním hornej časti vňate, keď vyrastú do 2- 5 cm dĺžky.

Využitie

Čerstvé listy žeruchy majú chuť podobnú chrenu, reďkovke a rukole. Používajú sa v surovej forme. Tepelnou úpravou alebo sušením by sa stratila chuť aj aróma. Žerucha obsahuje vitamín C, beta-karotén, vitamíny A, B1, B3, B6, K a E. Ďalej obsahuje minerály ako napríklad draslík, sodík, vápnik, fosfor, železo a jód.

Jemne nasekanú čerstvú vňať môžete pridať do nátierok, šalátov, na varené zemiaky, posypať ňou praženicu alebo omeletu a pridať všade tam, kde sa vám žiada jej pikantná chuť. Medzi ďalšie tipy patrí ozdobenie obložených mís, pridanie do bylinkového masla, tvarohu, či posypať ňou hotové jedlo z rýb, cestovín, prípadne rizoto. Pomôcky na prípravu jedál aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Liečivé vlastnosti

Žerucha posilňuje imunitný systém a podieľa sa na zlepšovaní krvotvorby, pôsobí protizápalovo a uvoľňuje zahlienené dýchacie cesty. Priaznivo pôsobí pri ťažkostiach močových ciest a obličiek aj pri dýchacích ťažkostiach. Je prospešná pri trávení a pozitívne ovplyvňuje metabolizmus.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *