Skimia japonská

Skimia japonská, (Skimmia japonica), (Rutaceae – rutovité)

Skimmia 'Finchy'
Skimmia ‚Finchy‘

Charakteristika

Skimia japonská je nízky vždyzelený mrazuvzdorný krík pochádzajúci z Japonska. Rastie pomaly a dorásť môže do výšky a šírky asi 1 – 1,5 m. Listy má oválne, tmavozelené, kožovité, mierne lesklé a aromatické. Na jeseň a v zime vytvára, v závislosti od odrody, sýtočervené, prípadne žlté kvetné púčiky, ktoré rozžiaria záhradu v chladnom a sychravom období. Na jar púčiky rozkvitajú do malých voňavých kvetov vytvárajúcich husté koncové metlinové súkvetia. Skimia je dvojdomá rastlina, rozlišujú sa samčie a samičie jedince. Aby sa na samičej rastline vytvorili lesklé červené bobuľovité plody, musí v susedstve rásť zástupca samčieho pohlavia. Samčie a samičie rastliny sa nedajú rozoznať podľa vzrastu ani podľa kvetu. Rozlíšite ich len podľa názvu odrody.

Medzi samčie kultivary patrí Skimmia ‚Finchy‘ (s metlinami zelenožltých púčikov, z ktorých na na jar vykvitnú voňavé, hviezdicovité krémovo biele kvety) a ‚Rubella‘ (s metlinami červených púčikov, ktoré sa skoro na jar otvárajú do voňavých bielo ružových kvetov). Medzi samičie odrody patrí kultivar ‚Nymans‘. Samostatne vysadené rastliny budú kvitnúť každoročne.

Skimmia 'Rubella'
Skimmia ‚Rubella‘

Výsadba

Nové rastliny nevysádzajte a nepresádzajte do zeme hlbšie, ako boli vysadené v pôvodnom črepníku, spôsobilo by to, že rastlina nebude kvitnúť. Skímia navyše neznáša nástielku, povrch pôdy preto nechajte voľný. Nepridávajte mulčovaciu kôru ani ju nezahŕňajte rašelinou, pilinami či ďalšou vrstvou pôdy.
Rastlina sa dobre pestuje vo väčších nádobách. V takom prípade ju raz za 5 rokov, ideálne na jar, presádzajte do väčšieho črepníka s pridaným čerstvým substrátom. Debničky, kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Skimmia 'Finchy'
Skimmia ‚Finchy‘

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, alebo odrezkami. Semená zozbierajte po dozretí, väčšinou v decembri a vysejte ich do výsevného substrátu v nádobe alebo v parenisku. Vyklíčiť by mali za 3 týždne.

Množenie polovyzretými vrcholovými odrezkami môžete realizovať v lete a v zime môžete odobrať vyzreté (drevnaté) odrezky. Odrežte asi 10 cm dlhý výhonok, odstráňte spodné konáriky alebo listy, aby po vysadení neboli pod zemou. Po prípadnom ošetrení stimulátorom zakoreňovania zapichnite odrezky do substrátu a polejte. Počas celej doby zakoreňovania udržujte substrát vlhký. Pre zvýšenie úspešnosti môžete umiestniť zakoreňujúce sa odrezky do miniskleníka alebo pareniska.

Skimmia 'Rubella'
Skimmia ‚Rubella‘

Ako pestovať skimiu

Umiestnenie
Najlepšie sa jej darí na tienistých a polotienistých stanovištiach, ideálna je výsadba do podrastu vyšších stromov a krov. Nevystavujte ju zimnému alebo jarnému slnečnému úpalu, poškodilo by jej to listy.

Zemina
Doprajte jej zeminu bohatú na živiny, dobre priepustnú, vlhkú a humóznu s kyslím pH. V ťažkých, chudobných a vápenatých pôdach rastlina živorí. Nevhodné pôdy treba vymeniť alebo vylepšiť prídavkom rašeliny, listovky a kompostu.

Zálievka
Skimia potrebuje dostatočnú pôdnu vlhkosť bez nadmerného premokrenia. Zavlažujte ju len mäkkou vodou (bez obsahu vápnika).

Hnojenie
Prihnojovať ju môžete na jar a v lete hnojivom pre rododendrony a ostatné kyslomilné rastliny, vždy podľa odporúčaného dávkovania na obale. Pestovateľské pomôcky, doplnky a drobnosti do záhrady si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne na jar – v máji. Žiarivé púčiky má nasadené už od neskorej jesene.

Problémy
Skimia reaguje na nevhodné pôdne a svetelné podmienky zmenou farby a vitality listov, tie nezriedka opadávajú. Ak vašej rastline žltnú listy, skúste ju presadiť do tieňa a pridajte jej aj viac rašeliny.

Využitie

Skimia je vhodná rastlina pre malú záhradu s tienistými kútmi, kde sa bežným kvitnúcim rastlinám nedarí. Zaručene spestrí výsadbu nielen počas leta, ale hlavne v období od jesene do jari. Vo výsadbe si ju skombinujte s rododendrónmi, papradím a ihličnanmi, čiže s rastlinami, ktorým vyhovujú rovnaké životné podmienky a stanovište. S úspechom sa dá pestovať na terasách vo väčšej mrazuvzdornej nádobe. Rastliny pestované v nádobách nezabúdajte občas poliať aj v zimnom období, v čase, keď práve nemrzne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *