Slez maurský, (Malva mauritiana, syn: Malva sylvestris ‚Mauritiana group‘, Malva sylvestris subsp. mauritiana), (Malvaceae – slezovité), cz: Sléz maurský
Charakteristika
Slez maurský je mohutná dvojročná až trváca bylina, ktorá je označovaná ako poddruh slezu lesného. Má vzpriamenú chlpatú stonku, ktorá môže byť v dolnej časti rozvetvená a dorastá do výšky 30–100 cm. Listy rastú na dlhých stopkách striedavo a sú dlaňovito laločnaté, na vrchnej strane holé, na spodnej strane chlpaté. Kvety vyrastajú z pazúch listov po 2 – 8. Sú červenofialovej, purpurovej až tmavoružovej farby s výraznou tmavofialovou žilnatinou. Majú 5 korunných a 5 kališných lístkov. Bohato kvitnú od júna do septembra. Plody – tvrdky – majú diskovitý tvar a rozpadajú sa na jednotlivé diely.
Výskyt
Rovnako ako slez lesný pôvodne pochádza zo Stredomoria pravdepodobne z oblastí Pyrenejského polostrova a severnej Afriky. U nás sa vyskytuje zväčša iba ako pestovaný druh pre okrasné a medonosné účely, miestami sa dá vidieť aj vo voľnej prírode. Pre potreby farmaceutického priemyslu a fytoterapie sa tiež kontrolovane pestuje.
Využitie
Mladé listy sa v 19. storočí upravovali varením ako zdravá zelenina v mnohých častiach Európy. Výbavu do kuchyne aj všeličo do domácnosti nájdete tu.
Využíva sa na liečebné účely aj ako dekorácia v gastronómii vďaka jedlým kvetom. Nie sú známe žiadne nežiadúce účinky ani v prípade dlhodobého užívania, preto býva častokrát aj súčasťou rôznych bylinkových čajových zmesí. Po zaliatí zafarbí čaj na modro až modrozeleno. Pestujú sa aj mnohé vyšľachtené kultivary pre okrasu záhrad.
Zber
Predmetom zberu sú listy (Folium malvae) a hlavne kvety (Flos malvae). Zbierajú sa v čase plného kvitnutia (od júna do augusta) za stáleho a slnečného počasia. Nesmú byť prestarnuté a ani napadnuté chorobou (napr. hrdza slezová). Kvety sa odtrhávajú s kalichom a bez stopky. Zbierajú sa denne, ak sa neodtrhnú, na druhý deň odpadnú a začnú sa tvoriť semená. Po vytvorení semien potom rastlina usychá, keďže už splnila svoje reprodukčné poslanie. Ak sa však kvety denne trhajú, každý deň rastlina necháva vypučať nové a nové kvety, ktorých je naozaj veľa, rastlinu tým udržíte dlhodobo krásnu.
Obratý materiál sušte v tieni, alebo v sušičke pri teplote 35°C. Sušičku na sušenie byliniek, kvetov, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Správne usušený kvet slezu je modrý a šušťavý.
Liečivé účinky
Z účinných látok slez obsahuje slizy, triesloviny, antokyánový glikozid malvín, organické kyseliny, farbivá, vitamín C a iné látky. Využitie má rovnaké ako ibiš lekársky alebo slez lesný.
Užíva sa pri žalúdočných, črevných a dýchacích poruchách, podporuje uvoľňovanie hlienov a vykašliavanie a používa sa aj ako kloktadlo pri zápale hrdla. Je tiež výbornou prevenciou pre rečníkov a spevákov, pretože je nápomocný pri zachrípnutom a oslabenom hlase a podporuje činnosť hlasiviek. Podporuje hojenie vnútorných zranení, poškodenie slizníc a žalúdočných vredov.
Priaznivý vplyv má aj pri kožných ochoreniach, ekzémoch, herpesoch, vredoch. Pomáha nielen k rýchlejšiemu hojeniu rán, ale zároveň znižuje pravdepodobnosť vzniku zápalu.